DP'de Enis Sıdan Güven Tazeledi

Demokrat Parti Akhisar İlçe Teşkilatı, Olağan Kongresini 1 Nisan Pazar günü gerçekleştirdi. Tek liste ile seçime giden eski başkan Enis Sıdan, tekrar kazanarak güven tazeledi.

DP'de Enis Sıdan Güven Tazeledi

 

Demokrat Parti Akhisar İlçe Teşkilatı, Olağan Kongresini 1 Nisan Pazar günü gerçekleştirdi. Tek liste ile seçime giden eski başkan Enis Sıdan, tekrar kazanarak güven tazeledi. Toplamda 44 delegesi bulunan Demokrat  Partide toplamda 40 delege oy kullandı. Kullanılan oyların çoğunluğunu alan Sıdan tekrar başkan seçildi.

 

 

 

Seçim Konresi Divan Başkanlığını DP Manisa İl Başkanı Murat Uludemir, Başkan yardımcılığına  Akselendi Belediye Başkanı İrfan Karahan ve Oğuz Kurbanoğlu, Katip Üyeliklere Dağdere Belediye başkanı Halil Özen ve Bakır Belediye başkanı Ramazan Martin yaptı.  

 

 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongre de faaliyet raporu İrfan Kotçe hesap ve bilanço raporları ise Abdurrahim Aybar tarafından okundu. Siyasi konuşmalarda ise Okan Kutlu düşüncelerini paylaştı. Demokrat Parti Akhisar İlçe Başkanı Semih Sıdan ise uzun bir konuşma yaptı.

 

 

 

Sıdan konuşmasında; “Öncelikle Olağan Kongremize hepiniz hoş geldiniz. Şimdiye kadar gelmiş geçmiş Doğru Yol Partisine Anavatan Partisine ve merkez sağın tek adresi olan DP’ye emeği geçmiş tüm partililere, küçüğünden büyüğüne herkese huzurlarınızda  teşekkürü bir borç bilirim. Sağ olsunlar var olsunlar Anavatan’da, Doğru Yol’da ,temellerini ret etmeden incitmeden Demokrat Partinin 1946 ruhunu temel alarak bir yürüyüşü tercih etmişlerdir. Gücünü halktan alan Demokrasiyi pusula yapan bütün siyasi hareketler Türkiye’nin geleceğinde var olacaktır. 

 

Göz bebeği partimizin içine düştüğü meşhum hali ve sebepleri hepimizce malumdur. Bize göre en önemli neden partimizin karakteri olan icatcılık ve ileri görüşlülüğü çeşitli sebeplerle kaybetmesi ve donuklaşmasıdır. Demokrat Partinin başlattığı ülkemizi çağdaşlaştırma işlemini tamamlamak yine partimize düşmektedir. Partimizin kopyaları bunu başaramayacaklar ve kaybeden yine milletimiz ve ülkemiz olacaktır. Sevgili arkadaşlar burada dikkatinizi çekmek istiyorum milletimiz geçen seçimde partimizi baraj altında bırakmıştır. Ülkemizde Demokrat Parti ruhu ile çalışan bir alternatif merkez sağ partiye ihtiyaç vardır. Eğer bu alternatif partiyi oluşturamazsak AKP bir kaç dönem daha iktidarda kalacak ve ülkemizin başına çeşidi belli olmayan sıkıntılar açacaktır. Ülkemizi AKP’nin insafına bırakamayız. Artık eskilerin yanı sıra yeni ve güçlü bir rakibimiz vardır. Rakibimiz olan AKP’nin seçimi kazanma nedenlerinin, sağlıklı ve bilimsel analizini yaparak yeniden yapılanmak zorundayız. Kötü gün dostu ve cefakar siz demokrat partililer, sayesinde partimiz tekrar o muhteşem günlerine dönme potansiyeline her zaman sahiptir. Bu nedenle diyoruz ki gelin el ve gönül birliği yaparak sorumluluğumuzu yerine getirelim ve yeniden yapılanmada aktif görev alalım. Bu yeni insanlarla bir taban hareketi oluşturalım. Yeniden yapılanma yeni insanlarla mümkündür. 

 

 

Bir limondan bir kez su çıkarılır sıkılmış limonu yenilemek nasıl mümkün değilse donuklaşmış insanları da hareketlendirmek mümkün değildir, bu nedenle halkın içinden gelip son eğilimleri almış ve çağdaş bilgilerle donatılmış ama halkından kopmamıştır vefakar enerji şevk ve coşku dolu idealist kıymet bilen vatanını milletini seven milliyetçi muhafazakar ama çağdaş evlatlarımızla bu reorganizasyonu yapacağız. Sevgili arkadaşlar milletimiz rahmetli Adnan Menderes’in tesis ettiği 1946 ruhuna tekrar kavuşacak Atatürkçü laik demokratik ve çağdaş yeniden yapılanmaya sizi davet ediyorum. gelin içatcılık grup dayanışması ihlas ve samimiyet ilkeleri ile bu yeniden yapılanmayı gerçekleştirelim. Size bir ekip kurduk gelin bizi destekleyin değil gelin bu organizasyonu beraber yapalım diyorum. Bunu Yapmak Suretiyle Partimizi Tekrar Diriltip İktidara Taşıyabileceğimize İnancım Kesindir .demokrat parti misyonunu sürdürmek süratiyle yarım kalan ülkemizi çağdaşlaştırma işlemini tamamlayalım, böylece halka ve hakka hizmet yolunda şehit olan merhumlarımızın ruhlarını şad etmiş manevi şahsiyetlerinin boyunlarını bükük kalmaktan kurtaracak ve manevi desteklerini kazanmış olacağız demokrat parti tecrübe ile dinamizmi bir arada bulunduran tutarlı bir siyasi vatandaş hareketidir.

 

 

 

Partiler bir günde büyümez, bir günde iktidar da olmaz. Değerli partililer, sevgili delege arkadaşlarım, görevi aldığımızdan bu güne 3,5 yılı aşkın bir süre geçti. "Nasıl geçti?" diye soracak olursanız. Ben bu geçen süreyi ayırmak istiyorum.

 

1- Mahalli seçimlere kadar olan zaman, 

2- Mahalli seçimler ve ondan sonraki zaman dilimi, 

3- Genel seçimler birinci zaman dilimi, şahsım ve yönetimim için çok verimli geçti. Sanki meclisteymişçesine var gücümüzle çalıştık, didindik.

 

 

 

Akhisar’da Gündemden Düşmedik

İkinci zaman dilimi bizim için bu kongreye kadar pek verimli oldu diyemem. Çünkü mahalli seçimlerde çok iyi bir belediye başkanı adayımızla yola çıktık. Çokta güzel gidiyorduk ancak adayımızın talihsiz bir hastalığı bizi hüsrana uğrattı. Seçimlerden daha iyi bir sonuçla çıkmamızı engelledi.  Her şeyin Allah'tan olduğuna inandık. Mahalli seçimler sonrası istifalar arka arkaya gelebilirdi, gelecekti de... Bütün özverimle arkadaşlarımı iknaya çalıştım. Bunda da muvaffak olduğuma inanıyorum ki bu günlere geldik. Bu zor günlerde vefakar arkadaşlar ile birlikteyiz, partideyiz. Bizi arkadaşlarımıza kenetleyen neydi biliyormusunuz? Demokrat parti aşkı idi. Bir gün çok yakında çok iyi yerlerde olduğumuzu hep beraber göreceğiz. Kongreler birlik ve beraberliğin yerine getirildiği çok önemli bir faktör olup, partide ki canlılığın sergilendiği hizmet yarışının yapıldığı yerlerdir. Zor günlerde görev alan arkadaşlara herkesin teşekkür borcu vardır.  

 

Üçüncü dönemde genel seçimler hepimizin malumu fazla bir şey konuşmak istemiyorum. Demokrasinin faziletli bir rejim olması, herkesin seçme ve seçilme hakkına sahip olması temel ilkedir. Demokrasinin bir başka ilkesi de “hakimiyetin kayıtsız şartsız millet de olması ilkesidir". Sizlerde takdir edersiniz ki bu dönemde politika yapmak, elini taşın altına koymak, maddi manevi olarak kolay bir olay değildir. Çileye ve ızdıraba talip olmayan kimselerin büyük mutlulukları tatmaya hakları yoktur. Daha açık bir ifadeyle kolfetsiz nimet olmadığı bir gerçektir. Arkadaşlar demokrat parti siyasi gerilimi reddeden sakin ve akılcı üslupla kitlelere ulaşarak hizmet etmeyi hedef almış; bunu kendine misyon edinmiş deneyimli bir partidir. Politikada sadece ben diyen zihniyete kesinlikle karşıyım. Benimle 3,5 yıldır birlikte çalışan arkadaşlar, politikanın bir takım oyunu olduğunu anlamışladır. Benim ve yönetimimin izlemek zorunda olduğu politik anlayışımız Hazreti Mevlana kadar açık Hazreti Ömer kadar da adaletli olmalıdır. Geçen kongrede bulunan arkadaşlarım hatırlayacaklardır. Türkiye’nin, merkez sağın, tek bir çatı altında birleşmesi benim ideallerimin arasında olduğunu belirtmiştim. Ben 2004 yılı mahalli seçimlerini hiç bir beklentim olmadan doğru yol çatısı altında politika yaptım. Allah bana bugünleri gösterdi. 

 

Sevgili arkadaşlar konuşmayan fikir üretmeyen siyasi asalak insanlardan oluşan grupların sadece ve sadece dedikodu yapan insanların bu partide işi yoktur; olmayacaktır. Demokrat parti ilkeleri etrafında toplanıp, kaynaşarak bütenleşmeye gitmeliyiz. Önemli bir siyasi geçmişe dayanıyoruz ama geçmişe dayanma siyasi partiler için yeterli değildir. Şimdi aynı şeyleri çağdaş yenilikçi güncel bir hale getiren bir siyasi parti olduğumuzu ispat etmek zorundayız. Kadrolarımızı zenginleştirirken istikrarlı olmak zorundayız. Parti içinde her türlü tartışmayı, her türlü demokratik düşünceyi ortaya koymalıyız. Parti içi dengelerin gözetilmesi, parti içinde yapılacak olan toplantılarla barışçıl yöntemlerle çözülmelidir. İşte sizler sevgli arkadaşlarım bu partinin gerçek sahiplerisiniz. Bizleri bu kongrede yalnız bırakmadığınız için şahsım ve yönetimim adına hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunuyor; sizleri kucaklıyorum. Sağ olun var olun. Siz istediğiniz sürece ben katkı koymaya devam edeceğim. Demokrat Parti de çok çalışmaktan başka beklentisi olanlar varsa gitsin. Hizmet aşkını yitirenler varsa çekilsin; yorulanlar varsa mola versin. Art niyetli olanlar, farklı düşüncede olanlar bizlere gölge etmesinler yeter.

 

 

Mehmet Akif’in mısralarında dediği gibi 'Cehennem olsa gelen göğsümüzde söndürürüz. Bu yol hak yoludur dönmek bilmez yürürüz.' Bu yol doğru yoldur.  Demokrat Parti hamiliği hiç kimsenin hele hele demokrat olmayan demokrasiye inanmayan menfaat için particilik yapan sevgi saygı ve hoşgörüden yoksun kimselerin tekelinde değildir. Olmayacaktır da... Bunun böyle bilinmesinde fayda var.  Sevgili arkadaşlar bizler siyaseti insan için hizmet için halk için yapmalıyız. Hep tabanla, halkla birlikte topluluk için yapmaya da devam etmeliyiz. Halka hizmet hakka hizmettir. Anlayışıyla yola çıktık. Allah inşallah utandırmaz. Delege kardeşlerim sizler Akhisar DP İlçe Teşkilatının birer neferlerisiniz. Hep beraber zengin fakir, partili partisiz, köylü şehirli ayırımı yapmadan herkesi önce insan olarak kabul edip Allah için doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam etmeliyiz. Bizler desteğimizi önce Allah'tan sonra sizlerden alıyoruz. Mücadeleyi seven biri olarak biz, sizler için de var olmaya mecburuz. Tabii ki sizler, bizleri istediğiniz desteklerinizi esirgemediğimiz sürece... İktidar 10 yıldır başımızda icraatlarda göz önünde. Hayat devam ediyor. Eğer bu gidişattan memnunsak söyleyecek söz yok eğer memnun değilsek herkese düşen bir görev var. Bu görevin bilincinde olarak ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım kimseyi suçlamadan bu partiye hizmet etmiş herkesi hatta bize kızana da, hissi düşünene de sevene de sevmeyene de ayırım yapmaksızın kucak açacağımızı huzurunuzda söylüyorum. Kongre yapmak bir parti için hak bizim için oldukça zor, yerine getirilecek bir iştir. Hiç bir zafere çiçekli yollarda gidilmediğini bildiğimizden asla yılgınlığa düşmeyeceğimizi burada bu salonda ifade etmek istiyorum. İnsanlar arasında çelişki yaratarak ayrıştırarak, ötekileştirerek sonuca ulaşılmıyor. 

 

Sevgili arkadaşlarım bizler genelde politikayı dürüst olarak yaparsak daima karşınıza başımız dik çıkarız. Siyasi faaliyetlerimiz müsamaha olgunluk ve hoşgörü içinde kongreden uzak bir şekilde yürüteceğimize sizlerin huzurunda ve ben salonda söz veriyorum. Bizleri doğru bildiğimiz yoldan Allah'tan başka kimse döndüremez.

 

 

Hayatta inanmadığım bir davanın savunucusu hiç olmadım; olmamda. Siyasi yaşamıma şöyle bir bakıyorum da... Adalet Partisi Gençlik Kollarından bugüne kadar epey bir zaman geçmiş. 1975-2012, 37 yıldır Akhisar siyasetinin içinde mücadele ediyorum. Rahmetli eski belediye başkanımız Nuri Giyik abimizin çantasını taşıdım. Yanından ayrılmadım. Ondan şunu örendim ki. politikada dürüst olacaksın. Sözlerinin arkasın da duracaksın. Söz verdiğinde de gerçekleştireceksin. Sevenim vardır; sevmeyenim vardır ama Allah'a şükürler olsun her gittiğim yerde çay söyleyecek bir dost bulunuyor. İşte bize politikanın kazandırdığı tek şey sizlerin dostluğu ve sağduyusu olmuştur. O da bana yetiyor. 

 

Umut siyasetin en önemli malzemelerinden biri olmuştur arkadaşlar. Demokrat Parti'de yeni bir sayfa bütünleşerek açılmıştır. Merkez sağ birleşmiş ve yolumuza Allah'ın izniyle devam edecektir. Ben seçme ve seçilme hakkını özgürce kullanılacağını benimseyen bir insanım. Politikada görev istenmez; görev verilir. Sizlerin sayesinde merkez sağı satamazlar güçleri de yetmez. Yolumuz uzunda olsa yolumuz doğrudur. Bunun böyle bilinmesinde fayda vardır. Dikkat edin Ak Parti iktidarı demokrasi diye bir olay tanımaz tek seçici başbakandır. İl ve ilçe yönetimlerinin hiç hakkı yoktur Demokrat Parti geleneğinde demokrasi hep vardı; hep olacaktır. Demokrat Parti çığ gibi büyüyor Allah'ın izni ile sizlerle büyüyecektir de. Ak Parti iktidarından kurtuluş demokrat parti ile olacaktır işte o gün geliyor. Yapılan araştırmalar bizi altlarda gösterse de, sabır diliyorum. Yapılacak olan olağan kongre Türkiye’nin kurtuluşu olacaktır. Demokrat Partiyi Akhisar için gelecek için izlemeye devam edin. Bu duygularla kongrenin; memleketimize, Akhisar’ımıza, partimize hayırlı olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz eder, selam ve saygılarımın sunarım. Allaha emanet olun.” dedi.

 

 

 

Kongre sonucu yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

 

Yönetim Kurulu Başkanı Enis Sıdan, yönetim kurulu üyeleri Muhittin Selimoğlu, F.Okan Kutlu, Necati Demirulus, Ayhan Ata, Şerafettin Alkın, Ergin Kolçe, İlhami Uygunol, Halil Sıdan, Altan Ural,  Kemal Kahya, Fevzi Akkaya, Ömer Germekaya, Sıdıka Özarslan, Yılmaz Kınay, Adem Çavuş, Akın Zincirkıran, Güçhan Varol, Ahmet Beyoğlu. 

 

Kongrede ayrıca ilçe teşkilatı tarafından pilav ikramı yapıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber