Sağlıklı Beslenmenin Yolu Sağlıklı Alışverişten Geçer

    Biliyorum ki hepinizin evinde, işyerinde bir abur cubur çekmesi var. Artık o çekmecenin içerisini sağlıklı alternatiflerle doldurmanın zamanı gelmedi mi ? Siz farkında olmayabilirsiniz belki ama besin seçiminizi yaparken en kolay ulaşabileceğiniz ve gözünüzün önünde olan besinler ilk sırayı alır. Canınız atıştırmalık bir şey istediğinde eliniz meyve yerine çekmecedeki çikolataya gidiyorsa bu çikolatanın kolay ulaşılabilir cazip bir alternatif olmasındandır.  

 

 Sağlıklı bir yaşama adım atmak istiyorsanız alışverişlerinizi de daha sağlıklı hale getirmelisiniz. Eve giren abur cubur miktarı azaldıkça tüketimi de azalır.

Sağlıklı Alışveriş Yapmanın Yolları;

 • Market alışverişine giderken mutlaka tok olmaya özen gösterin. Aç gittiğiniz alışverişlerde canınız gördüğünüz her şeyi isteyebilir. Eve ihtiyacınız dışında bir sürü gereksiz besinle dönebilirsiniz.

Ø Alışverişe çıkmadan önce mutlaka liste oluşturun. Bu sayede ihtiyaçlarınız daha önceden belli olduğu için hem zamandan tasarruf edersiniz hem de ihtiyaç dışı besin alımının da önüne geçmiş olursunuz.

Ø Alışveriş için yanınızda gerekenden fazla miktarda para bulundurmayın. Eğer liste yapmanıza ve alışverişe tok çıkmanıza rağmen, canınız paketli ürünlerden almak istiyorsa yanınızda az para bulundurmak bir çözüm olabilir. Bu sayede önceliği ihtiyacınız olan besinlere vermek durumunda kalırsınız.

Ø Alacağınız atıştırmalık ürünlerin küçük paketlerde olanlarını tercih edin. Bu sayede açılan ürünü bitirme zorunluluğu hissetmezsiniz. Daha kolay porsiyon kontrolü yapabilir aynı zamanda israfın da önüne geçebilirsiniz.

 • Ürün alırken mutlaka etiket okuma alışkanlığı edinin. Etiket okumanız sadece son kullanma tarihi ile sınırlı kalmasın. Mutlaka besinin içindekiler bölümüne; karbonhidrat, yağ, protein miktarına ve kalori bilgisine de göz atın. Bu sayede aldığınız besinin içeriğini daha rahat anlayıp seçiminizi sağlıklı olanlardan yana kullanabilirsiniz.

Alışveriş sepetinde neler bulunmalı?

 1. Asitli içecekler yerine ayran,şalgam,maden suyu gibi sağlıklı alternatiflere yönelin.
 2. Mevsim sebze ve meyvelerine yer verin.
 3. Ekmek seçeneğinizi dilimli ve tam tahıllı ekmeklerden yana kullanın.
 4. Ara öğünleriniz için atıştırmalık abur cuburlar yerine kuruyemiş ve kuru meyveleri almaya özen gösterin.
 5. Yemeklerini tatlandırmak için baharatlara yer verin.
 6. Süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi protein kaynaklarını unutmayın.
 7. Et/tavuk ve balığı sepetinize ekleyin.
 8. Sıklıkla Et/tavuk/balık tüketemiyorsanız sepetinizde kurubaklagillere de yer açın.
 9. Kahvaltılık gevrekler yerine yulaf ezmesine yönelin.

   Evinize ne kadar çok sağlıklı besin girerse o kadar çok sağlıklı beslenebileceğinizi unutmayın. Sağlıklı beslenmeye alışveriş sepetinizden başlayın.

Sağlıkla kalın, hoşçakalın..

                                                             Diyetisyen Betül ANAMAS

                                                   Formidea Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Diyetisyeni

Sosyal medya hesapları;

Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/

Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/

YORUM EKLE

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber