Goral; "Kadınlara Kalkan Eller Kırılsın"

Akhisar Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları kadına yönelik şiddeti protesto etti.

Goral;

Mustafa ÖZDEMİR (Akhisarpress.com) - Akhisar Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları kadına yönelik şiddeti protesto etti. Akhisar Tahir Ün Caddesi öğretmen Evi önünde yapılan basın açıklaması ile protestolarını dile getirdi. Kadın Kolları adına Basın açıklamasını Curiyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı Server Goral okudu.

Goral, “Daha temiz bir toplum için bizi doğuran ve büyüten kadınlarımız adına gelin kachna yönelik şiddete hep beraber hayır diyelim.

Ülkemizde kadına yönelik şiddet son günlerde azalacağına artmış durumdadır. Son yıllarda kadın cinayetlerinde % 1400 artış olmuştur. Sadece 2011 yılında 257 kadın öldürülürken 2012 yılının ilk 6 ayında 100 e yakın kadın hayatını kaybetmiştir. Cinsel saldırıya uğrayan kadınların çoğu korku baskı gibi gerekçelerle şikayetçi dahi olamamışlardır. Devletten koruma talebi ile polise ve savcılığa başvuran kadınların % 32 si, sığınma evlerinde kalan kadınların % 27 si cinayete kurban gitmiştir. Bu verilen rakamlar seçim dönemlerinde siyasilerin sık sık tekrarlanan kadına yönelik şiddetin sıfır tolerans gösterildiği söylemlerini yalanlamaya yetiyor.

Kadınlar sistematik bir şekilde şiddetin her türlüsüne maraz kalarak öldürülüyorlar. Kadınlara yapılan bu şiddete karşı mücadele yalnızca kadınların değil erkeklerinde sorunudur. Kadına karşı şiddeti önlemenin esas çözümü, şiddet uygulayan erkeğin zihin yapısına ulaşıp fikirlerini değiştirmekten geçmektedir. Kadına yönelik şiddetin; fiziksel, cinsel ve psikolojik etkilere dayalı acı veren bir eylem olduğu herkes tarafından bilinmektedir.Hiçbir suçu olmadığı halde bir akrabası tarafından tecavüze uğrayıp hamile kaldığı için aile kararı ile Bitlisli Güldünya Tören mart 2004 yılında İstanbul da abileri tarafından sokak ortasında vurularak ağır bir şekilde yaralandı, hastaneye kaldırıldı daha sonra ölmediğini öğrenen abileri tarafından hastane odasında öldürüldü. Güldünya Türkiye'de aile içi şiddet, tecavüz ve töre cinayetleri konularında sık sık anılan, tezlere konu olan ve sembol olarak adlandırılan bir isimdir.

Kadınlara uygulanan şiddet çok çeşitlidir. Fiziksel ddet, cinsel şiddet, psikolojik şiddet, sosyal şiddet ve ekonomik şiddettir. Bizler şiddete uğrayan kadınlar için sığınma evlerinin sayısının arttırılmasını, ücretsiz danışmanlık psikolojik, tıbbi destek ve yasal yardımın yapılmasını istiyoruz.Kadınların ekonomik özgürlüğü için çalışmasının önündeki engellerin kaldırılmasını; evde, sokakta, iş yerinde, karakolda gözaltında bulunan, cezaevlerinde tutuklu olan kadına yönelik şiddetin sorumlularının yargılanmasını caydırıcı ve yasal tedbirlerin alınmasını istiyoruz.6284 sayılı Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun çıkarılsa dahi devlet kadın vatandaşlarını korumakta zorlanmıştır. Cinsiyet ayrımcı politikalar, yasalar ve uygulamaların kaldırılmasını, eylem ve eğitim projelerini kadın örgütleri ile birlikte hayata geçirilmesini istiyoruz. Bizler;

Emeğimiz için, Geleceğimiz için, Bedenlerimizin sahibi olmak için, cinsel ve sınıfsal sömürüye hayır diyoruz. Ev' de, işyeri' inde, sokak' ta kadına yönelik şiddete son verilsin istiyoruz. Biz kadınlar diyoruz ki, Kadınlar binlerce yıldır kozalarında açılarıyla duruyorlar şimdi özgürlüğe uçma zamanı” diyerek konuşmasına son verdi.

Basın açıklamasının ardından Akhisar Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Yönetimi yoldan geçen vatandaşlara konu ile ilgili bilgilendirme metni verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber