PANDEMİ SÜRECİNDE ADLİ VAKIALAR

Nice umutlarla karşıladığımız 2020 beraberinde depremi de getirdi. Akhisar halkı olarak gündemimiz sallantılar iken bir anda koronanın  kıskacında bulduk kendimizi. 13 Mart 2020 tarihinden itibaren ulusal çapta alınan önlemler ve bir çok kısıtlama ile günlük hayat durma noktasına geldi.

Zor adım attığımız hastaneler, tıklım tıklım  dolu adliye kolidorları , cıvıl cıvıl okullar ve diğer tüm devlet daireleri , çarşı pazar bir anda sessizliğe büründü. Hem de daha önce hiç görülmemiş bir sessizlik. Her birimize çok yabancı gelen, başta bir hayli yadırgadığımız bir sessizlik.

Alıştığımız gündelik hayattan eser bulunmayan bu süreçte; birbirinin yüzünü doğru düzgün göremeyen aile bireyleri   belki de ilk kez birlikte bu kadar uzun süre geçirebildi. Ne de olsa çocuklar tan ağarmadan okula gitmedi, baba gece mesaisinden yorgun argın dönmedi, anne alelacele pişirdiği yemeği ocağın üstünde bırakıp işe yetişmek için cebelleşmedi. İlk kez birlikte bu kadar uzun süre geçiren ailelerin bazıları yıllarca birikmiş olan özlemi gidermek için çabalarken ne yazık ki  bazıları ise savaş meydanlarını aratmadı.

Gündelik çalışan insanların bu süreçte  kazanç kapıları kapandı. Bir çok işyeri küçülmeye gittiği  ya da kısıtlamalar kapsamında çalışmayı durdurduğu için çok sayıda kişi işsiz kaldı. Ticaret neredeyse durdu. Tüm bunlar ekonomik sıkıntıları çekilmez  hale getirdi. Günlerce dört duvar içinde kalan insanlar ekonomik sorunlarla birlikte bunalımın içinde buldular kendilerini.

Tüm dünya gibi ülkemizde de bir çok kadın normal hayatta şiddete maruz kalmakta idi. Ne yazık ki pandemi süreci zaten kanayan bir yara olan ev içi şiddetini kangrene çevirdi.

Aynı evi paylaştığı kişinin şiddetine maruz kalan kadın uzaklaştırma kararı alarak can güvenliğini bir nebze de olsa güvene alabiliyorken ne yazık ki bu süreçte mağduriyetler artarak devam etti. Birçok kadın ve bir çok çocuk şiddet gördüğü evde mahsur kaldı.

Zorunlu ihtiyaçlar dışında evden çıkılmayan  bu süreçte şiddete maruz kalan çok sayıda kadın bu duruma katlanmak zorunda kaldı. Pandeminin yarattığı gerginlik, evde hapsolunmak  ve ardı arkası kesilmeyen  kavgalar bu süreci daha da çekilmez kıldı.

13 Mart 2020 ve 1 Haziran 2020 tarihleri arasında Akhisar genelinde 87 kadın savcılığa başvuru yaparak 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Hakkında  Kanun kapsamında korunma altına alınmayı talep etti. Kolluk birimlerine yapılan başvurularla birlikte Akhisar Aile Mahkemesi tarafından 181 kadın hakkında koruma ve tedbir kararı verildi.  Bunlar sadece kolluğa ve savcılığa şikayette bulunabilenlerin sayısı. Peki ya resmi makamlara sesini duyuramayanlar???

Herkesin evine kapandığı bu günlerde Akhisar genelinde ciddi sayıda cinsel saldırı ve taciz olayları da yaşandı. Ev içinde , yakınları tarafından istismara uğrayan çocuk sayısı her geçen gün artıyorken eve hapsolunan günlerde çok sayıda çocuk şiddete ve istismara maruz kaldı.

Pandemi sürecinde sokaklar bomboştu, kalabalıklar ise darmadağın. Ancak eve hapsolmuş olan insanlar böylesi bir durumda dahi suça karışabilmeyi başardılar. Evet ! katı kısıtlamalara ve önlemlere rağmen Akhisar genelinde savcılığa yansıyan toplam 1140 vakıa yaşandı. Yolların sessiz ve  yapayalnız olduğu iki buçuk aylık süreçte 1140 farklı suç işlendi. Ne acınası bir vaziyettir ki insanlık  suç işlemekten vazgeçemedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın ; paranın , gücün, makamın, saltanatın anlamsızlığını çok net ortaya koydu. Zengin de fakir de hastalık karşısında eşitlendi. İş koşuşturmasından kurtulup biraz da olsa kendisiyle yüzleşebilen insanlık yeni süreçte  farklılaşabilmeyi başarırsa ne mutlu.

Hastalığı yendiğimiz, kendimizle olan yüzleşmeden ders çıkarabildiğimiz , kadını ikincilleştirmediğimiz, kadını ve çocuğu şiddet mağduru olmaktan kurtarabildiğimiz nice güzel günlerde  buluşmak ümidiyle…

Av. Tuğba LALE
Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyon Üyesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan kiremitci
Sinan kiremitci - 1 yıl Önce

Kadına çocuğa şiddet,aile içi şiddet ülkemizde verilen eğitimin yetersizliği,ailede verilen eğitimin yetersizliği, ekonomik sorunlar ve ahlak sorunudur.Ayrıca gün geçtikçe kadın erkek eşitliğinden uzaklaşılması.Her türlü şiddet sorununun çözümü, ekonomik olarak insanların güçlü olması ailede başlayan eğitimin ve bilincin arttırılması bunun devlet politikalarıyla desteklenmesi gerekir.Eğitim, saygı,hoşgörüyle birçok yanlışı düzeltebiliriz...

Esen kasırga alan
Esen kasırga alan - 1 yıl Önce

Başarılarının devamını dilerim prenses kücücüktün birlikte oynardık halana geldiğinde.. başarılar zeytinlioavalı avukatımiz

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber