Sağlıklı kilo kaybı ne kadar olmalıdır?

Günümüzde beslenme ile ilgili pek çok bilgi kirliliği olduğu gibi kilo verme hızıyla da ilgili pek çok söylem bulunmaktadır. Genellikle karşınıza ‘ 1 ayda 10 kilo verdiren diyet  listesi’ gibi az zamanda hızlı kilo kaybı vadeden farklı diyetler, kürler, detokslar çıkabilir. Peki 1 ayda 10 kg vermek gerçekten mümkün müdür? Verilen bu kilonun ne kadarı kalıcı olur? Bu yazımda sizlere sağlıklı kilo kaybından bahsetmek istiyorum.

Dünya Sağlık Örgütünün belirlemiş olduğu sağlıklı kilo kaybı hızı haftalık  ‘0.5- 1 kg ‘dır. Bu da ayda 2-4 kg a denk gelmektedir.  Bu rakam çok yüksek kilolu olan bireylerde artış gösterebileceği gibi ideal kilosunda olan bireylerde azalış gösterebilmektedir. Her bireyin özellikleri birbirinden farklı olduğu gibi kilo verme hızı da farklılık göstermektedir. İlk kez diyet yapan bireyler daha hızlı kilo kaybı sağlayabileceği gibi daha öncesinde yanlış diyet uygulamasında bulunan bireylerin kilo verme hızı yavaşlayabilmektedir. Diyete başlanıldığı ilk hafta vücuttun sıvı- ödem kaybına bağlı olarak daha yüksek miktarda kayıp görülebilir ancak diğer haftalarda beklenilmesi gereken gerçekçi kayıp 0.5- 1 kg arasında olmalıdır. Bazı bireylere bu rakam belki az gibi görünebilir. Ancak bu kiloları 1 haftada veya 1 ayda almadığımız için 1 ayda gitmesini beklemek çok da gerçekçi olmayacaktır. Ayda vereceğiniz 2 kilo bir yılda 24 kg geride bırakabileceğiniz anlamına gelmektedir ki bu uzun vadede çok güzel bir başarı elde edeceğiniz anlamına gelir.

Gelelim hızlı ve yüksek kilo kaybı sağlayan diyet ve kürlere. Bu tarz diyetler bireyleri aç bırakmaya yönelik olduğundan görülen kayıp vücuttaki su ve kas kaybına bağlıdır. Yani bireyler diyeti sonlandırıp eski beslenme düzenine geri dönüş yaptığında verdikleri kiloları hatta daha fazlasını geri alırlar. Bu al – ver döngü sonrası metabolizma yıpranır ve yavaşlar. Kilo vermek git gide daha zor bir hal alabilir.

     Kilo verme süresince bireylerin gerçekçi hedefler koyması çok önemlidir. Kendimize şu soruyu sormamız gerekir: Sadece ay sonunda 10 kg hafif mi olmak istiyorum yoksa ne kadar sürerse sürsün 10 kg verip bunu uzun yıllar korumak mı ? Sanırım herkesin tercihi ikinci seçenek olacaktır. Peki bunun için ne yapmamız gerekir?

      Kalıcı ve sağlıklı kilo kaybı için geçici çözümler yerine beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmeli ve sporu yaşam tarzımız haline getirmeliyiz. Bu süreçte bir uzmandan yardım almak hem süreci daha kolay  geçirmenize yardımcı olacak hem de sağlıklı ve kalıcı bir kilo kaybı yakalamanızı sağlayacaktır. 

Sağlıkla kalın, hoşça kalın.. 
Diyetisyen Betül ANAMAS

Sosyal medya hesapları;

Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/

Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 10 ay Önce

Hakkımızda Hayırlısı

Mehmet Akgün
Mehmet Akgün - 10 ay Önce

Emeğe Saygı, teşekkür ederiz.

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber