Bir firmanın ya da markanın kendisini tanıtmak, ismini daha geniş kitlelere duyurmak amacıyla müşterilerine ücretsiz olarak dağıtılmak üzere üretilen ürünlere promosyon denir.

Söz konusu firmalar kendilerini daha büyük kitlelere tanıtmak ya da daha akılda kalıcı olmak gibi amaçlarla promosyon çalışmaları yapmaktadır. Bu çalışmalar genel olarak ücretsiz verilen ürünlerden oluşsa da farklı çeşitlerde de kampanyalar yapılabilmektedir.

Promosyon Ürünlerinin Kullanım Alanları

Markalar ya da firmalar kendilerini tanıtmak ve akılda kalıcı olmak için ücretsiz olarak ürünler dağıtır. Bu ürünlerin çok sayıda insan tarafından kullanılarak, akılda kalıcı olması ve sürekli göz önünde olması çok önemlidir. Çok sayıda farklı ürün, promosyon ürünleri olarak insanlara dağıtılabilir. Ancak bu malzemeler seçilirken tanıtılmak istenen firma ya da kurumun çalışma alanı, ürünlerin üzerine baskılanacak yazı ya da logolar dikkatle seçilmelidir.

Bu ürünler yılbaşı, firma kuruluş yıldönümü, bayramlar gibi özel günlerde kullanılabilmektedir. Ayrıca fuar, kongre gibi etkinlikler de de firmalar promosyon ürünlerini kullanmayı sık sık tercih etmektedir.

Promosyon Kalem Modelleri Nelerdir?

Promosyon ürünleri arasında en sık tercih edilen ürünlerden biri promosyon kalem olarak bilinmektedir. Kalemlerin promosyon olarak dağıtılması gerçekten de en etkili yöntemlerden biridir. Çünkü günlük hayatta insanlar tarafından sıklıkla kullanılan, her çantada mutlaka bulunan ve genelde kolaylıkla bir yerde ya da birinde unutulabildiği için çok fazla insana ulaşabilen bir materyaldir.

Ayrıca kalemlerin promosyon olarak seçilmesi de maliyet açısından farklı ürünlere nazaran firmaları da rahatlatmaktadır. Bu nedenle pek çok çeşide sahip olan kalemler firmaların tercihine göre promosyon ürünü olarak üretilmektedir.

Plastik kalemler, metal kalemler, tükenmez kalemler, fosforlu kalemler, kurşun kalemler ve her türde tasarlanabilen kalemler üzerine firmanın logosu, iletişim bilgisi ya da firma ismi gibi bilgiler yazılabilmektedir. Her an ihtiyaç duyulabilecek olan kalemler, promosyon arasında en sık tercih edilen ve en sık kullanılan ürünlerden biridir.

Promosyon Kalem Nerelerde Kullanılır?

Kalemlere bir kullanım alanı belirlemek elbette imkansız denecek kadar zordur. Ancak promosyon kalem bazı firmalar/kuruluşlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu kuruluşlar:

  • Bankalar
  • Kargo firmaları
  • Satış sektöründe hizmet veren firmalar özellikle saha da çalışan (ilaç firmaları gibi)
  • Turizm sektöründe hizmet veren firmalar
  • Oteller
  • Hastaneler
  • Kurumsal Firmalar
  • Acenteler
  • Emlak sektöründe hizmet veren firmalar
  • Eğitim kurumları

Daha pek çok alanda hizmet veren firma/marka tarafından promosyon olarak kullanılan kalem oldukça etkili bir promosyon ürünüdür.

Promosyon Kalem Fiyatları

Promosyon kalemler, üründen ürüne farklı fiyatlar ile üretilmektedir. Bu nedenle model ve materyal seçiminden sonra fiyatlandırma yapılabilir. Her bütçeye uygun olarak hazırlanan promosyon kalem modelleri en etkili promosyon ürünlerinden biridir.