Milletvekili Bakırlıoğlu: "Üzüm fiyatı çiftçiyi memnun etmedi"

Çekirdeksiz kuru üzüm sezonu bugün itibariyle açıldı. CHP Manisa Milletvekili A. Vehbi Bakırlıoğlu, yaptığı açıklamada çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının yeterli olmadığını ifade etti. 

Milletvekili Bakırlıoğlu: "Üzüm fiyatı çiftçiyi memnun etmedi"

Bakırlıoğlu; "Çiftçilerimize, üreticilerimize, işletmelerimize ve ihracatçımıza hayırlı olmasını, bereketli bir yıl olmasını diliyorum.

Üzüm sezonu açılış törenine katılan Tarım ve Orman Bakanı 9 numara kuru üzüm fiyatını 12,5 TL, rekolteyi de 271 bin ton olarak açıkladı.

Geçen yıl 10 lira fiyat açıklanmasına rağmen TARİŞ’in sınırlı olanakları ve TMO’nun alımda isteksiz davranması, üzümlere düşük numara vermesi yüzünden çiftçi üzümünü 7,5 liradan satmak zorunda kalmıştı.

Geçen sene bu senaryoyu CHP Manisa Milletvekilleri olarak ifşa etmiş, kamuoyu ile paylaşmıştık.

Sadece fiyat açıklamak yetmiyor, bu yıl da aynı sorunların yaşanmaması için, fiyatların taban fiyatın altına düşmemesi için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.

İktidar temsilcileri geçtiğimiz yıllarda " üzüm fiyatını 2 doların altına düşürmedik" söyleminde bulunmuşlardı.

CHP Manisa Milletvekilleri olarak, geçtiğimiz günlerde kuru üzümün fiyatının 2 dolar yani 14,5 TL’nin altında olmaması gerektiğini belirtmiştik.

Hatta Ziraat odaları başkanlarının deklare ettiği13,5 lira fiyatın kırmızı çizgimiz olduğunu söylemiştik.

Açıklanan fiyat beklentinin altındadır. Bu fiyatın daha da düşmemesi için üzerimize düşen görevi bu senede yerine getireceğiz. Üzüm sezonunu hayırlı olmasını diler çiftçilerimize bereketli ve bol kazançlı bir sezon dilerim." dedi.Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2020, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber