SAĞLIKLI BESLENME ÇANTASI

 Tatil bitti öğrenciler okullarına kavuştu. Bütün sene boyunca başarılı olmak için emek harcayan öğrencilerimizin başarısını belirleyen en önemli etmenlerden bir tanesi yeterli ve dengeli beslenmedir. Çocuklarımız günlerinin çoğunu okulda öğretmen ve arkadaşlarıyla geçirirler. Maalesef günümüz şartlarında okulda her zaman sağlıklı besinlere ulaşmak kolay değildir. Bunun için yanlarında sağlıklı besinlerden oluşan bir beslenme çantası bulunması çocuklarımızın okul başarısını büyük ölçüde arttıracaktır. Sağlıklı beslenme çantası nasıl hazırlanır gelin birlikte bakalım;
    Kahvaltı Seçenekleri:
Kahvaltı çocuklarımızın gün içerisinde daha aktif olabilmeleri, dikkatlerini toplayabilmeleri ve anlamada güçlük çekmemeleri için mutlaka yapmaları gereken bir öğündür. Çocuğunuz evden kahvaltı yapmadan çıkıyorsa mutlaka beslenme çantasına kahvaltı yerine geçecek alternatifler koymanız gerekir. Dışarıdan simit poğaça almak yerine evde kendiniz hazırlayacağınız peynirli bir sandviç veya yağsız kepekli bir tost ile çocuğunuzun daha sağlıklı bir şekilde kahvaltı yapmasını sağlayabilirsiniz. Yanına ekleyeceğiniz domates salatalık marul gibi sebzeler çocuğunuzun daha uzun süre tokluk hissetmesine yardımcı olacaktır.
    Ara Öğün Seçenekleri:
Çocuğunuz gün boyu okulda aktif olacağı için beslenmesini ara öğünlerle desteklemek gün boyu ihtiyacı olan enerjisini karşılamada yardımcı olacaktır. Yanında sağlıklı seçenekler olmadığı sürece bu ihtiyacını kantinde satılan abur-cubur olarak adlandırılan besinlerden karşılayacağını unutmayın. Ara öğün alternatifi olarak ceviz , fındık , fıstık, badem gibi yağlı tohumlara; hurma, kuru kayısı, kuru incir , kuru erik gibi kuru meyvelere; leblebi, galeta veya mevsiminde taze meyvelere yer verebilirsiniz.

    Su Matarası
Eğer az su içen bir çocuğunuz varsa su matarası edinmek günlük su tüketimini arttıracaktır. Alacağınız matara sayesinde çocuğunuzda su içme farkındalığı oluşturabilirsiniz. Mataranın sürekli göz önünde olması su tüketiminin artmasını sağlayacaktır.
    Sıvı Besinler
Genelde çocuklar su ihtiyacını asitli, gazlı içeceklerle karşılamaktadır. Bu içeceklerin fazla tüketimi çocuklarda kilo kontrolünde zorluğa ve ileriki dönemlerde pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bunun için öncelikle bu içeceklerin zararlarını çocuklarımıza anlatarak işe başlayabiliriz. Bu besinler yerine beslenme çantasında süt, kefir,ayran, sade maden suyu gibi besinlere yer verebiliriz. Meyve suları da içerisinde bulunan yüksek şeker miktarı ve katkı maddeleri dolayısıyla diğer içecekler gibi zararlı olan besin grubuna girmektedir. Çocuklarımızı meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini yemeye yönlendirmek en doğrusu olacaktır.
    Sağlıklı Atıştırmalıklar
Çocuklarınızın kantinde satılan kek,çikolata, krakerlere yönelmemesi adına evde tam tahıllı un, kuru yemiş ve kuru meyvelerle az yağlı kek, poğaça ve kurabiyeleri hazırlayıp  beslenme çantasına ekleyebilirsiniz.
 Her ne kadar sağlıklı seçeneklerden oluşan bir beslenme çantası ile çocuğumuzu okula göndersek de kantinlerde veya farklı yerlerden ulaşabileceği sağlıksız pek çok besin bulunmaktadır. Bunun için mutlaka çocuklarınıza sağlıklı beslenmenin faydalarından ve paketli gıdaların zararlarından bahsetmeyi unutmayalım. Sağlıklı beslenmeyi keyifli hale getirmek için hazırlık aşamasını çocuklarınızla birlikte gerçekleştirebilir, onların seveceği beslenme kapları edinebilirsiniz. Bu süreçte çocuklarınızın sizi örnek aldığını da lütfen unutmayın. Çocuklarınızın sağlıklı beslenmesini istiyorsanız önce kendinizden başlayın.

Sağlıkla kalın, hoşçakalın.. 
Diyetisyen Betül ANAMAS

Sosyal medya hesapları;
Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/
Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/     
     
 

YORUM EKLE

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber