Akhisar Efeler Derneği'nden göz kamaştıran halk oyunları gecesi

Akhisar Efeler Derneği Gençlik ve Spor kulübü  göz kamaştıracak halk oyunları gecesi düzenledi.

Akhisar Efeler Derneği'nden göz kamaştıran halk oyunları gecesi

Akhisar Efeler Derneği Gençlik ve Spor kulübü  gölet alanında davul ve zurna eşliğinde başlayan yürüyüş ile start aldı. Efe ve Yörük kıyafetleri ile gölet içerisinde atılan turdan sonra Amfi Tiyatroya gelindiğinde Yörük kızı ve Yörük efeleri atlar ile Amfi tiyatroda kendilerini izlemeye gelen seyircileri selamladılar. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşan Akhisar Efeler Derneği Gençlik ve Spor kulübü  öğrencileri derneğin kurucusu ve başkanı olan halk oyunları eğitmeni Umut Fidan; “Sayın protokol, sayın misafirlerimiz, sayın velilerim, kıymetli öğrencilerim ve bizleri bu mutlu günümüzde yalnız bırakmayan  sevgili dostlar. Akhisar Efeler Derneği 5. Geleneksel olarak düzenlediğimiz Halk oyunları şenliği programına hoş geldiniz sefalar getirdiniz.  Bugün burada her yıl olduğu gibi ağızda yöresel bir tat bırakarak yediden yetmişe Halk oyunlarının değerlerini ve güzelliklerini sizlere yaşatacağız. Çeşit çeşit renk renktir Anadolu her karış toprağında zafer yatar biz yatarız. Binlerce yıldır birçok topluma ev sahipliği yapan, dört mevsim dört cennet Anadolu evimiz, yuvamız, atalarımız, geçmişimiz, zaferlerimiz Türklerin ebedi yurdudur Anadolu. Zaman ve gelişen teknoloji ne yazık ki bazı değerlerimizin de üstüne örtmeye başladı. Bunu engellemek bizlerin elinde, milli kültürümüzün devamını sağlamak için kültürel değerlerimizi korumalı ve yaşatmalıyız. Bizleri yabancı toplumlardan ayıran en büyük değerlerimizden olan kültürümüz ve kültürel değerlerimizin başında halk oyunları gelir. Bir sevdadır halk oyunu, bir destandır, Anadolu´dur Kuvayı Milliyedir, Edirne´den Kars´a bizimdir. Bazen bir bakış bazen bir duruş bazen bir gülüş ağır ama anlamlı bir kımıldama bazen de derin bir susuştur. Bizler gösterimize Karadeniz´in hırçın dalgalarından çıktık Ege´nin sakin sularında durduk. Güneydoğunun güneşinde yandık, Doğu Anadolu´da ayaza kapıldık ve siz değerli izleyicilerimize çok güzel bir gösteri hazırladık. Sözlerimi daha fazla uzatmadan sizleri kıymetli günümüzde yalnız bırakıyor geldikleriniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bize Amfi Tiyatroyu tahsis eden Akhisar Belediye Başkanımız Besim Dutlulu´ya ve ekibine  teşekkür ederiz. Herkese saygı ve sevgilerim ile iyi seyirler.” dedi. 

Öğrencilerin Halk Oyunları gösterileri  izleyicilerden takdir aldı. Programın sonunda Akhisar Efeler Derneği Gençlik ve Spor kulübü  öğrencileri derneğin kurucusu ve başkanı olan halk oyunları eğitmeni Umut Fidan öğrencilerin bu başarısına sessiz kalmayarak onlara teşekkür belgelerini verirken bir de sürpriz ile onlara  programda gösterdikleri başarıdan ve yorgunluklarını atmaları için Luna parktaki her hangi bir oyuncağa ücretsiz binebilmeleri için birer tane jeton hediye etti. Öğrenciler programdan sonra Luna parkta gönüllerince eğlenip vakit geçirdiler.
 YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber