AFEM'den Muhteşem Gece

Akhisar Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü (AFEM GSK) Derneğinden muhteşem halk oyunları ziyafeti.

AFEM'den Muhteşem Gece

 Akhisar Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü (AFEM GSK) Derneğinden muhteşem halk oyunları ziyafeti.
 

AFEM GSK, Akhisar Belediyesi Dev Öğrenci Amfi Tiyatro da gerçekleştirdi yılsonu gecesinde katılanları mest etti. Yaklaşıl 150 dansçısı ile Akhisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunda canı pahasına savaşan, Akhisar’ın kurtuluşunda büyük emeği olan, Akhisar’ın Yatağan Köyünden olan Şehit Hüseyin Efenin hikayesinin anlatımını halk oyunları danslarıyla teatral bir sunumla gerçekleştirdi. 
 
AFEM GSK’nın hazırladığı “Şehit Hüseyin Efe ve Zeybekleri” adlı yılsonu gecesi, eğitmenliğini AFEM GSK Kulüp Başkanı ve aynı zamanda Halk Oyunları Antrenörü olan Samet GÖGEN’İN yaptığı, DR. Ahmet Tarık Sarı İlköğretim Kurumu halk oyunları ekibi, Halil Mandacı İlkokulu Kurumu halk oyunları ekibi ve Mehmet Keskinoğlu Ortaokulu Kurumu halk oyunları ekiplerinin gösterileri ile başladı.
 
Okul ekiplerinin ardından gecenin de adına verilen Şehit Hüseyin Efenin hikayesinin anlatıldığı teatral sunum başladı. Hüseyin Efenin evlenme töreninin canlandırılmasının ardından, Yunan askerlerinin Akhisar’ı işgal etmesinden sonra Şehit Hüseyin Efe ve Zeybeklerinin Akhisar ovasında yaşadıkları sesli ve görsek olarak anlatıldı. Şehit Hüseyin Efenin civar köylerinin ziyareti esnasında yaşadıkları da anlatılan gösteri de eski Kayalıoğlu Beledi Başkanı Mehmet Gökfiliz’inde için de bulunduğu geleneksel Kayalıoğlu oyunu olan ZİGOŞ ekibi de sahne aldı.
 
GÖZYAŞLARI SEL OLDU
 
Şehit Hüseyin Efenin evini ziyareti esnasında, Yunan askerlerinin baskını sonucunda yakalanması ve Bakır Ovasına götürülerek zeytin ağcına bağlanıp öldürüldüğü sahnenin canlandırılması esnasında seyirciler duygulanarak gözyaşlarını tutamadı. Büyük, küçük herkesin duygulu anlar yaşadığı sahne seyircilerde buruk bir duygu yaşatsa da takdirle karşılandı.
 
ATA’NIN AKHİSAR’A YAZDIĞI MEKTUP AYAKTA ALKIŞLANDI
 
Gösterinin sonun da Akhisar’ın ve Egenin düşman işgalinden kurtuluşu ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Akhisar’a ikinci kez geldiğinde Akhisar Belediyesi Anı Defterine yazdığı mektubun seslendirildiği sahnede seyirciler tarafından ayakta alkışlandı. Cumhuriyetin ilanının canlandırılmasından sonra çalınan Onuncu Yıl Marşı tüm seyircileri coşturdu.
 
MİLLİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ
 
Gösterilerin sonunda tüm dansçıların sahneye davet edilmesinden sonra sahneye çakan, AFEM GSK Kulüp Başkanı, Halk Oyunları Antrenörü ve “Şehit Hüseyin Efe ve Zeybekleri” projesinin yönetmeni olan Samet Gögen katılan tüm seyircilere teşekkür etti. Samet Gögen gece hakkında yapığı konuşmasında; “Bizler Akhisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunda canı pahasına savaşan, mücadele eden Akhisar’ın Yatağan köyünden olan Şehit Hüseyin Efemiz ve Zeybeklerinin hikayesini anlatmaya çalıştık. Umarım güzel bir sunum gerçekleştirmişizdir. Katılan tüm seyircilerimize ve protokolümüze teşekkür ederim. Bundan sonra ki yıllarımızda Akhisar ve Ülkemizin milli değerlerine sahip çıkarak projelerimizi canlandırmaya devam edeceğiz.” Dedi.
 
ŞEHİT HÜZEYİN EFENİN TORUNU DA GELDİ
 
AFEM GSK Kulüp Başkanı Samet Gögen’in özel misafiri olarak katılan Şehit Hüseyin Efe’nin torununu Cihan Eroğuz, sahneye davet edildiğinde büyük şaşkınlık yaşandı. Akhisar’ın ve ülkenin kurtuluşunda düşmanla savaşan Şehit Hüseyin Efenin torununu sahne de gören dansçılar ve seyirciler şaşkınlığını gizleyemedi. Samet Gögen’in, Akhisar’ın kurtuluşunda verdiği eşsiz mücadelesinden dolayı Şehit Hüseyin Efenin torununa plaket takdim etti. Şehit Hüseyin Efenin torunu Cihan Eroğuz yaptığı konuşmadında; “Bu geceyi hazırlayan herkese teşekkür ederiz. Milli değerlerimize efelerimize sahip çıktığınız için çok teşekkür ederiz. Hem Efelerimiz hem de tüm şehitlerimiz ruhu şad mekanları cennet olsun.” Dedi.
 
AFEM GSK Kulüp Başkanı Samet Gögen, geceye katkılarından dolayı Akhisar Pazarlar ve Manavcılar Odası Başkanı Mustafa Güral’a ve gecede sahne alan okulların müdürlerine plaket takdiminin ardından gece sona erdi.


Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2016, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber