Uzmanlar Uyarıyor !Mevsime göre değil,güne göre giyinin

Uzmanlar mevsim geçişlerinde hava durumunun iyi takip edilmesi gerektiğini, mevsime göre değil güne göre kıyafet tercihinin önemli olduğunu söyledi.

Uzmanlar Uyarıyor !Mevsime göre değil,güne göre giyinin

. “Mevsim geçişlerine tüm canlıların olduğu gibi insanların da bir alışma dönemi oluyor. Bu alışma dönemini iyi atlatmak gerekir. Mevsim geçişlerinde hava durumu çok değişken olduğu için hava durumunu yakından takip edip, mevsime değil de güne uygun kıyafetleri seçmelerinde fayda var. Bunun yanı sıra kişilerin daha sık sıvı tüketmeleri, meyve ve sebzeli yiyecekleri tercih etmeleri, sindirimi zor gıdalardan uzak durmalarında fayda var. Sık sık açık havada yürüyüş yapmak, stresli durumlardan kaçınmakta bahar geçişlerini daha kolay atlatmamızı sağlıyor. Alkol ve sigaradan, depresyon ve strese neden olabilecek durumlardan uzak durmalıyız. Özellikle kalabalık ortamlarda ya da eşya teması gerektiren durumlarda elimizi yıkamalı, hasta kişilerle el sıkışmaktan kaçınmalıyız” dedi.


Bu dönemde enfeksiyonların arttığını vurgulayan uzmanlar, bazı uyarılarda da bulunarak şöyle diyor,
“Kulak, burun, boğaz açısından enfeksiyonlar bu dönemlerde artıyor. Bu enfeksiyonlar genellikle viral enfeksiyonlar olduğu için antibiyotikle tedavi edilebiliyor. Hastalar bu enfeksiyona yakalandığını anladıkları zaman genellikle başlangıçta kısa süreli boğaz ağrısı ve sonra burun tıkanıklığı ve öksürük şikayetleri oluyor. Bu dönem bol sıvı tüketiminde fayda var. Semtomatik dediğimiz şikayetleri azaltıcı ilaçları kullanmaları gerekir. Hemen antibiyotiğe sarılmamamız gerekiyor. Yine klasik olarak bu dönemde hastalarımızın ısı değişimine çok fazla maruz kalmamaları için kılık-kıyafetlerine dikkat etmeleri, herkes tarafından kullanılabilecek ortak kullanım eşyalarına elle temas etmemeleri ve temas halinde ellerini yıkamalarında fayda var. Kalabalık ortamlarda mümkün olduğunca az bulunmak gerekiyor.”


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber