Akhisar CHP Kadın Kolları Meclisteki Kavgayı Kınadı

Akhisar CHP ilçe Kadın Kolları Başkanı Sevilay Büyükyazgan, yönetim kurulu üyeleri parti lokalinde, Mecliste yaşanan Şiddet görüntüleriyle ilgili basın açıklaması yaptı.

Akhisar CHP Kadın Kolları Meclisteki Kavgayı Kınadı

Akhisar CHP ilçe Kadın Kolları Başkanı Sevilay Büyükyazgan, yönetim kurulu üyeleri parti lokalinde, Mecliste yaşanan Şiddet görüntüleriyle ilgili basın açıklaması yaptı. İlçe başkanı İsmail Şahin ve partililerin katıldığı basın açıklamasını CHP ilçe Kadın Kolları Başkanı Sevilay Büyükyazgan okudu.

CHP Kadın Kolları Başkanı Sevilay Büyükyazgan'ın okuduğu basın açıklamasının tam metni;

Başkanlık çıkmazına giden yolda gözünü hiçbir şeyden sakınmayan biatçı anlayışın, farklı düşünene karşı her türlü şiddeti uygulamayı da göze aldığını meclis görüşmeleri sırasında günlerdir üzüntüyle kaygıyla izlemekteyiz. Ne yazık ki 19 Ocak Perşembe günü meclis görüşmeleri esnasında iktidara mensup bir kadın milletvekili bu konuda partisinin erkek milletvekillerinden geri kalmadığını göstermiştir.

İktidarın yıllardır siyaset yapma biçimi olarak tercih ettiği kin ve nefret dilinin her kesimde yarattığı derim ayrıştırma ötekileştirme şuanda dayatmaya çalıştığı rejim değişikliğinde meclis çatısı altında sürdürdüğü farklı düşüncelere tahammülsüzlüğü demokrasiden adaletten uzak anlayışı maalesef ülkeyi dolu dizgin geri dönülmez bir yıkıma doğru sürüklemektedir. Bu ateşi yakanlar ne yazık ki siyasi varlık nedenleri cumhuriyetimize ve parlamenter rejime borçlu olduklarını unutacak kadar gaflet ve ihanet içerisindedirler. Bizler böyle bilir böyle inanırız. Biz kadınlar barışı, sevgiyi hoşgörüyü adalet duygusunu doğamızdan yaradılışımızdan alırız. Buradan sesleniyoruz; anayasa değişiklik paketini destekleyen kadın milletvekilleri, bu uğurda kadına şiddet uygulayacak kadar gözü dönmüş kadın vekil, bu şiddete ses çıkarmayan kadın vekiller, "kadınlık bilincinden" nasıl bu kadar uzak düştünüz? Hele hele, kendi çocuklarınızın, torunlarınızın geleceğine neden böyle şuursuzca kıymaktasınız? Ne uğruna? Bizler anlamakta zorlanıyoruz. Çünkü akla ve vicdana vurmak mümkün değil, sizler ki, çağdaşlaşmanın ve yurttaş olmanın en üst kazanımı olan temsil yetkisini, cumhuriyetle elde etmiş, milli egemenliğin En üst çıtası olan mecliste milletvekili olma hakkını elde etmişsiniz. Cumhuriyetle birlikte kul olmaktan çıkıp birey olan kadınlar Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 1934 yılında kadına seçme ve seçilme hakkı vermesi ile milletvekili olan kadınlar, Atatürk bu hakkı, kadın güçlensin, kadın özgür olsun, toplum güçlensin diye vermiştir. 

TBMM'ni kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği meclisten, kadın vekile söz hakkı verilmeyen, kadın vekillere şiddet uygulayan bir meclise doğru sürüklediniz. Unutmayın sadece kadın vekilleri değil meclis çatısı altında bir kez daha demokrasiyi darp ettiniz. Sizleri izleyen milyonlarca insanın yüce Türkiye büyük millet Meclisi ne olan inancını umudunu zedelediniz. Hangi siyasi partiden olursa olsun, kadınların ortak paydası barış olmalı, sevgi olmalı, hoşgörü olmalıdır. Siyasi iktidarın kadın vekilleri, biat etmeyi, kulluğu seçmeyi bırakın! Erkek hegemonyasının talimatları ile değil, vicdanınızla, aklınızla, adaletinizle hareket edin. Emeğinizi, enerjinizi, çocuk tecavüzlerinin, kadına şiddetin önlenmesi için harcayın. Kız çocuklarımız cayır yanıyor, sesinizi çıkarın. Bu ülkede yaşayan kadınlar olarak, anneler olarak sizden beklentimiz budur. Unutmayın; İnsanın insanı sevmesi ile başlar bütün güzellikler, toplumda barışın ve huzurun tohumu sevgidir. Sevgi tohumu ekerseniz huzuru, barışı biçersiniz, şiddet ve kin tohumu ekerseniz savaşı, kaosu, kutuplaşmayı biçersiniz Meclis çatışı altında izlediğimiz bu tablo, gelecek adına kaygılarımızı arttırıyor, ancak şiddet görüntülerinin yanında gördüğümüz kadın dayanışması, bize umutların tükenmediğini bir kez daha gösteriyor. Gelin siz de umudun bir parçası olun, barışın huzurun elinden siz de tutun. Birileri değil; Türkiye Kazansın!

CHP İLÇE BAŞKANI İSMAİL ŞAHİN

Basın açıklamasında konuşan CHP İlçe Başkanı İsmail Şahin;" Parlamento’da görüşülen Anayasa teklifi tüm Türkiye tarafından izlendi. Cumhuriyet Halk Partisinin kadın ve erkek parlamenter üyeleri can siperhane anayasa teklifinin geçmemesi için mücadele ettiler. Bu Anayasa teklifinin halk oylamasından geçmemesi gerekiyor. Türk halkı eğer buna izin verirse Türkiye orta çağ karanlığına gömülecektir. Çünkü yargı yürütme ve hepsi tek elde toplanıyor. Recep Tayyip’in diktatörlüğü tescilleniyor. Hiçbir Cumhuriyet Halk Partili ve hiçbir Cumhuriyet çocukları buna izin vermeyecektir. Parlamentodaki CHP’lilerin mücadelesi hepimizi onurlandırdı. Bizlerde önümüzdeki günlerde bu anayasa teklifinin halk oylamasından geçmemesi için çalışacağız. Çocuklarımız, torunlarımız ve geleceğimiz için. Bu ülkenin vatandaşları özgürce düşüncelerini ifade edemiyorsa o ülkede demokrasinin kırıntıları kalmamış demektir. Recep Tayyip korkuyor. Suçlu insanlar korkar. Yargılanmaktan ve yargı önüne çıkmaktan korkuyor çünkü suçlu. Suçsuz adam korkmaz. Bu anayasa teklifi sadece Recep Tayyip Erdoğan’ı yargılanmaması için öne sürülen anayasa teklifidir. Yargıyı ve yürütmeyi o belirliyor. Bu ülkenin insanları onu bir gün mahkeme önüne çıkaracaktır" dedi. 
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
tolgaa
tolgaa - 4 yıl Önce

hiç kınamayın kim başlattı kavgayı biliyomusunuz sizden ayrılan vekiliniz nazlı aka

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber