Doğuş Hastanesi'nde büyük skandal!

Doğuş Hastanesi yöneticilerinin SGK’ya binlerce liralık hayali reçete fatura etti

Doğuş Hastanesi'nde büyük skandal!

Özel Doğuş Hastanesi’ni denetleyen ekip, 2015 yılında hastane yönetimine geçen iki ailenin, iki ayrı muhasebe kaydı tutarak 15 milyon 127 bin 172 TL faturasız kazanç elde ettiğini tespit etti.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre, Manisa Akhisar’daki Özel Doğuş Hastanesi’nde 2015’te yönetim kurulu değişti.

Hastaneyi kuran ve yöneten Kurtul ailesi, çoğunluk hisselerini şirketin küçük ortağı olan Duman ailesine devretti.  Duman ailesi Kurtulları yönetimden uzaklaştırırken, Polat ve İpek aileleri ile ortaklık kurdu.  Buna karşılık Kurtul ailesi hastanede kayıtdışı kazanç elde edildiğini savunarak şikâyetçi oldu.

200 işçi çıkarıldı

Tartışma devam ederken, usulsüzlükleri fark eden İpek ailesi saf değiştirdi. Böyle olunca Kurtul ailesi, 19 Haziran 2019’da çoğunluğu ele geçirdi. Yönetimin değişeceğini gören Duman ve Polat aileleri, 9 milyon TL’lik icra davası açtı. İcra kesinleşince hastanenin mal varlıkları ve alacaklarına el kondu. İçeride hastalar varken, haciz işlemi gerçekleştirildi. Hastanenin faaliyeti geçen hafta durdu ve 200 işçi işten çıkarıldı.

Kayıtlar silinmiş

Yönetim kurulundan Özgür Kurtul ve Bülent İpek, önceki yönetimden Ali Polat ve Mehmet Duman’ın hastaneyi dolandırdığını ileri sürerek, Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkemenin talebi ile 14 Ocak 2020’de özel denetçi raporu hazırlandı. Raporda, hastaneye giren hasta sayısı ile bu hastalar için yapılan işlemleri gösteren sistemde 2015-2016 yıllarına ait hasılat kayıtları ile kanuni defterler temin edilerek karşılaştırma yoluna gidildi. Yapılan incelemede 2015 ve 2016 yıllarına ait bir kısım kayıtların silindiği anlaşıldı.

2017 ve 2018 yılları ile 2019 yılının ilk 5 ayında hastalardan alınan KDV dahil 15 milyon 127 bin 172 TL’nin şirketin sağlık hizmetleri hasılatına fatura edilmediği, kayıt ve beyan dışı bırakıldığı tespit edildi. Ayrıca 2017 yılından 4 milyon 876 bin 638 TL, 2018 yılından 4 milyon 31 bin 309 TL, 2019 yılından da 1 milyon 692 bin 610 TL’nin ortak borçlar hesabına yatırılarak hastaneye borç verildiği belirlendi.

Faturalar SGK’ya kesildi

Davada hastane çalışanlarının ifadelerine de başvuruldu. Çalışanlar ifadelerinde, Dr. Ali Polat’ın bazı ameliyatlarda elden para aldığını ve her gün hayali reçeteler yazdırarak SGK’ya fatura ettirdiğini söyledi. Faturalı ve faturasız olmak üzere iki muhasebe kaydının bulunduğunu belirten işçiler ifadelerinin devamında, kayıtdışı kazançları Polat’a yatırdıktan sonra şirketin hesabına havale ettiklerini ifade etti.

Hürriyet
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hukukcu
Hukukcu - 2 yıl Önce

Bunlar alcakca iftiralar yargilama yok mahkeme karari yok ne cesaretle gercek disi haberleri yayinliyorsunuz taraflar tabiki yasal yollara basvuracaklardir yalan haberi yayinlayanlarda hesap verecekler lutfen bu iftiralara ortak olmayin bu iddiada bulunanlar ş,,,,siz va a,,, tir

Sessiz kal
Sessiz kal - 2 yıl Önce

Niye boyle haberler cikiyor gundeme 200 calisan ne yapsin soyleyin yoneticiler

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber