Kalp ve Covid-19

Özel Akhisar Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Mahmut Acar Bilgilendiriyor;

Kalp ve Covid-19

Kardiyovasküler hastalıklar dünyadaki ölümlerin bir numaralı sebebidir.

 Koroner arter hastalığı en sık görülen kalp hastalığıdır. kalbi besleyen damar olan koroner arterin dal veya dallarında oluşan tıkanıklık bu hastalığa neden olur.Bu tıkanıklık, tıkalı damarın normalde beslediği kalp kısmına kanın gitmemesine neden olur. sonuç olarak ilgili kalp dokusu kanlanamaz, oksijen ihtiyacını karşılayamayarak iskemik hale gelir. Bu, kalp dokusundaki hücreler, duruma acil müdahale edilerek tıkanıklığın giderilmediği durumlarda ölür. Sonuç olarak kalp krizi meydana gelir.Anjina(göğüs ağrısı), koroner arter hastalığının bir belirtisidir. kalbin belli kısımlarına düzgün kan akışının sağlanamaması sonucu, göğüste sıkıştırma, rahatsızlık tarzında ağrı ile karakterizedir. Anjina ağrısı omuza, kola, boyuna ve çeneye yayılım gösterebilir.

 Aort anevrizması ve diseksiyonu; kalpten vücuda kanı taşıyan en büyük damar olan aortun genişlemesi ve yırtılmaya açık hale gelmesidir. Damarın yırtıldığı durumda, hastaya acil müdahale gerekir. Hayatı tehdit edebilecek ciddi bir durumdur.

 Aritmi; kalp atımının ritminde ve sayısında meydana gelen anormal değişimlerdir. ciddi tablolara neden olabilir.

 Kardiyomiyopatiler; kalp kasında etkilenmeye bağlı kalp boyutlarında genişleme veya katılaşma ile oluşan hastalıklardır. kalbin kasılma ve kan pompalama fonksiyonunun bozulmasına yol açarlar.

 Kalp yetmezliği, kalbin, vücudun ihtiyaçlarına yetecek kadar kanı pompalayamamasına bağlı gerçekleşir. akciğer, karaciğer ve bacaklarda ödem birikimine sebep olabilir. Tüm vücudu etkileyen ciddi bir hastalıktır.

 Konjenital kalp hastalıkları, doğuştan kalp yapısındaki bozuklukları kapsar.Kalp kapak hastalıkları; kanın kalp içindeki bölümler arasındaki geçişini düzenleyen kapakçıklarda meydana gelen problemler sonucu ortaya çıkar. Kalp yetmezliğine, ani kardiyak ölüme neden olabilecek kadar ciddi sonuçlar doğurabilir.

KALP HASTALARI COVİD 19 AÇISINDAN RİSK ALTINDA MIDIR?

 Pandemi döneminde  yapılan klinik çalışmalarda kalp hastalarında, covid 19'a bağlı ölüm oranının normale göre arttığı belirlenmiştir. Aynı şekilde kalp hastalığı olan kişiler, covid 19 bulgu ve belirtilerini daha şiddetli yaşamakta; buna bağlı olarak da hastaneye yatış ve yoğun bakım gereksinimi daha sık olmaktadır. kalp hastaları, covid 19 için riskli hasta grubundadır.  

KALP HASTALARINDA COVİD 19 BELİRTİLERİ NELERDİR?
•    Ateş, titreme
•    Öksürük
•    Soluk almada zorlanma
•    Nefes darlığı
•    Yorgunluk
•    Kas ve eklem ağrısı, boyun ve sırt ağrısı
•    Baş ağrısı
•    Koku ve tat alamama
•    Boğaz ağrısı
•    Burun tıkanıklığı, akıntısı
•    Mide bulantısı, kusma 
•    İshal
Bu belirtilerden bir ya da birkaçını taşıyan kişilerin, gerekli önlemleri alarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları ya da acil çağrı merkezine başvurarak yardım çağırmaları gerekmektedir.

COVİD 19 GEÇİRENLERDE KALP

COVİD-19, akciğerlere zarar vererek zatürreye ve solunum sıkıntısına sebep olabileceği gibi vücudun farklı bölgelerindeki organları da çeşitli şekillerde etkileyebilir. 

COVİD-19, bazı hastalarda kalp kasında inflamasyona (iltihaplanmaya) neden olabilir. miyokardit olarak adlandırılan bu durum, kalbin kasılarak kan pompalama işlevinin bozulmasına yol açar. miyokardit, kalp yetmezliği ile sonuçlanabilir. 
COVİD-19, kalp kası iltihabı(miyokardit), kalp zarı iltihabı(perikardit), kalp yetmezliği, kalp ritm bozukluğu, taşikardi, ve kalp damar hastalıklarına sebep olabilir.
COVİD 19'un kalp üzerindeki etkileri, daha önce kalp hastalığı tanısı almış kişilerde görülebileceği gibi daha önce sağlıklı bir kalbe sahip kişilerde de görülebilir. 

COVİD 19 TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR KALBE ZARAR VERİR Mİ?

Covid-19 şüphesi olan hastalar, reçeteli kullandığı hiçbir ilaçları doktora danışmadan kesmemelidir. Kalp hastalığı için kullandığı ilaçların yanı sıra varsa ek hastalıkları (diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol) için kullandığı ilaçlara da devam etmelidir.
 Hidroksiklorokin özellikle QT mesafesi ile ilgili hastalığı olanlarda tehlikeli olabilir, hidroksiklorokin başlanan ve kalp ritim ilaçları kullanan hastalar doktorlarına danışmalıdırlar..
 Favipravir başlanan ve varfarin, apiksaban, rivaroksaban, edoksaban, dabigatran, tikagrelor gibi kan sulandırıcı kullanan hastalar doktorlarına danışmalıdırlar.
 Azitromisin başlanan ve edoksaban isimli kan sulandırıcı kullanan hastalar doktorlarına danışmalıdırlar.

PANDEMİ SÜRESİNCE HASTANEYE GİTMEK TEHLİKELİ Mİ?

 Yeni tip koronavirüsün sebep olduğu pandemi sürecinde kalp sorunlara bağlı acil başvurularında azalma bildirilmiştir. Kalp hastalarında kalple ilgili sorunlar hala meydana gelmekte ancak hastalar koronavirüs kapma korkusuyla hastaneye gitmemektedir. Ancak kardiyak sorunlar ihmal edilebilecek durumlar değildir. Hayatı tehdit edecek ciddi sorunlara yol açabilir. Kalp hastaları; göğüs ağrısı (kola, çeneye yayılım da gösterebilir), göğüste rahatsızlık hissi, aşırı terleme, ÇARPINTI gibi acil kalp sorunlarını işaret eden belirtilerin ortaya çıkması durmunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Hastanın, hastanede tüm kurallara uyması ve sağlık çalışanlarına durumunu anlatması koronavirüs kapma ihtimalini düşürür. Hastaneye başvurulmadığı takdirde acil kardiyak sorunların ölümle sonuçlanabileceği unutulmamalıdır.

 Pandemi boyunca sosyal izolasyon, mesafe, maske kurallarına uymak ve genel sağlığınıza dikkat etmek, süreci sorunsuz atlatmanıza yardımcı olur.

COVİD-19 GEÇİRENLER KARDİYOLOJİ MUAYENESİ YAPTIRMALI

 COVİD-19 geçirmiş hastaların enfeksiyon geçirdikten sonraki 1’inci ve 6’ncı aylarda kalp muayenesi yaptırmaları oldukça önemlidir. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber