Otizm Eksiklik Değil Farklılıktır

Birleşmiş Milletler tarafından 2008 yılında alınan karar gereği, her yıl 2 Nisan günü tüm dünyada "Otizm Farkındalık Günü" olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, toplumu 'Otizm spektrum bozuklukları' veya diğer adıyla da bilinen 'Yaygın gelişimsel bozuklukları' konusunda bilgilendirerek duyarlılık ve farkındalık yaratmaktır.

Otizm Eksiklik Değil Farklılıktır

 Birleşmiş Milletler tarafından 2008 yılında alınan karar gereği, her yıl 2 Nisan günü tüm dünyada "Otizm Farkındalık Günü" olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, toplumu 'Otizm spektrum bozuklukları' veya diğer adıyla da bilinen 'Yaygın gelişimsel bozuklukları' konusunda bilgilendirerek duyarlılık ve farkındalık yaratmaktır.


Otizm Farkındalık Gününün önemi nedeniyle, üçüncü psikiyatri uzmanı olarak yakın zamanda, Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde göreve başlayan Psikiyatrist Uz Dr Fırat Ay tarafından konferans salonunda OTİZM hakkında kısa bir bilgilendirme yapıldı. 

Otizm farkındalık günü nedeniyle desteklenen Manisa Valiliğinin “mavi giy kampanyasına” ,hastane personelin büyük destek verdiği görüldü. Konferansın ardından başhekimlik önünde hastane yöneticileri ve çalışanlar mavi renkli kıyafetleriyle fotoğraf çektirerek otizmin farkında olduklarını ve çevrelerine bu konuda bildiklerini aktaracakları mesajını verdiler. Etkinliğe Hastane Yöneticisi Op Dr Erol Karaca,hastane yöneticileri,doktorlar ve diğer çalışanlar katıldı. Etkinlik sonrası görüştüğümüz Psikiyatri uzmanı Dr Fırat Ay, Otizm farkındalık günü nedeniyle otizm hakkında açıklama yaptı.“Karşımızdakini anlama ve kendimizi ifade etme sosyal ilişkilerimizde önemli yer tutar. Otizm gerek sözel gerekse sözel olmayan sosyal ve iletişim becerilerinin gelişiminde gecikme ya da sapma ile karakterize bir bozukluktur. Bu sosyal ileitişim sorunlarına sıklıkla kısıtlı ilgi alanları ve tekrarlayıcı hareketler eşlik eder. Bu ve buna benzer belirtiler genellikle gelişimin ilk iki yılında ortaya çıkar. Otizm spektrum bozukluklarının nedeni bilinmemektedir. Genetik temelli olduğu düşünülmektedir. Bazı aileler bu konuda kendilerini suçlamaktadır Otizmin çocuğun yetiştiriliş tarzı veya ailenin ekonomik durumuyla bir ilişkisi yoktur. Her çeşit toplumda, ırkta, coğrafi bölgede ve farklı aile yapılarında ortaya çıkabilir. Otistik bir çocuğun bazı davranış özellikleri vardır. Bu çocuklar başkalarına karşı ilgisizdir. Göz temasından kaçınır. Başkaları ile kendiliğinden iletişim kurmaz. İsteklerini bir yetişkinin ellerini kullanarak belirtir. Diğer çocuklarla oynamaz. Sürekli bir konu üzerinde konuşur. Sebepsiz şekilde ağlar, güler ve sebepsiz davranışlarda bulunur. Anlamsız sözleri üst üste tekrarlar. Nesneleri tutup sürekli döndürmekten hoşlanır. Değişikliklerden hoşlanmaz. Yaratıcılık gerektiren oyunları oynayamaz. Farkındaysanız otistik çocuklarda dil becerilerini kullanmakta sosyal ilişki kurmakta gecikme veya sapma bulunmaktadır. Otizm sıklığı farklı araştırmalarda 100 ila 150 çocukta bir olarak değişmektedir. Otistik çocukların yaşıtlarıyla yaşadığı iletişim sorunları sebebiyle farklı eğitim modellerine tabi tutulup tutulmaması tartışılmaktadır. Tedavide amaçlanan çocuğun yaşına uygun iletişim becerilerini geliştirmesine yardımcı olmaktır. Bu sebeple tedaviye olabildiğince erken dönemde başlanmalıdır. Eğer çocuğunuzun sosyal beceri gelişiminde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız veya küçük yaştaki çocuğunuzda anlam veremediğiniz davranışlar ve duygusal değişimler gözlemliyorsanız, otizm spektrum bozukluğunun değerlendirilmesi için çocuğunuzu bir ruh sağlığı ve hastalıkları hekimine danışmanızı öneririz.” dedi.
Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2015, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber