banner234

Kalbinize iyi bakın

Yaklaşan kış ayına ve mevsim değişikliğine dikkat "Kalbinize iyi bakın"

Kalbinize iyi bakın

 Özel Doğuş Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Atila KESKİN mevsimsel geçiş dönemlerinde ve özellikle kış ayına yaklaştığımız şu günlerde kalp-damar hastalarını uyarıp konuyla ilgili bilgi verdi.

Kalp hastalıklarının ortaya çıkmasında mevsimsel farklılıklar olduğunu söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Atila KESKİN, aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalar kalp hastalığına bağlı kötü olayların, ölüm-kalp krizi olaylarının ortaya çıkmasını kolaylaştırdığını söyledi. Kış aylarının yaklaştığı bu dönemlerde; bilinen kalp hastalığı yada yüksek tansiyon veya kalp yetmezliği nedeniyle ilaç kullanan hastaların mevsim dönüşlerinde kontrolden geçmeleri gerektiğini belirterek, "Zira kış aylarında rüzgarlı ve soğuk ortamlarda dış ortamlarda bizim kontrolümüzde olmayan, otonom dediğimiz kendiliğinden gelişen damar hareketliliği sayesinde kalp üzerine gelen yükler artar. Özellikle tüm damarlarda bir büzülme, buna bağlı tansiyon yükselmesi, kalp hızında bir artış ve her şey yolunda giderken bir kalp krizine yol açabilir" ifadelerini kullandı.

Yüksek tansiyonu olan bir kişinin tansiyonunun daha da yükselebileciğinin altını çizen Uzm. Dr. Atila KESKİN, "Buna göre doktor kontrolünde ilaçları artırabilir. Kalp damar hastalığı olan daha önce stent takılmış hastalarda damar gevşetici ilaçlar gerekli olabilir. Düşük tansiyon, kanlanma eksikliği veya kalp krizi gibi durumlar, muhtemel sebepler arasındadır. Mevsim değişikliğinde damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği olan hastaların ilaç tedavilerinin mevsime göre yeniden düzenlemeleri gerekir" dedi.

İlaç düzenlemelerinin ötesinde kişilerin özellikle dışarı çıktıklarında alması gereken önlemler olduğunu kaydeden Atila KESKİN, alınması gereken önlemleri şöyle açıkladı: "Kış aylarında kalın giyinmek, eldiven kullanmak, atkı kullanarak ağız ve burnu kapatmak, kulakları kapatmak gerekir. Bunlar vücut ısısının dalgalanmasını engelleyip buna bağlı damar büzülmesini engeller. Yemeğin hemen arkasından soğuğa çıkmamak gerekir. Soğuk havada dışarıda egzersiz yapıldığında damar büzülmesiyle kalbe gelen kan gittikçe azalır, eğer bir de yakın zamanda yemek yenildiyse kalbe giden kanın mide-bağırsak sistemine kaçması nedeniyle kişi daha çok kalp krizi riskine girer. Dış ortam egzersizi yapıldığında dışarıda hava sıcaklığı 20-25 derece olması durumunda bir risk artışı olmaz. Ancak hava sıcaklığı 15 derecenin altında veya 25 derecenin üstünde olduğunda dış egzersiz çok önermiyoruz. Bunun yerine kapalı mekanlarda veya evde egzersiz yapılması gerekir." ifadelerini kullandı.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber