Deprem zorlayıcıdır, ancak tek zorlayıcı o değildir

Özel Akhisar Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Süleyman ÖZSELEK ani gelişen olaylara karşı insan psikolojisinin etkileri hakkında bilgilendirdi..

Deprem zorlayıcıdır, ancak tek zorlayıcı o değildir

Hayatınızda bir taraftan her şey olağan şekilde devam ederken diğer taraftan da olağanı yırtarcasına hayatımıza giren ani ve beklenmedik şekilde ortaya çıkan zorlayıcı olayların tesiriyle farklı deneyimler yaşayabilmekteyiz.

 Bir süre bu deneyimlerle zihnimiz meşgul olurken yeni sürece uyum sağladıktan sonra hayat olağan akışıyla devam etmeyi sürdürür. Aslında giderek artan yaşam deneyimleriyle kişiliğimizin olgunlaştığı orta ileri yaşlara ulaştığımızda zorlayıcı olayların yaşamın bir parçası olduğunu, kolayı ile zoru ile yaşamın bir bütün olduğunu daha iyi kavrarız.

 Bu zorlayıcı yaşam olayları karşısında vereceğimiz mücadele ile kazanacağımız deneyim hayata daha güçlü bir şekilde uyum göstermemizi sağlar. Bu açıdan baktığımızda zorlayıcı olaylar olumsuz bir his uyandırsa da; uyum sağladığımız ya da çözüme kavuştuğunda, zorlayıcı olsa da devam eden yaşantımızdaki diğer zorluklar için kolaylaştırıcı bir nitelik kazanmaktadır.
 Zorlayıcı olaylar karşısındaki tutumumuz çok önemlidir. Sanki başka “zor” yokmuş gibi, sanki başka “zor” la karşılaşmayacakmışız gibi, bütün enerjimizi, dikkatimizi, zamanımızı bir olay üzerinde yoğunlaştırdığımızda tüm geçmiş ve gelecek yaşantımızın bu olay ile ilintili olacağına ya da şekilleneceğine inanmış olarak buluruz kendimizi. Acaba  bu inancımızda ne kadar haklıyız..? Bu inancımız ne kadar işlevsel? Bu durum maraton koşucusunun koşuya başladıktan sonra depar atarak bütün enerjisini harcamasına, kalan mesafeyi koşacak takatinin kalmamasına benzetilebilir.
 İşlevsel olmayan inançlarımız hayata uyumumuzu zorlaştırır. Bunları işlevsel hale dönüştürerek huzur bulabiliriz.
Bazen kendi başımıza çözüm aramamız yerine bir profesyonele başvurmak daha uygun olabilir.
Detaylı Bilgi ve Randevu İçin 0236 404 0 404
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber