Pamuk Tohumunda GDO Riski

Pamukta GDO riskine dikkat çeken CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Tarım ve Orman  Bakanına soru önergesi vererek GDO’lu pamuk tohumu tehdidini Meclis gündemine taşıdı.

Pamuk Tohumunda GDO Riski

Türkiye GDO’suz tohum kullanan ve GDO’lu pamuk ithalatının yasak olduğu üç ülkeden birisi olduğunu hatırlatan Bakırlıoğlu bu durumun dünya tekstil sektöründe ülkemize önemli avantaj sağladığını belirtti.

Türkiye’nin bir süredir GDO’lu pamuk tohumu tehdidi altında olduğuna ilişkin bilgiler geldiğini ve bu iddiaların doğruluğunu Tarım ve Orman Bakanına sorduğunu söyleyen CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu yaptığı basın açıklamasında; Bilindiği üzere 5799 Sayılı Biyogüvenlik Kanununa göre genetiği değiştirilmiş Organizma (GDO) veya ürünlerinin üretimi ve ithalatı yasaktır. Sadece hayvan yemi amaçlı mısır ve soyaya izin verilmektedir.

Fakat her ne kadar yasak olsa da pamuk tohumlarında GDO’ya rastlandığı belirtilmektedir.

Hatta GDO’lu pamuk tohumu üreticisi uluslararası firmaların ithalat izni alabilmek için baskı yaptıkları da iddialar arasındadır.

          Alınan tüm tedbirlere rağmen GDO’lu pamuk tohumu ve pamuk yağı söylentileri bile ülkemizi, tohum ve pamuk üreticilerimizi uluslararası piyasada zor durumda bırakacaktır.

         Pamuk, önemli bir tekstil merkezi olan ülkemiz için stratejik bir üründür.

Bir zamanlar önemli bir üretici konumunda olan ülkemizde yanlış politikalar neticesinde yıllar içinde pamuk ekim alanları ve üretim neredeyse yarı yarıya düşmüştür.

Bu süreç içerisinde Türkiye dünyadaki önemli ithalatçı ülke konumuna gelmiştir. Son dönemlerde destekleme ile üretim ve ekim alanları artmış olmasına rağmen geçen sene münavele uygulamasından dolayı üretim %40 azalmış, ithalat %40 artmıştır. İthalata ödenen döviz miktarı 2 milyar doları geçmiştir.

Azalan üretim, ithalatın artması demektir.

Bu şekilde üretimdeki ani düşüşler, ihtiyacın ithalatla karşılanmak zorunda kalınması tarımda sürdürülebilirliği ortadan kaldırmaktadır.

Türkiye dünyada GDO'lu pamuk üretiminin olmadığı 3 ülkeden birisidir. Yasalarımıza göre GDO'lu pamuk üretimi ve ithalatı yasaktır. Aksi durumda hapis cezası öngörülmektedir.

Ülkemiz için önemli avantaj sağlayan bu uygulama Türk pamuğunun ve "FREE GMO" etiketi ile ihraç edilen tekstil ürünlerinin dünyadaki prestijini ve değerini arttırmıştır.

2019 yılında pamuk yağında ve yemde kullanılan pamuk küspesinde GDO'lu gene rastlanmıştır.

Bu durum Milletvekillerimiz tarafından soru önergelerine konu edilmiş ancak bakanlık bu iddiaları reddetmiştir. Ekim sürecine yaklaştığımız şu günlerde pamuk tohumu piyasasında  %35'lik bir pazar payına sahip bir firmaya ait 2 çeşit tohumda GDO'lu gene rastlandığı iddia edilmektedir. Bu iddiaları piyasanın tüm bileşenleri tarafından dile getirilmektedir.

Gelen bilgiler ülkemizin GDO’lu pamuk tohumu tehdidi altında olduğunu göstermektedir.

GDO’lu tohum üretimi ve ithalatı yasak olmasında rağmen bu iddiaların dile getirilmesi ülkemiz pamuk üretimi ve tekstil sektörü açısından büyük risk oluşturacağı açıktır. 

Sürdürülebilir tarım için destekleme şarttır.

Pamuk gibi stratejik öneme sahip ürünlerin üretim planlarının yapılması, ithalata bağımlılığın azaltılması ve desteklenmesi için sil baştan bir politika belirlenmesi gerekmektedir ifadelerine yer verdi.

CHP’li Bakırlıoğlu soru önergesinde ithal edilen pamuk tohumlarında GDO iddialarını,  artan sertifikasız tohum üretimi ile ilgili ne gibi önlemler alınacağını sordu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber