Akhisar'dan "İntifada" Tiyatro Oyununa Büyük İlgi

Türk Eğitm Sen Akhisar İlçe Örgütü tarafından 7 Ocak Pazartesi günü Akhisar’da çocuklara ve yetişkinlere olmak üzere 4 seans tiyatro düzenlendi.

Akhisar'dan

Akhisarpress.com - Türk Eğitm Sen Akhisar İlçe Örgütü tarafından 7 Ocak Pazartesi günü Akhisar’da çocuklara ve yetişkinlere olmak üzere 4 seans tiyatro düzenlendi.


Akhisar Eğitim Sen Tarafından Organize Edilen Kültür Sanat Etkinliği kapsamında Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonunda, gündüz seanslarında Robinson ve Cuma Adlı Çocuk tiyatro oyunu sahnelendi. Karınca Çocuk Tiyatrosu tarafından gösterime sunulan oyunda ilgi oldukça üst seviyedeydi. Oyun 3 seanstan oluştu.Sabah 10:00, 11:00 ve Öğle 15:30 da sunuldu.

Akşam saat 20:30’da Ankara Ekin Tiyatrosu tarafından "İNTİFADA" (MASKELİLER) adlı İsrail işgali altında bulunan Filistin’de hayatın zorluğu ve dram konuları işlenmiştir. Turgay Tanülkü, Serdar Kemalıoğlu, ve Ömer Polat’ın canlandırdığı tiyatro oyunu izleyicileri tarafından ayakta alkışlandı. Program Akhisar Eğitim Sen Başkanı Ramazan Dede’nin konuşması ile başladı.
Konuşmasında sanat ve sanatçının toplumda yıpratılma çabalarını dile getiren, Eğitim Sen Başkanı Ramazan Dede, “Sanat toplum içindir diyen sanatçılar, yazarlar, çizerler... halkın aydınlanmasında , erken uyarı sistemi görevi görenler, sizlere selam olsun ..Sanatın yanında olan dostlar I Egemen Güçler; tarihin her döneminde, önce sanatı, sanat eserlerini, yasaklamak, sansürlemek ya da kendi güdümü altına almak istemişlerdir.12 Eylül darbesi döneminde de kamyonlarca kitaplar toplatılıp yakılmış, sanat eserleri yasaklanmış, sanatçılar, aydınlar tutuklanmış, türlü işkencelerden geçirilmişlerdir.
Bu günde durum farklı değildir...

12 Eylül ü arattırmayacak uygulamalardan ve daha da bir baskıcı dönemden geçmekteyiz. Kimi sanat eserlerini ucube olarak gösterip yıktırıyor, Kimi sanatın içine tükürüyor, sanatçıları hedef gösteriyor Kimi sanatı terörün arka bahçesi olarak gösteriyor.Düşüncelerini ifade eden sanatçılara, yazarlara, çizerlere,ömürleri yetmeyecek kadar cezalarla davalar açılıp susturulmaya çalışılıyor.
Henüz yayınlanmamış kitaplar toplatılıp, yazarları hapsediliyor. Diğer taraftan;Doğasına, havasına suyuna sahip çıkanlara, parasız sağlık, parasız eğitim, bilimsel,demokratik,laik, özgür üniversite isteyen öğrencilere güvencesiz, esnek, kuralsız çalıştırılmaya karşı çıkan ve İnsanca yaşayacak bir ücret isteyen emekçilere de bolca ' doğal olduğu söylenen gazlarla müdahale ediliyor. Komşu ülkelere de her fırsatta ileri demokrasiden söz ediliyor. 4+4+4 eğitim sistemiyle de her türlü otoriteye biat eden bir kuşak yaratılmak isteniyor. Evet dostlar, tüm bunlar bu güzel ülkemizde olup bitiyor. Biz Eğitim Emekçileri olarak, haksızlıklara, sömürü düzenine, zalimin zulmüne, gericiliğe, ırkçılığa karşı, inadına sanat diyoruz.” dedi.
Konuşmanın ardından başlayan oyun yaklaşık iki saat sürdü. İzleyiciler tarafından beğeni ile izlenen “İNTİFADA” (Maskeliler) oyuncularına oyunun sonunda Sendika Başkanı Ramazan Dede tarafından kendilerine karanfil takdim edildi. Oyuncular ise bu davranışa karşılık ellerindeki karanfilleri seyircilere fırlatarak büyük alkış aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber