CHP Beyoba’da Çiftçinin Sorunlarını İnceledi

CHP Grup Başkan Vekili Manisa Milletvekili Özgür Özel ve Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, Akhisar’ın Beyoba Mahallesinde tarımın ve çiftçilerin sorunları ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

CHP Beyoba’da Çiftçinin Sorunlarını İnceledi

CHP Grup Başkan Vekili Manisa Milletvekili Özgür Özel ve Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, Akhisar’ın Beyoba Mahallesinde tarımın ve çiftçilerin sorunları ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Akhisar’a bağlı Beyoba Mahallesinde çiftçiler ile bir araya gelen Grup Başkan Vekili Özgür Özel ve Milletvekili Mazlum Nurlu’ya Akhisar İlçe başkanı İsmail Şahin ve partililer eşlik etti.

Beyoba Mahallesinde bir domates tarlasının içinde çiftçiler ile birlikte açıklama yapan CHP Akhisar İlçe Başkanı İsmail Şahin; “Değerli basın mensupları bugün Beyoba’da milletvekillerimiz ile birlikte çiftçimizin sorunlarını Manisa’ya tüm Türkiye’ye haykırmak için buradayız. Vekillerimizin çiftçilerimizin sorunlarını en iyi şekilde aktaracaklarına inanıyorum. 

Mazlum Nurlu; “Bugün Akhisar ilçemizin Beyoba Mahallesindeyiz. Beyoba Mahallesi hububatıyla, domatesiyle, mısırıyla, pamuğuyla belki Ege’nin en verimli topraklarına sahip bir yer. Şuan elimizde tuttuğumuz domatesten çiftçimiz kar edebilmesi için dekar başına 10-12 ton alması gerekiyor. Gördüğümüz kadarıyla mahsuller çokta sağlıklı görülmüyor. Kısa bir süre öncede dolu afetine maruz kaldı. Biz bugün burada çiftçilerimizin sorunları, temel girdi maliyetlerinin yüksekliği, gübrelerin maliyetlerinin yüksekliğini pazarlamada fabrikaların yapmış olduğu sözleşmelerde çiftçimizi maalesef kandırdıklarını görmüş bulunuyoruz. Makineyle toplanan domates ürünlerinde zaman zaman yüzde 40 yüzde 50’lere varan fire kesildiğini duyuyoruz. Diğer siyasi partilerinde hükümetinde çiftçimize sahip çıkması gerektiğini bir kez daha burada ifade ediyoruz. 

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel; “Bugün Beyoba çiftçinin sorunlarını tüm yönleriyle yaşayan bir beldemiz. Öncelikle geçmişte pamuğun başkenti olan Türkiye’nin en yüksek verimde ve en yüksek kalitede beyaz altın üreten bir bölgeydi. Referans ürünü olan pamuğun para etmemesinden dolayı diğer tüm ürünler sıkıntı yaşıyor. Bugün geldiğimiz noktada çiftçinin çok sayıda sorunu var. Ancak çok söylenmesine rağmen bugün yatlara KDV’siz ÖTV’siz mazot verilirken, çiftçiye aldığı mazot üzerinden alınan vergilerle en büyük yük maliye bakanlığı tarafından bindirilmektedir. Bugün içinde bulunduğumuz hep afet görmüş sonrası da devletin şefkatli elini hissedememiş bir tarladayız. Burada dolu sonrası yapılanlar yapılmadığı gibi, ürünü üretenlerin desteklenmesinin yapılmadığını görüyoruz. Bu ovanın ana ürünü pamuktur, bu endüstri ürününün Türkiye’nin elinde olması dünya çapında Türkiye’nin tekstilini rakipsiz yapmaktadır. Ama pamuğa sahip çıkmayanlar çiftçinin bugün yaşadıklarından sorumludur. Bugün domatesi eline alanın elinde kalmaktadır. Rus pazarının hatalı dış politika yüzünden kaybedilmiş olmasından,  darıyı eline alan darıdan dolayı kaybetmektedir, bağcıya bir dokun bin ah işit, gerek afetler gerekse üzüm üreticisinin kendine özel sorunları bu konuda sesini duyuramaması yüzünden çeşitli sıkıntılar çekilmektedir. Yapılan iş ne olursa olsun çiftçi maliyetine çalışmak zorunda, ucuz işçi olarak çalışmak zorundadır. Adeta Nasrettin Hoca fıkrası gibi ürün alındığında zarar etmemişse, kedi buradaysa ciğer nerede?, bu tarlanın icar karşılığı buradaysa ürün nerede, bu alnımın terinin karşılığıyla icar nerede, bu parayla borcumu ödeyeceksem evi nasıl geçindireceğim gibi çelişkiler içerisindedir. Bir daha altını çiziyoruz, bu işin siyaseti olmaz. Siyaset üstü bir şekilde Manisalı çiftçiye sahip çıkmaya çağırıyoruz. İktidar partisi sorumluluk mevkidir. Çağırsınlar ovada derlerse ovada, ziraat odasında derlerse ziraat odasında, mecliste derlerse mecliste, biz çiftçimize sahip çıkacak her sorumluluğa her taşın altına elimizi koymaya hazırız. Çiftçiye verilen para berekettir. Çiftçiden kısmakla ekonomi düzelmez, çiftçiye para vermemek ekonominin can damarını kesmek demektir.” Dedi. (MÖ)


  Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2017, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber