Akhisarlı genç sanatçının ilk teklisi yayında!

Akhisarlı 25 yaşındaki genç sanatçı Hürol Burkay, “Gönül Yardan Ayrılmaz” adlı ilk teklisini yayınladı. Geçtiğimiz gün Youtube ve Spotify’de yayına giren tekli çalışma büyük beğeni topladı.

Akhisarlı genç sanatçının ilk teklisi yayında!

İlk çalışması ile ilgili açıklamalarda bulunan Hürol Burkay; “Gönül Yardan Ayrılmaz” parçasının hazırlanma süreci şöyle gelişti; Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yeni nesil müzik anlayışı trend oldu daha tekno ve elektronik müzik piyasaya hakim. İnsanların enstrüman sesini artık neredeyse unutacak boyuta geldiği düşüncesindeyim. Bugüne kadar hangi profesyonel müzisyenle konuştuysam “Özünden şaşma” ifadesini duydum. Bu sebeple çalışmalarımda Anadolu’dan kopmak istemedim. Özümüzde Gevheri var Pir Sultan Abdal var Köroğlu var ve daha niceleri var geçmişi böylesine zengin bir coğrafyadayız ve bu değerleri geleceğe taşımazsak özümüzü kaybederiz. Bu çalışma için birçok şairin, ozanın şiirlerini hikayelerini araştırdım. En son Karacaoğlan’ın “Ağlayı” şiirine denk geldim ve dedim ki “Ben bunu bestelemeliyim.” Yaptım da. Şimdi sırada kendi yazdığım sözlere beste yapmak var” diye konuştu.

İŞTE O ŞARKI;

HÜROL BURKAY KİMDİR?

Hürol Burkay, 1995 Eskişehir doğumludur. Küçük yaşlarda müziğe olan ilgisini kendi kendine fark eder ve bu yolda adımlar atmaya başlar. Ailesinin verdiği destekle 2005 yılında ilk gitarı alınır. İçindeki müzik sevgisi geçen yıllarda katlanarak artmaya devam eder ve 2009 yılında Güzel Sanatlar Lisesi, Müzik Bölümü sınavına girer ve başarılı olur. Lise son sınıfa geçmeden önceki yaz Amerika’da, Boston’da bir üniversitenin yaz okulu eğitimine katılır. Orada dünyanın en prestijli müzik okullarından biri olan ve kendisinin de halen daha hayali ve hedefi olan Berklee College Of Music’i ziyaret etme ve tanıma fırsatı yakalar. Türkiye’ye döndükten sonra kendisini müzik alanında daha da geliştirme kararı alır ve lisede gördüğü eğitimin yanı sıra 

İstanbul’da çeşitli profesyonel müzisyenlerle çalışmaya başlar. Lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’da müzik çalışmalarını sürdürmeye devam eder; Metin Türkcan (Şebnem Ferah’ın ve Pentagram grubunun gitaristi) ve Nurkan Renda’dan (Sertab Erener’in, Nil Karaibrahimgil’in gitaristi) dersler alır. 

2014 yılının Eylül ayında Kurtalan Ekspres ile Akhisar’da aynı sahneyi paylaşır, devamında grubun bas gitaristi ve kurucu üyelerinden Ahmet Güvenç ile çalışmaya başlar. 

Devam eden 3 yıl içinde birlikte Akhisar’da 3 konser daha verirler. Son konserleri ilk kez ücretli olup, gelirin tamamını Akhisar’a yapılacak üniversitenin yapımına bağışlar. 4 yıl boyunca her Cuma gecesi Akhisar’dan yola çıkar Cumartesi öğlen İstanbul’da ders alır Cumartesi akşam İstanbul’dan tekrar Akhisar’a döner. Üniversite için İstanbul’a taşınır, bu süreçte İstanbul’un çeşitli prestijli mekanlarında da sahne alır. Örgün eğitim olan üniversitesinin bitmesi ve pandemi sürecinin devreye girmesiyle İstanbul’dan tekrar Akhisar’a dönen Hürol Burkay, açık öğretimden ikinci üniversitesini sosyoloji üzerine okumaya ve müzik tarafında da çalışmalarına kendi ev stüdyosunda devam etmektedir.
 YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber