Ramazan Bayramı’nı Sağlıklı Geçirmek İçin Öneriler

Hem bedenimizin, hem de ruhumuzun arındığı bir ramazan ayını daha geride bıraktık. Bayram sonrası artık eski beslenme alışkanlıklarımıza geri döneceğiz. Bu bayram diğer bayramlardan farklı olarak kalabalık evlerimiz ve sofralarımız olamayacak belki ama peki ya sofradaki yiyeceklerimiz?  Özellikle bayramla birlikte şekerler, tatlılar, çikolatalar fazlasıyla tüketilmeye başlanacak. Bu durum hem kan değerlerimizin hem de kilomuzun etkilenmesine yol açabilir. 

Bayramı daha sağlıklı geçirebilmek için lütfen bu önerilere kulak verin.

• Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın. Kahvaltınızda yumurta, peynir gibi protein kaynaklarına yer verin. Hamur işi tüketiminden mümkün olduğunca kaçının. Bu sayede gün içinde yenilecek olan tatlılara da yer bırakmış olursunuz.
• Ana ve ara öğünlerinizi atlamayın. Bu sayede gün içinde daha fazla tokluk hissi sağlamış olursunuz. Uzun süreli açlık sonrası iştahımızı kontrol etmekte zorlanacağımızı unutmayın.
• Havaların da ısınmasıyla birlikte artan su ihtiyacınızı çay, kahve, asitli içecekler ile karşılamaya çalışmayın. Fazladan içilen çay kahvenin diüretik etkisini en aza indirebilmek için gün içerisinde mutlaka 2-2.5 litre su içtiğinizden emin olun. Serinlemek için kola, gazoz gibi asitli içeceklere yönelmeyin. Bir şeyler içmek istiyorsanız tercihinizi şekersiz limonata veya  sade maden suyundan yana kullanabilirsiniz.
• Bu bayram misafir ağırlayamayacağımız için yapılan tüm tatlıları siz yemek zorunda kalabilirsiniz. Bunun için tatlı porsiyonlarını biraz küçültmek işe yarayabilir. Tercihinizi şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılardan  veya dondurmadan yana kullanmak daha doğru olacaktır.
• Gün içinde tatlı tüketiminiz fazla olduysa akşam yemeğinde tercihinizi hafif zeytin yağlı sebze yemeklerinden yana kullanın.

• Sahur ile birlikte edinilen geç saatte yeme alışkanlığınızı bayram gelmesi ile birlikte sonlandırın. Uyumadan en geç 3 saat önce ana öğününüzü 2 saat önce de ara öğününüzü yapmış olun.
• Yavaş yemeye özen gösterin bu sayede sofradan daha az yemek yiyip daha fazla tokluk hissi ile kalkabilirsiniz.
• Dışarı çıkmamız yasak olsa da bu evde egzersiz yapmamıza engel değil. Hem ruh hem de beden sağlığınız için evde en yarım saatinizi mutlaka egzersize ayırın.
•Her ne kadar zor günlerden geçsekte mutlaka  gülümseyin. Unutmayın gülmek kalori yaktırır 

Hepinize şimdiden mutlu bayramlar diliyorum sevgiyle kalın
Sağlıkla kalın, hoşça kalın.. 

Diyetisyen Betül ANAMAS
Formidea Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

Sosyal medya hesapları;
Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/
Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/
 

YORUM EKLE

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber