Kış bahçesi sistemleri diye tabir edilen bu sistemi, genellikle kış mevsimi boyunca da bahçe zevkinden mahrum kalmamak için yapılır. Yazın bahçenizde yaşadığınız keyfin yaz sonu bitmesini istemiyorsanız siz de kış bahçesi terci edebilirsiniz.

Ayrıca estetik olduğundan göze hitap eder. Bu bahçelerin tamamı cam ve profil kullanılarak olabileceği gibi çatı katı izlenimi de verilenebilir. İsteğe göre sürgülü camekan veya katlanabilir camekan kullanabilir. Ayrıca kış bahçesinde isteğe bağlı olarak renkli cam da yapılabilir. Böylelikle kış aylarında çayınızı ya da kahvenizi içerken bir taraftan yağan yağmuru izleme zevkini yaşayabilirsiniz.

Uygulaması Alüminyum malzeme kullanımı ile de yangınlara karşı önlem alınabiliriz. Kış bahçeleri çelik iskelet sistemi kullanılarak da yapılır. Elektrostatik fırın boyama yöntemi ile kış bahçenizin uzun yıllar paslanmasına engel olunabilir. Camekanlar kauçuk maddeden bantlarla sıkıştırılır ve birbirini geçmelidir sistemi ile bağlanır. Dışarıdan bakılınca görünmeyen yağmur gideri amaçlı pimaj borular kullanabilir. Bu kış bahçeleri eğer bir kişi isterse oda olarak da kullanılabilmektedir.