MHP 2. Sıra Adayı Oktay; Taşeron İşçiler Kadroya Alınacak

MHP Manisa Milletvekili Adayları Avukat Osman Oktay, Avukat Mustafa Uncu seçim çalışmalarını sürdürüyor.

MHP 2. Sıra Adayı Oktay; Taşeron İşçiler Kadroya Alınacak

 MHP Manisa Milletvekili Adayları Avukat Osman Oktay, Avukat Mustafa Uncu seçim çalışmalarını sürdürüyor.

MHP Akhisar İlçe Başkanı İbrahim Uğurlu ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Tahir Ün Caddesi esnafını ziyaret eden  MHP Manisa milletvekili adayları Avukat Osman Oktay, Avukat Mustafa Uncu, daha sonra, 29 Ekim Cumhuriyet bayramı nedeniyle çelenk koyma törenine katıldılar.  Buradan Çarşamba pazarı esnaflarını ve alış veriş yapan vatandaşları ziyaret ederek partileri ve kendileri için destek istediler.

Akşam programlarında Seyit Ahmet Mahallesi kahve toplantılarına katılan MHP Akhisar İlçe Teşkilatı ve MHP Manisa milletvekili adayları, burada vatandaşlara hitap ederek, partilerinin seçim programları üzerinde bilgi verdiler. İlk defa söz alan Avukat Mustafa Uncu şunları söyledi, “Asgari ücret konusunda iktidara geldiklerinde ellerinden gelenin fazlasını yapacaklarını belirten Uncu; “Net asgari ücret, asgari geçim standardı düzeyi dikkate alınarak 1400 liraya yükseltilecektir. Hane halkı geliri asgari ücret tutarını geçmeyen asgari ücretlilere, belirlenecek büyük şehirlerde 100 lira şehir içi ulaşım desteği verilecektir. Asgari ücretten vergi alınmayacak, ücretlilerin asgari ücret kadar geliri vergi dışı bırakılacaktır. Ferdî iş uyuşmazlıklarının; işçi, işveren ve kamu temsilcisinden oluşan bir arabuluculuk sürecinden geçmesi sağlanarak, yargıya gitmeden çözümüne yardımcı olacak düzenlemeler yapılacaktır. Çalışma hayatında sosyal taraflarla diyalog içerisinde tüm işçiler açısından erişilebilirliğin sağlanacağı, işçilerin kazanılmış haklarının güvence altına alındığı bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sistemi oluşturulacaktır. Sistemin oluşumuna ve yönetimine sosyal tarafların katılımı sağlanacaktır” dedi.

Daha sonra konuşan 2. Sıra milletvekili adayı Avukat Osman Oktay,” Örgütsüzlüğü, güvencesiz çalışmayı, kayıtdışılığı ve kuralsızlığı tetikleyen, insan onuruna yaraşır düzgün iş tanımını yok sayan, çalışma hayatının dengelerini bozan işçi çalıştırma düzenine son verileceğinin altını çizen Milletvekili Adayı Oktay; “Alt işveren (Taşeron) işçilerinin artan sorunları çözüme kavuşturulacak, çalışma şartları ve ücretleri acilen iyileştirilecek, iş güvencesi, yıllık ücretli izin, fazla mesai ücreti, kıdem tazminatı gibi hakları güvence altına alınacaktır. Ayrıca Kamuda çalışan taşeron işçiler kadroya geçirilecek. Devletin asli ve sürekli hizmetlerinde çalıştırılan taşeron işçilere kadro verilecektir” dedi.

GEÇİCİ VE MEVSİMLİK İŞÇİLERİN MAĞDURİYETİ GİDERİLECEK

Oktay; “Geçici ve mevsimlik işçilerin yaşadığı sorunlar çözüme kavuşturulacak, emeklilikte aranan prim gün sayısını tamamlayabilmeleri için çalışamadıkları süreler için borçlanma imkânı getirilecektir. Mevsimlik tarım işçilerinin yaşadıkları sorunlar çözüme kavuşturulacak. Mevsimlik ve kampanya işlerinde çalışan tarım işçilerinin sağlıksız çalışma şartlarına maruz kalmaları önlenecek, ekonomik ve sosyal hakları ile ulaşım, barınma, beslenme, eğitim, sosyal güvenlik ve sağlık alanlarında yaşadıkları sorunları giderilecektir” diyerek sözlerini bitirdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber