CHP Meclis Toplantısını Terk Etti

14 Nisan 2015 tarihinde Manisa Büyükşehir Belediyesin'de Meclis Toplantısında 7 CHP Meclis üyesi terk etti, konu ile ilgili gruptan bir basın açıklaması yapıldı işte o basın açıklaması ; "

CHP Meclis Toplantısını Terk Etti
30 Mart 2014 seçimlerinden sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığındaki Büyükşehir meclisi Ak Partinin 47 MHP nin 34 meclis üyesi ile sağladığı çoğunluk nedeniyle geçen bir yıllık süre içerisinde gergin toplantılara sahne olmuş ve bu gerginlik akıl almaz düzeye ulaşmıştır.

MHP ve Ak Parti arasındaki sayısal güç denge(siz) liğinin verdiği neden, meclis toplantılarını seviyesiz hale getirmiş ve hizmet alanında işlemez duruma getirmiştir. Oysa Manisa halkı ve 17 ilçe hizmet beklemektedir.

14 Nisan 2015 tarihindeki meclis toplantısında bizler 7 CHP meclis üyesi toplantıyı terk ettik. Bunun nedeni en az 5 en çok 9 kişiden oluşması gereken ihtisas komisyonlarına dahil olmak istememizdir. 9 kişiden oluşacak ihtisas komisyonlarında 1 er kişi olarak dahil olacağımız taleplerimiz aksine iki parti (Ak Parti ve MHP) grubunun kararı ile 7 kişi olarak kararlaştırılmıştır. Oysa Ak Parti grubu bir ay önceki meclis toplantısında CHP grubunun komisyonlarda yer alması yönünde önerge vermiş ve bir ay sonra da bunun arkasında durmamıştır. Hem MHP hem Ak Parti grubu, halkın iradesi ile seçilmiş olan CHP meclis üyelerini komisyonlara sayı paylaşımları üzerine anlaşamamaları yüzünden dahil etmemişlerdir. Bunun üzerine CHP grubu olarak bizler meclis salonunun terk ettik. CHP grubu olarak bizler her meclis üyesinin ihtisas komisyonlarında görev alması gerektiğine inanıyoruz. 

Meclis salonunda kavga yaparak meclisin seviyesini son derece aşağıya çeken AK Parti ve MHP grubu sayısal çoğunluğun verdiği güç sarhoşluğuyla asıl amacımız olan halka hizmeti unutup iktidar kavgasına girmişlerdir. Demokrasinin gereği olan halkla bağı kopmamış paylaşımcı bir mantıktan uzaklaşmışlardır. Mecliste etik olmayan tutumlardan dolayı CHP grubu olarak bu tutumlarını protesto etmek amacıyla meclis oturumunu terk ettik.

Belediye Meclis çalışma yönetmeliğinin 21. Maddesinin üçüncü fıkrasında komisyonların toplam üye sayısının meclis üye tam sayısından fazla olduğu durumlarda komisyona üye veremeyen siyasi partilerin üyeleri ile bağımsız üyeler meclis kararıyla komisyonlarda görev alabilirler demektedir. Komisyonların 9 ar kişiden oluşması durumunda da komisyonların toplam üye sayısı meclis üye tam sayısından fazla olmaktadır. Bu durumda komisyonlarda partimizin meclis üyelerinin görev almaması görüldüğü gibi yasaya da uygun değildir.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2015, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber