PCR Testi fiyat detayları testin yaygınlaşması ve popülaritesinin artmasıyla birlikte en çok merak edilen konulardan birisi olmuştur. Öncelikle PCR Testi son dönemde Covid 19 ile birlikte daha bilinir hale gelip çoğu kişi tarafından da Covid 19 testi olarak da adlandırılmaktadır. Fakat söz konusu test, ilk kez 1984 yılında Kary Mullis tarafından geliştirilmiştir.

Tıp ve biyoloji gibi alanlarda uzun yıllardır bilinen ve yaygın olarak kullanılan tanı yöntemi, sürekli geliştirilmiş ve günümüzde son derece başarılı hale getirilmiştir. Yapılan PCR Testi ile vücutta hastalığa sebep olabilecek mikroplar ya da virüsler tespit edilebilmektedir.

PCR bir kısaltma olup Polymerase Chain Reaction kelimelerini ifade etmektedir. PCR Testi ile hücre çekirdeğinde yer alan DNA içindeki özgün bir bölgenin çoğaltılması amaçlanmakta, böylece çeşitli hastalıkların tanısını koymak mümkün olmaktadır. Covid 19 ile birlikte PCR Testi çok daha yaygın kullanılır olmuş, test ile koronavirüse ait RNA bilgilerinin görünmesi ve kişinin vücudunda virüs olup olmadığı tespit edilir hale gelmiştir.

Koronavirüs dışında vücuttaki pek çok hastalığın, virüsün, mikrobun varlığı ve ayırdımı da PCR Testi ile yapılabilmektedir. Yaygın olarak HIV, Hepatit B gibi hastalıkların teşhisinde, DNA analizlerinde, babalık testlerinde, kanser hücrelerinin tespitinde PCR Testi tercih edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün onayıyla da birlikte koronavirüs hastalığının teşhisi için de bu test kullanılır olmuştur. Testin çok farklı hastalıkların, mikropların ya da bakterilerin teşhisinde kullanılması en başta PCR Testi fiyatının değişmesine de neden olmaktadır. Hangi amaçla ve niçin yaptırıldığına göre test fiyatı değişmektedir. Fakat bu konuda araştırma yapanların büyük çoğunluğunun koronavirüs tespiti için yapılan PCR Testi fiyatını öğrenmek istedikleri de bilinmektedir.

PCR Testi Fiyat İstanbul

PCR Testi fiyat İstanbul genelinde çeşitlilik göstermektedir. Bununla birlikte en önemli detaylardan birisinin bu testin son derece hassas biçimde yapılması gerektiğidir. Testin yapılış zamanı, yapıldığı yer, test sürecinde görev alan personeller gibi detaylar göz ardı edilmemelidir.

Koronavirüsün ilk zamanlarından bu yana PCR Testi avantajlarından dolayı gerek tüm dünyada gerekse ülkemizde en fazla tercih edilen tanı yöntemi olmuştur. Koronavirüs sürecinde PCR Testinin sağladığı başlıca avantajlar şunlar olmaktadır:

  • Doğru zamanda ve doğru yerde yapıldığı sürece PCR Testi son derece güvenilirdir. Vücutta en ufak bir virüs kalıntısı dahi olsa PCR Testi ile bunu fark etmek mümkündür. Özellikle herhangi bir semptom göstermeden sadece taşıyıcı olan ve virüsü onlarca kişiye bulaştırma riski olan kişiler PCR Testi ile tespit edilebilmektedir.
  • PCR Testi hızlı sonuç vermektedir. Genellikle 15 dakika ila 24 saat arasında test sonuçları elde edilebilmekte, böylece en acil zorunluluklarda dahi sonuca ulaşılabilmektedir. Ayrıca test sonucunun hızlı çıkması pozitif sonuçlardan sonra karantina sürecinin çok daha hızlı başlatılabilmesine ve virüsün yayılım hızının düşürülmesine yardımcı olmaktadır.
  • PCR Testinin yapılışı oldukça güvenlidir. Test için örnek alımında kişiden kan örneği alınmamakta, bu da test sürecinde görev alan personeller için artı teşkil etmektedir.

Koronavirüs için PCR Testi örneği hastalığın başlangıç aşamasında boğaz ve burundan alınır. Ucu pamuklu ince bir çubuk yardımıyla sürüntü alınarak örnek özel kaba aktarılır. Fakat hastalığın ilerlemiş evrelerinde burun ya da boğazda örnek kalmamış olabileceğinden solunumdan da örnek alınabilir.

Uygun şartlar ve doğru zamanda uzmanlarca alınan örnekler bir kapla laboratuvar ortamına ulaştırılır. Burada test kartuşuna aktarılır. Kartuşta örnek otomatik filtre edilerek virüsün RNA’sıyla virüsün genetik materyali karışır. Gerçek zamanlı çoğalmayla birlikte tanım yapılarak sonuca ulaşılır.

Evde PCR Testi Fiyatı İstanbul

Evde PCR Testi fiyatı İstanbul genelinde değişkenlik göstermektedir. Bunun nedeni evde PCR Testi yapan kuruluşların ve hizmet detaylarının değişmesidir. PCR Testi için ilk akla gelen Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş sağlık kurumları olsa da herkesin her zaman sağlık kuruluşuna giderek test yaptırması mümkün olmayabilmektedir.

Kimi zaman kişinin sağlık durumu, iş koşulları, yaşam şartları sağlık kurumlarına gidip PCR Testi yaptırmasına izin vermemekte, kimi zamansa toplum sağlığı açısından kişinin evden çıkıp çarşıda, otobüste, hastanede vs. başkalarıyla temas etmesi risk teşkil edebilmektedir. Bu nedenle uzman ekiplerce evde ya da işyerinde istenen adreslere gidilerek hızlıca test yapılabilmektedir.

Evde PCR Testi yaptırmak istediğinizde sağlık kuruluşuyla iletişime geçerek evde PCR Testi yaptırmak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Ardından sağlık ekipleri gün ve saat planlaması yapacaklar, randevu saatinde evinize ya da işyerinize gelerek örnek alacaklardır. Eğer evde PCR Testini yurt dışı çıkışı için istiyorsanız pasaport, kimlik, uçuş bilgileri, adres gibi detayları görevlilere bildirmeniz gerekmektedir.

Evde PCR Testi için uzman sağlık çalışanları koruyucu kıyafetleri ile ev ya da işyerinize geleceklerdir. Ekipler steril araçlarla hizmet vermekte, çubuk yardımıyla ağızdan ya da burundan sürüntü örneği alarak incelenmek üzere örneği laboratuvara göndermektedirler. Laboratuvarda incelenen test sonuçları kısa sürede çıkmakta ve yoğunluğa göre kesin sonuçlar en geç 24 saat içinde kişiye bildirilmektedir. Eğer test sonucu pozitif ise derhal karantina süreci başlatılmakta, negatif ise herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmamaktadır.

PCR Testi devlet hastanelerinde ücretsiz yapılabilse de koronavirüs olanca hızıyla devam ettiği için devlet hastanelerinde yoğunluk bulunmaktadır. Mobil sağlık araçlarıyla ev ve işyerlerinden numune alınarak yapılan test fiyatları ise kurumlara göre İstanbul genelinde 200-250 TL arasında farklılık göstermektedir.