CHP'li Özgür Özel: Akhisar - Gördes yolu 20 yıldır yapılmıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, Manisa’nın Gördes ilçesinde gün boyu sürdürdüğü temaslarında Gördes-Akhisar Karayolu inşaatının yıllardır bitirilemediği dikkati çekerek, “Tüm Türkiye’de duble yollar inşa ettiklerini söyleyenlere Gördes-Akhisar arasındaki yolu görmeleri çağrısında bulunuyoruz.

CHP'li Özgür Özel: Akhisar - Gördes yolu 20 yıldır yapılmıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, Manisa’nın Gördes ilçesinde gün boyu sürdürdüğü temaslarında Gördes-Akhisar Karayolu inşaatının yıllardır bitirilemediği dikkati çekerek, “Tüm Türkiye’de duble yollar inşa ettiklerini söyleyenlere Gördes-Akhisar arasındaki yolu görmeleri çağrısında bulunuyoruz. Bu konunun takipçisi olacağız, bu yol yapılmadan bu işin peşini bırakmam. Konuyu yeniden bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyacağım” ifadesini kullandı. Özel, Gördes’in kalkınmada öncelikli ilçeler arasına alınarak teşvik uygulamalarından yararlanması için girişimde bulunma sözü verdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, gün boyu Gördes ilçesinde temaslarda bulundu, ziyaretler gerçekleştirdi. Özel, S.S. Gördes Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin seçimli genel kurulunda yaptığı konuşmada, “Esnaflar için işler iyi gitmiyor. Örneğin İzmir’deki terzi 40 yıl önce kendi el emeği göz nuruyla nafakasını kazanıyordu. Şimdi onu ya bir dikim atölyesinde başkasının yanında parayla çalışan bir son ütücüye çevirdiler ya da bir alışveriş merkezinin -2’nci katında paça kısaltıyor. Pandemi süreci başladığında hiçbirimiz meselenin ne olduğunu bilmiyorduk. İki yıl önce Amerikan Başkanı’nın, İngiliz Başbakanı’nın umurunda değildi Çin’deki yoksulluk. Ne zamanki Çin’de ortaya çıkan bir virüs Amerikan Başkanı’nı hastaneye yatırdı, o zaman anladık en yoksulumuzun sağlığı kadar sağlıklıyız, en yoksulumuzun eğitimi kadar eğitimliyiz, en yoksulumuzun güvencesi kadar güvencedeyiz. O yüzden dayanışmak, birlik ve beraberlik içinde olmak, yoksulları korumak, küçük esnafı korumak toplumun öncelikli görevi. Sosyal demokratlar dünyada hep ezilenin, yoksulun, orta direğin, küçük esnafın yanında olmuştur. Biz AVM’nin karşısında kendi manavını işleten Fatma Abla’yı savunuruz, küçük esnafı savunuruz, bundan sonra da savunmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı. Özel, şunları kaydetti:

GÖRDESLİLERE ÇAĞRIM: KENDİ ESNAFINIZIN ARKASINDA DURUN

“Esnaflar eskiden üç harflilerden korkarlardı, şimdi üç harfli marketlerden korkuyorlar. Bütün Gördeslilere çağrımızdır. AVM’lerin değil kendi esnafınızın arkasında durun. AVM’lerin şehir dışına taşınması talebini esnafın canlı tutması lazım. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde şehir içinde bu kadar AVM yoktur. Esnafın sırtındaki 20 çeşit vergiyi, harcı, primi azaltmak lazım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bir projeyi anlatmak isterim. Aile sigortası diye projemiz var, hiç geliri olmayan bir aileye asgari ücret kadar destek verilmesi. Bütün dünya bunu temel vatandaşlık geliri adı altında tartışmaya başladı. Bu sadece nakit desteği olarak değil, örneğin ‘halk kart’ ya da başka adlar da verilebilecek kartlara da yüklenebiliyor. Bu yüklenen miktar AVM’lerde değil sadece mahalle esnafında geçiyor. Biz İstanbul’da böyle yapıyoruz. 7 bin 500 bakkalda başladı, hepsi çok memnun. Cumhuriyet Halk Partisi yönettiği kentlerde sosyal destekleri sadece küçük esnafta geçen kartlara yükleyecek. Allah nasip ederse bunu bütün Türkiye’ye yayacağız.

ESNAFIN KAMUYA BORCU KAPALI KALDIĞI DÖNEMLER İÇİN AFFEDİLMELİ

Haziran ile birlikte 7 bin 568 esnaf işini bırakmış. Bir önceki aya göre yüzde 94 artış var. Bu bir tehlikeye dikkat çekiyor. Tedbir almak lazım. Esnafı pamuk ipliği tutuyordu, 7 bin 568 esnaf için bu iplik kopmuş. Esnafa bir cansuyu kredisinin derhal verilmesi lazım. Biz, kiralarda stopaj uygulamasına kalıcı olarak son verilmesini istiyoruz. Esnafa yönelik yapılan icra işlemlerinin en az 1 yıl süreyle ertelenmesini istiyoruz. Esnafın kamuya olan borçlarının kapalı kaldığı dönemler için bir sefere mahsus affedilmesini, kalan borçlarının da faizsiz beş yıla bölünmesini dile getiriyoruz. Esnafın bankalara olan kredi borçlarının faizsiz olarak bu yıl sonuna kadar ertelenmesini öneriyoruz. Esnafın kredi kartı borçlarının faizlerinin kaldırılmasını ve faizsiz taksitlendirilmesini talep ediyoruz.”

GÖRDES-AKHİSAR YOLUNUN PEŞİNİ BIRAKMAM

Özel, “Tüm Türkiye’de duble yollar inşa ettiklerini söyleyenlere Gördes-Akhisar arasındaki yolu görmeleri çağrısında bulunuyoruz. Bu yol 20 yıldır yapılmıyor. Daha önce de konuyu gündeme getirmiş, Gördeslinin taleplerini dile getirmiştik. Bu konunun takipçisi olacağız, bu yol yapılmadan bu işin peşini bırakmam. Konuyu yeniden bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyacağım” ifadesini kullandı.

GÖRDES’İN TEŞVİKLERDEN YARARLANMASI İÇİN GİRİŞİM SÖZÜ VERDİ

Özel, ayrıca Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı ziyaret ettiği, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı’yla görüştüğü ilçede, Gördes’in kalkınmada öncelikli ilçeler arasına alınarak teşvik uygulamalarından yararlanması için girişimlerde bulunma sözü verdi.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2021, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber