Müzenin Açılış Tarihi Sonunda Belli Oldu

472. Uluslararası Mesir Festivali kapsamında Manisa’ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Mesir Saçım törenine katıldıktan sonra merkezde ve Akhisar’da tarihi yapıları dolaştı.

Müzenin Açılış Tarihi Sonunda Belli Oldu

 

472. Uluslararası Mesir Festivali kapsamında Manisa’ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Mesir Saçım törenine katıldıktan sonra merkezde ve Akhisar’da tarihi yapıları dolaştı. 


Akhisar’da yapımı biten müzeyi inceleyen Bakan Günay, şenliklerin ardından Akhisar’da açılışı yapılacak olan müzeyi inceledi. Müze’nin birkaç istenmeyen sorunlardan dolayı açılışının geciktiğini belirten Günay Müzeler haftasında Akhisar müzesinin açılacağı müjdesini verdi.


Akhisar Müzesini incelerken konu ile ilgili açıklama yapan Günay, “Akhisar müzesi bitti.Akhisar müzemizi birkaç zamandır görme ihtiyacı duymuştum. Müzemizde güvenlik kamerası ve güvenlik elemanı sıkıntıları vardı. Ancak o sıkıntılarımız giderildi. 


Eserlerin müzeye yerleştirilmesi ile birlikte müzemiz Mayıs ayı içerisinde “Müzeler Haftası”nda açılacak. Manisa müzesinde bulunan ve Akhisar’a ait olan eserler de Akhisar’daki müzemize yerleştirilecek. Akhisar’daki müzemiz etnografya ve arkeolojik müze olarak düzenleniyor ve gördüğüm kadarıyla amacına uygun bir çalışma olmuş. Akhisar büyük bir merkez, zaman içinde bizim belki yeni bir etnografya müzesine ihtiyaç olacaktır.  Bu konunun da istişaresini yaparak bunun üzerinde çalışacağız. Akhisar müzesi Akhisar’ımız, Manisa’mız ve ülkemiz için güzel bir müze olacak; müzemiz hayırlısı olsun.” dedi. 


Bakan  Günay  ayrıca bölgedeki müzelerin de artacağını da belirtti. Günay açıklamasında şu sözlere yer verdi: 


“Akhisar’da bir müze yaptık. Manisa ve İzmir de yeni birer müze yapma arayışlarımız var. Manisa bölgesinde 3 kazı gerçekleştiriyoruz. 


Sart bölgesine yeni bir çevre düzenlemesi yapma ihtiyacımız var. Kula Türkiye’de sivil mimarlığın çok özel şehirlerinden birisidir. Bakın Safranbolu bu konuda kendisini duyurdu. Safranbolu şuanda dünya kültür mirası içerisindedir. Ben inanıyorum ki Kula’da Safranbolu kadar özelliklere sahip son derece güzel bir yerleşim merkezi ama bu yıllar kadar bu kısımları hiç düşünmemiştik artık son yıllarda özel idare, belediye, milletvekili arkadaşlarımızın gayretleri ile hep beraber Manisa’nın bu zenginliğini ayaklandırmaya çalışıyoruz. Manisa’ da bir de termal potansiyel var. Biz tüm bunları Turizmin içine katmaya çalışacağız.”


Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı’nınKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a Akhisar’ın simgelerinden zeytin ve zeytinyağıhediye etmesi üzerine Bakan Günay, Akhisar zeytininin ve zeytinyağının daKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tanıtım atağına geçileceğini belirtti. 


Akhisar Müzesine yapılan incelemelerin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, AK Parti Manisa Milletvekili ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Akhisar Kaymakamı Kamil Köten, Belediye Başkanı Salih Hızlı; Akhisar Thyatira Antik Kenti ve Akhisar Belediyesi Hüsnü Kahraman Kültür Parkı Gölet Alanını gezerek burada da incelemelerde bulundular. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber