Ağrı ve Halsizlik Deyip Geçmeyin: Fibromiyalji

Fibromiyalji, yaygın olarak ağrıya ve aşırı yorgunluğa sebep olur. İltihaplı olmayan yumuşak doku romatizması olan

Ağrı ve Halsizlik Deyip Geçmeyin: Fibromiyalji

Cihan CİCİK - Fibromiyalji, yaygın olarak ağrıya ve aşırı yorgunluğa sebep olur. İltihaplı olmayan yumuşak doku romatizması olan fibromiyalji kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Ağrılar genellikle boyun ve sırtta meydana gelir ve gün içerisinde bu ağrının şiddeti hava şartlarına, yaşanabilecek strese ve uyku bozukluklarına bağlı olarak değişir.

Fibromiyalji hastalarında ağrı ve yorgunluğun dışında baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü, ısıya hassasiyet ve depresyon meydana gelebilir.

Fibromiyaljiye özel bir röntgen bulgusu veya laboratuvar testi olmamakla birlikte fibromiyalji yaşam kalitesini ve iş gücünü de minimuma indirir.

Fibromiyaljinin tedavisinde asıl amaç gergin olan kaslarda gevşeme sağlamak ve ağrıları minimuma indirmektir. Sıcak uygulamalar, egzersiz tedavisi ve kuru iğneleme en önemli tedaviler olmakla birlikte bu tedavilerin bir hekim veya fizyoterapist gözetiminde olması tedavinin kalitesi açısından oldukça önemlidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber