SAHİP ÇIKALIM

Bilindiği gibi İzmir-Ankara arasında ki Devlet Demir Yolları güzergahında  sadece Akhisar’da şehir dışına taşındı tren hattı. İzmir-Menemen,Manisa, Saruhanlı, Kırkağaç, Soma, Savaştepe, Balıkesir,Kütahya, Eskişehir, Polatlı, Ankara, (Aradaki istasyonları yazmıyorum.) hiçbir yerde Akhisar dışında tren yolu şehir dışına çıkarılmadı.

Tepki vermeyen bizler bir türlü mani olamadık güzergahın şehir dışına taşınmasına. İki yıla yakın bir zamandır  3 kilometre dışındaki baraka istasyon binasında, Akhisarlılara hizmet veriliyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığım haberde de belirttim. Bakanlık ve  Genel Müdürlükten ödeneğin çıktığını öğrendim. 3. Bölge Müdürlüğü tarafından ihalesi önümüzdeki aylarda yapılacağı belirtiliyor.

Şehir dışına hat nedeniyle Akhisar’ın merkezinden  geçen demiryolu rayları da söküldü. Şimdi eski istasyon  binası ile birlikte 4 parsele toplam 34 bin  374 metre kare, yani 34 dönümden fazla bir yer var. Akhisar’ın göbeğinde oldukça iştah kabartacak bir alan değimli ?  Şimdi biz Akhisarlılara  çok önemli bir görev düşüyor. Hiçbir parti gözetmeksizin, başta belediye olmak üzere sivil toplum örgütlerinin de katılımı ile kurulacak bir komisyonla  bu büyük alanın Akhisarlıların çıkarlarına hizmet edecek şekilde değerlenmesi gerekir. Bundan önce ki gibi “ben yaptım Oldu” demeden bir an önce,el ve gönül birliği ile çözüme kavuşması  büyük takdir toplayacaktır. Şayet eski hava alanı gibi büyük arazinin Akhisarlıların  dışında ki kişilerin  tasarrufuna bırakılmasın.

Sahipsizlik nedeniyle, tüm dünyada var olan toplu taşımada kullanılan  “Raylı sistem”  rayların da sökülmesi ile elimizden kaçtı. Gelecek 10 yılları düşünerek İzmir’deki İzban gibi  en azından İzmir  Balıkesir arasında  raylı toplu taşımacılık düşünülemez miydi ?

Haydi Akhisarlılar  şehrimizin göbeğinde bulunan  bu kıymetli 34 dönümü geçen, buraya sahip çıkalım.

Haldun AKYÜZ 
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turgay Akyapraklı
Turgay Akyapraklı - 2 yıl Önce

Novada AVM ile sigara fabrikası arası tren hattı yeraltına alınsın üzerine hafif raylı bir hat kurulsun dışarıya alınan tren hattı sadece yük trenleri için kullanılsın

İsmi
İsmi - 2 yıl Önce

Tasindigi iyi oldu trafik rahatladi bazen satlerce trenin gecmesini bekliyorduk

Çetin üren
Çetin üren - 2 yıl Önce

Akhisar menfaatine göre değerlendirilmeli

Ayşe Ergun
Ayşe Ergun - 2 yıl Önce

Akhisar için değerlendirilmeli çıkar gruplarına peşkeş çekilmemeli. Yesil alan spor bilim eğitim amaçlı merkezler ve bunun gibi.

m.semih gürçay
m.semih gürçay - 2 yıl Önce

akp bırakırmı öyle ballı yeri yetim hakkını yediler doymadılar .

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber