Bakırlıoğlu'ndan özelleştirme tepkisi! "20 ucuz,12 Milyona verelim"

Hazine ve Maliye Bakanlığının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen 2020 bütçesi üzerine söz alan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Akhisar Sigara Fabrikası arsasının şaibeli şekilde özelleştirmesini gündeme getirdi.

Bakırlıoğlu'ndan özelleştirme tepkisi! "20 ucuz,12 Milyona verelim"

2017 yılında özelleştirme ihalesinde 20 milyon lirayı az bulup ihaleyi iptal edenlerin, bir yıl sonra aynı arsayı 12 milyona sattığını anlatan Milletvekili Bakırlıoğlu Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada; AKP iktidarlarının özelleştirme konusunda sicili bir hayli kabarık ne yazık ki. Geçmişte, akla, vicdana, hukuka sığmayan onlarca özelleştirme yapıldı. 

TEKEL, Türk Telekom, Şeker Fabrikaları Tank Palet Fabrikası gibi özelleştirmeler nedeniyle kamu büyük zarara uğratıldı.

Sümerbank Pamuklu Mensucat Fabrikası ile Et ve Balık Kurumu Kombinası özelleştirmeleri yüzünden Manisa özelleştirme yolsuzlukları ile anılan bir il oldu yıllarca.

Tuhaf bir özelleştirmeden, hemşerilerimin aklına ve vicdanına ters bir satıştan bahsedeceğim.

Akhisar'da 1975 yılında yapımına başlanmış, yaklaşık 300 milyon dolar kaynak harcanmış, 1.200 dekar üzerine inşa edilmiş ancak bir türlü faaliyete girmemiş bir sigara fabrikası var.

100 milyon lira değer biçilen bu arsanın ve binalarının bir kısmı Özelleştirme İdaresi tarafından çeşitli defalar satışa çıkarıldı.

2017 yılının başında yapılan ihalede en yüksek teklifi 20 milyon 233 bin lirayla bir süt firması verdi.

Ancak bu teklif, arsanın değerinin çok altında olduğu gerekçesiyle ihale iptal edildi. Gerekçe doğruydu.

Bir yıl sonra 2018 yılının başında yeniden ihaleye çıkarıldı bu ihalede yine bir süt firması 12 milyon 100 bin lira teklif verdi.

İhaleden bir buçuk yıl sonra 30 Ağustos 2019 tarihli bir Cumhurbaşkanlığı kararıyla bu bedelle özelleştirmenin yapılması uygundur denildi ve karar resmi gazetede yayımlandı.

20 Milyon Ucuz, 12 Milyona Verelim!

Bir yıl arayla 2 ihale yapıyorsun, ilkinde en yüksek teklif 20 milyon lira, kabul etmiyorsun ederinin çok altında diye, bir yıl sonra 12 milyon liraya aynı yeri özelleştiriyorsun. 18 ay sonra kararı onaylıyorsun.

İşte bu, anlaşılır gibi değil. Akhisar Sigara Fabrikası özelleştirmesinde çok ciddi bir kamu zararı söz konusudur ifadelerine yer verdi.

Arsayı Üniversiteye Verelim

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu bu arsanın Celal Bayar Üniversitesinin açacağı Tarım Bilimleri Teknolojileri Fakültesine, tarımsal araştırma ve uygulama alanı olarak verilmesini istedi.
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2019, 11:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Metot45
Metot45 - 1 yıl Önce

İstemiyorlar bunlar hep böyle 45 yıldır atıl alan yapılmasın olmasınlar başladılar çamura yine

vatandaş
vatandaş - 1 yıl Önce

Akhisarlı olarak kayıp olan 8 milyon dolar varya haram olsun helal etmiyorum hakkımı.

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber