banner234

Bel ve Boyun Ameliyatı Olacaklara iyi haber

Özel Akhisar Hastanesi Anestezi Uzmanı Uzm. Dr. Nurgül Biçerçivi, bel, boyun ağrılarının ve fıtıklarının cerrahi müdahale olmadan iğne tedavisiyle iyileşebildiğini ve bunun yöntemini anlattı.

Bel ve Boyun Ameliyatı Olacaklara iyi haber

 Özel Akhisar Hastanesi Anestezi Uzmanı Uzm. Dr. Nurgül Biçerçivi, bel, boyun ağrılarının ve fıtıklarının cerrahi müdahale olmadan iğne tedavisiyle iyileşebildiğini ve bunun yöntemini anlattı. Proloterapi ve Epidural Steroid Enjeksiyonu yöntemlerinin işlevlerini anlatan Biçerçivi, Ağrı Polikliniğinde bu uygulamaları yaptıklarını ve iyi sonuçlar aldıklarını belirtti.

Proloterapi

Proloterapi yeniden inşa etmek anlamına gelen Latince kelime ‘proli’den türetilmiştir. Bu tedavide zayıf alanlardaki dokular hücreden başlayarak yeniden tamir olur ve eski yeniliğine sağlamlığına kavuşur. Uzm. Dr. Nurgül Biçerçivi “Proloterapi; zayıflamış, eski işlevini kaybetmiş eklemleri, kıkırdakları ve tendonları güçlendirmek için kullanılan, iyileşmeyi uyaran bir enjeksiyon şekli olup hücrelerin iyileşmesine neden olduğu gözlemlenmiştir. Bu yöntem, işlevini yitirmiş bölgeye kan akımını artırıp doku iyileşmesini sağlar.” dedi. 

Nurgül Biçerçivi, ayrıca “Proloterapide hızla üretilen kollajen ve kıkırdaktır. Kollajen yeni bağ doku elemanlarını oluşturmak için vücutta oluşan doğal proteindir. Enjeksiyon yapılan bölgede hızla vücut kendini tamir etmeye başlar. Oldukça basit ve güvenilir bir tedavi yöntemidir. Proloterapide kas-iskelet sistemi ağrılarında başarı oranı %80-90’dır. Ameliyat gibi cerrahi girişimden önce bu tedavi yöntemini tavsiye ediyoruz. Zira bu uygulama ameliyat olma durumunu ortadan kaldırabilir.” ifadelerini kullandı.

Epidural Steroid Enjeksiyonu

Epidural Steroid enjeksiyonunun amacı ağrıyı gidererek hastanın normal yaşamına dönmesini ve gerekiyorsa fizik tedavi ve egzersiz programına ağrısız katılmasını sağlamaktır. Uzm. Dr. Nurgül Biçerçivi “Epidural Steroid Enjeksiyonu; boyun, kol, bel ve bacak bölgelerinde sinirlerin sıkışmasına ve uyarılmasına bağlı olarak gelişen ağrıları geçirmek için kullanılan cerrahi dışı bir ağrı tedavi uygulamasıdır. Bel ve boyun fıtığı, disk kayması ve dar omurilik kanalı gibi durumlarda ağrıyı kontrol altına almak için kullanılır. Bu yöntemle, hasarlı olan sinir etrafına erken dönemde rahatlamayı sağlaması için lokal anestezik içeren bir ilaç karışımı yapılır.” dedi. Epidural Steroid uygulamasının etkisi hastadan hastaya değiştiğini söyleyen Biçerçivi, ayrıca problemin başlamasından sonraki ilk 6 ay içinde yapılan müdahalelerde semptomları yeni başlamış hastaların %80-90’ında düzelme sağlanır ve ileri tedavi gerektirmez, problemin ilerleyen dönemlerinde yapılan müdahale ile 2 ay ile 1.5 yıl ve üzerinde bir rahatlama sağlanabileceğini belirtti.


Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2014, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber