Bakırlıoğlu, deprem bölgesinde esnaf ve çiftçinin borçları ertelensin

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Akhisar’da yaşanan depremler ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. 

Bakırlıoğlu, deprem bölgesinde esnaf ve çiftçinin borçları ertelensin

Bakırlıoğlu; “22 Ocak 2020 tarihinde Akhisar’da 5,6 büyüklüğünde depremi yaşadık. Bu güne kadar birçoğu 5’ten büyük 2000’den fazla deprem meydana gelmiştir. Halen devam eden deprem fırtınası Akhisar ve Kırkağaç’ta sadece vatandaşların yaşamını değil, ekonomisini de olumsuz etkilemiştir.

Elazığ ve Malatya’da yaşanan deprem gibi yıkıcı olmasa da, can kaybı yaşanmasa da peş peşe yaşanan depremler halkın psikolojisini iyice bozmuştur. Sadece Akhisar’da hastanelerin psikiyatri kliniklerine başvuranların sayısı % 25 artmıştır.

Birçok hemşerimiz başka il ve ilçelere göç etmiştir. Bazıları başka yerlerde yaşayan yakınlarının yanına sığınmıştır. Vatandaşlarımız her artçı sarsıntının ardından kendilerini dışarı atmakta, zorunlu olarak çadırlarda ve arabalarda yaşamaktadır.

Hayatta kalmak hepimizin önceliği haline gelmiş, bu yüzden ilçelerde sosyal yaşam neredeyse bitmiştir. Bu durum depremlerin vurduğu Akhisar ve Kırkağaç ekonomisine ağır darbe vurmuştur.

Buna rağmen kendi acısını unutan hemşerilerim Elazığ ve Malatya’nın yaralarını sarmak için yardıma koşmuştur. Kendi çadırda üşürken Elazığlı Malatyalı çocuklar üşümesin diye ayakkabı, kıyafet göndermiştir. Hepimizin yüreği Elazığ ve Malatya için artmıştır.

Devlet depremin olumsuz etkilerini azaltmak için Elazığ ve Malatya’da çiftçi ve esnafın borçlarını ertelemiş, yeni kredi olanakları sunmuştur.

Bu kapsamda Esnafın Halk Bankasına, çiftçinin Ziraat Bankasına olan kredi borçları faizsiz ve 1 yıl ödemesiz olarak ertelenmiş ve 50 bin liraya kadar 5 yıl vadeli ve faizsiz kredi olanağı sunulmuştur. Vergi beyannamesi verme ve ödeme süreleri 3 ay uzatılmıştır.

Elazığ ve Malatya kadar yıkıcı olmasa da Akhisar ve Kırkağaç’ta yaşanan deprem fırtınası zaten ekonomik kriz altında inim inim inleyen esnafı, çiftçiyi ve ticaret erbabını zor durumda bırakmıştır.

Devletimiz yaşanan afetlerin ardından yapılacak yardımları belirlerken “genel hayata etkili” olup olmadığına bakar.

Bir aydır yaşanan depremler bölgede genel hayatı tümüyle etkilemiştir. Akhisar ve Kırkağaç’ta ekonomi gerçekten çok kötüdür.

Hatta Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası, TOBB Başkanına gönderdiği mektupta ilçelerimizin sorunlarına değinerek çözüm bulunması için yardım istemiştir.

Bu ilçelerin talebi bellidir. Elazığ ve Malatya’ya sağlanan kolaylıkların ve desteklerin Akhisar ve Kırkağaç içinde sağlanmasıdır.

Bu kapsamda, esnafın ticaret erbabının Halk Bankasına, çiftçilerin Ziraat Bankasına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının faizsiz olarak 1 yıl süreyle ertelenmesi, 36 aya kadar 50.000-100.000 TL faizsiz yeni kredi verilmesi ve vergi ödemelerinin ve borçlarının ertelenmesi gerekmektedir.

Buradaki görev bizlere düşmektedir. Manisa’nın 10 Milletvekili el ele vererek depremin vurduğu ilçelerimizi yeniden ayağa kaldırmak için çaba göstermeliyiz. Birlik ve beraberlik içerisinde bu sorunu çözeceğimize inanıyorum.” Dedi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Batandaş
Batandaş - 1 yıl Önce

Abartmayın eyyamcılığa gerek yok herkes hayatına olağanca devam ediyo meyhaneler full çalışıyo herkes hayatını yaşıyo sizin bu boş eyyamcılığıınızdan sıkıldık artık adaö gibi gibi bişiler yapın hatmayı ankarada

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber