Ramazanda Beslenme Önerileri

Ramazanın gelmesiyle mevcut beslenme alışkanlıkları değişir. Uzun süreli açlık, yanlış besin tercihi ve günlük hareketin azalmasıyla yorgunluk, halsizlik, asabiyet, mide ve kilo problemleri ile karşılaşılabilir. Bunun için doğru besin tercihi ve besin düzeni Ramazanda her zamankinden daha çok önem taşır. Bu yazımda sizler için Ramazan boyunca beslenmemizde dikkat etmemiz gereken noktalardan bahsetmek istiyorum. Bu önerilere kulak vererek Ramazanı daha kolay geçirebilir ve daha rahat oruç tutabilirsiniz.

   Sahurda nasıl beslenmeliyiz?

    Ramazan boyunca dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sahurun atlanmamasıdır. Gün boyunca aç kalınacağından  günü geçirmek için  gerekli enerjinin tek kaynağı sahur öğünüdür. Bunun için gerekirse uykudan fedakarlık edilip mutlaka sahur yapılmalıdır.

Sahurda tüketilmesi gereken besinler

Sahurda yumurta, peynir yoğurt ve süt gibi protein kaynaklarına yer verilmelidir. Protein kaynakları gün boyu tokluk hissetmemizi sağlayarak Ramazan’ı daha rahat geçirmemize yardımcı olurlar. Sahurda yer alması gereken en önemli besinlerden bir tanesi de ekmektir. Ekmek seçimi tam tahıllı, kepekli veya çavdar ekmeğinden yana kullanılmalıdır. Bu sayede kan şekeri daha kolay dengelenerek uzun süre tokluk hissi sağlanır. Ramazan boyunca kabızlık şikayetiyle karşılaşmamak için beslenmede lifli besinlere yerilmelidir. Sahurda bol yeşillik, taze sebze ve meyve, yulaf ezmesi gibi besinlerin tüketimi kabızlık problemi önler. Su tüketimine ise sahurda yemek alımı bittikten sonra ağırlık verilmelidir. Azalan öğün sayısını arttırmak amacıyla sahur öğünü ikiye bölünebilir. Sahuru yaptıktan sonra ezan okunmadan yarım saat önceye kadar meyve ve sütle küçük bir ara öğün tercih edilebilir.


Sahurda Uzak Durulması Gereken Besinler

Sahurda yüksek tuz içeriğine sahip zeytin,salam, sucuk, tuzlu peynir gibi besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Kızartma , kavurma, hamur işi, baharatlı ve yağlı besinler de kilo problemi ve mide rahatsızlığına yol açacağından tüketilmemelidir. Çay ve kahve de diüretik özelliğinden dolayı sahurda tüketimi sınırlandırılması gereken besinler arasında yer alır.

İftarda Nasıl Beslenmeliyiz?    

    Oruç açıktan sonra ilk önce bir çorba veya salata tüketimiyle besin alımına başlanmalı ve  10 – 15 dakikalık bir aradan sonra ana yemeğe geçilmelidir.Uzun süreli açlık sonrası mideye birden yüklenmek sindirim sorunları yaşamanıza sebep olabilir. Aynı zamanda açlık kaynaklı hızlı bir şekilde besin alımı yapılacağı için farkında olmadan normalden fazla besin tüketebilirsiniz. Bu durum ramazan boyunca kilo problemleri ile karşılaşmanıza sebep olur. Bunun için mutlaka başlangıç sonrası yemeğe 10-15 dakika kadar ara verilmelidir.

Ana yemekte besin tercihi ızgara veya haşlama et/tavuk/balık, hafif zeytinyağlı bir yemek veya kurubaklagil yemeklerinden yana kullanmalı ve aşırı yağlı besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Yemeklerin yanında ayran,yoğurt,kefir; bol yeşillikli bir salata, 1-2 dilim tam tahıllı ekmek tercih edebiliriz. Su  tüketimine iftarla birlikte birden yüklenmek yerine sahur ve iftar arasına yayılmalıdır.

    İftardan sonra  tatlı tüketimi yerine meyve, süt veya sütlü dondurma tüketimi daha doğru bir tercih olacaktır. Yine de tatlı tüketilmek isteniyorsa şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir

    Ramazan boyunca sindirim ve kilo problemleri ile karşılaşmamak için iftardan sonra 30- 45 dakikalık tempolu yürüyüş yapılmalıdır.

Tüm bu öneriler doğrultusunda ramazanı daha kolay bir şekilde geçirebilirsiniz. Herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum. 
Sağlıkla kalın, hoşça kalın.. 

Diyetisyen Betül ANAMAS

Sosyal medya hesapları;
Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/
Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/
 

YORUM EKLE

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber