Bakırlıoğlu, "Hasarlı okul binaları yeniden yapılsın"

Yaşanan depremlerin eğitim öğretimi de aksattığını belirten CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU Akhisar ve Kırkağaç’ta medyana gelen depremlerde hasar gördüğü için eğitim öğretimi kapatılan okulların en kısa zamanda yıkılarak yeniden yapılması veya güçlendirilmesi çalışmalarına en kısa zamanda başlaması gerektiğini söyledi.

Bakırlıoğlu, "Hasarlı okul binaları yeniden yapılsın"

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Bakırlıoğlu Milli Eğitim Bakanına verdiği soru önergesi ile bu okulların ne zaman yapılacağını sordu.

Daha önce depreme dayanıksız olduğu için yıkılan Akhisar Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu İlkokulu öğrencileri dört yıldır Gazi Ortaokulunda öğrenim görmekteydi. Fakat son yaşanan depremde Gazi Ortaokulu binasında da hasar oluşmuş ve burada eğitim öğretim durduruldu.

Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu İlkokulu öğrencileri Misak-ı Milli İlkokuluna, Gazi Ortaokulu öğrencileri ise Ali Şefik Ortaokuluna nakledildiler. Öğrenci fazlalığı nedeniyle bu okullarda da mecburen ikili öğretime geçildi.

Deprem nedeniyle eğitim öğretimin durdurulduğu başka okullarda var. Binaları depremde hasar gören ve oturulamaz raporu verilen Akhisar’daki Zübeyde Hanım İlkokulu, Şehit Binbaşı Serdar Kandemir Ortaokuluna, Medar ilkokulu öğrencileri ise Süleymanlı ilkokuluna nakledildi. 

Depremler sonrasında ağır hasarlı raporu verilen Kırkağaç İlçesi'ndeki Şehit Mehmet Yılmaz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulunda eğitime başlanmadı. Bu okulların 527 öğrencisi Kırkağaç İmam Hatip Lisesine nakledilerek eğitime başlamak zorunda kaldılar.  

Bu durumun Akhisar ve Kırkağaç’ta öğrenciler, öğretmenler ve veliler için büyük sorun yarattığını belirten CHP Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu projesi yapılan fakat ödenek verilmediği için dört yıldır bir türlü inşaatına başlanmayan Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu İlkokulu binasının en kısa zamanda yapılmasını istedi.

Bakırlıoğlu ayrıca depremde hasar gören okul binalarının yıkılarak yenisinin yapılmasını ya da uygun olanların güçlendirme çalışmalarına başlanması gerektiğini ifade etti.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu soru önergesinde Manisa ilçelerinde deprem dayanıklılık testi yapılarak depreme dayanıksız olduğu tespit edilen başka okul binalarının olup olmadığı ve hasar gören yıkılmasına karar verilen okullarla ilgili yapım ve güçlendirme çalışmalarına ne zaman başlanacağı sorularına yer verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Sayın Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.  Saygılarımla                                                               

Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU

 Manisa Milletvekili

1991 yılında yapılan Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu İlkokulu 2016 yılında depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılmış, öğrenciler aynı yerde bulunan ve 1928 yılında Gazi Ortaokulunda ikili öğretim şeklinde eğitimlerine bu güne kadar devam etmişlerdir.

Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yıkılan binanın yerine 20 derslikli yeni bir okul binası yapılması için proje hazırlamış fakat 4 yıldır bina yapılmamıştır. 

Ancak Akhisar’da son yaşanan depremde Gazi Ortaokulu binasında da hasar oluşmuş ve burada eğitim öğretim durdurulmuştur.

Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu İlkokulu öğrencileri Misak-ı Milli İlkokuluna, Gazi Ortaokulu öğrencileri ise Ali Şefik Ortaokuluna nakledilmişlerdir. Bu okullarda da mecburen ikili öğretime geçilmiştir.

Deprem nedeniyle Akhisar’da eğitim öğretimin durdurulduğu başka okullarda vardır.   Binaları depremde hasar gören ve oturulamaz raporu verilen Zübeyde Hanım İlkokulu, Şehit Binbaşı Serdar Kandemir Ortaokuluna, Medar ilkokulu Süleymanlı ilkokuluna taşınmıştır.

Kırkağaç İlçesi'nde ise Şehit Mehmet Yılmaz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu binasına meydana gelen depremler sonrasında ağır hasarlı raporu verildiği için eğitime başlanamadı. Bu okullardan Şehit Mehmet Yılmaz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin 207 öğrencisi ile İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu'nun 320 öğrencisi Kırkağaç İmam Hatip Lisesine nakledilerek eğitime başlamak zorunda kaldılar.  

Bu durum Akhisar’da öğrenciler, öğretmenler ve veliler açısından büyük bir sorun yaratmaktadır.

Bunlara göre;

1-   2016 yılında yıkılan Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu İlkokulunun binası ne zaman yapılacaktır?

2-   Depremde hasar gördüğü için eğitim-öğretime kapatılan Akhisar ilçemizdeki Gazi Ortaokulu,  Zübeyde Hanım İlkokulu ve Medar İlkokulu, Kırkağaç ilçemizdeki Şehit Mehmet Yılmaz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İsmail Hakkı Gelenbevi İmam Hatip Ortaokulu binalarının güçlendirilmesi veya yıkılarak yenisinin yapılması çalışmalarına ne zaman başlanacaktır?

3-   Manisa ilçelerinde deprem dayanıklılık testi yapılarak depreme dayanıksız olduğu tespit edilen başka okul binaları var mıdır? Varsa isimleri nedir?

4-   Binaları depreme dayanıklı olmayan bu okullarda neden eğitim öğretime devam edilmektedir?

5-   Manisa genelinde halen deprem dayanıklılık testi yapılmayan okul var mıdır? Varsa ne zaman yapılacaktır?

6-   Deprem nedeniyle eğitim öğretimin aksadığı Akhisar ve Kırkağaç ilçelerimizde bina güçlendirme ve yeni bina yapım projelerinin hayata geçirilmesi için Manisa Milli Eğitim Müdürlüğüne ek ödenek gönderilecek midir?
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber