Şehir merkezindeki otobüslerin ise Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün destekleri doğrultusunda devam edeceği bildirildi.

Konu hakkında açıklama yapan Akhisar Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Emin Akarsu, “Son zamanlarda mazota gelen zamlar ve yükselen enflasyon sebebiyle Akhisar Toplu Taşıma Hizmetleri veren Şehiriçi ve Köy Kooperatif mahalleler arası taşıma hizmetlerinde ekonomik olarak alınan kararları sizlerle paylaşmak bilgilendirmek istedik.

Öncelikle halk arasında belediye arabası diye adlandırılan toplu taşıma hizmet araçlarımızın her birinin hatlarıyla beraber otobüslerin şahıslara bedel ödenerek verilmiş birer kamu hizmeti veren özel ticari araçlardır. Bu araçlarımızda Sosyal Aile Politikalar Bakanlığınca 65 yaş ücretsiz taşıma ve karşılığında 2018 yılı altıncı ayında alınmış kararla araç başı 1 TL ödenerek 65 yaş ücretsiz hizmet veriliyordu. 1 TL ödemenin yapılmaya başlandığında mazot litre fiyatı 3.50 TL iken günümüzde mazot litre fiyatı 20 TL küsur olmuştur.

Devlet Karayolları Seyahat Yönetmeliğine göre ilçeler arası toplu taşıma ücretli olup aynı kriterlerde aynı devlet karayollarında intikal eden köy toplu taşıma araçlarımızın devletin çıkarmış olduğu 100 km hız sınırı ve ayakta yolcu taşınamaz ibaresiyle Akhisar Köyü Kooperatif mahalle araçlarımızda 65 yaş ücretliye dönmüştür.

Şehir içi toplu taşıma hizmetlerinde 65 yaş hizmet vermeye devam etmekteyiz. Bu hizmeti verebilmemiz için de Manisa Büyükşehir belediye başkanımız Sayın Cengiz Ergün başkanımızla kooperatif başkanlarımızın yapmış olduğu toplantı sonucunda şehiriçi araçlarımızda Mart ayı meclis toplantısında 80 kuruş, 65 yaş araç binme başına 2.50 TL destek vererek toplu taşımada sürdürülebilirliği sağlama adına katkı sağlamıştır. Kendilerine esnafımız adına çok teşekkür ederim.

Odamız olarak kamyoncu taksiciye plaka işçi taşıma servis taşıma adına oto galeriler nakliyeciler ve milli eğitim taşımacılığı için gerek devletimizde gerek belediye başkanlarımızla yaptığımız istişareler doğrultusunda fiyat listesi oluşturma ve yakıtla ilgili görüşmelerimiz devam etmektedir” dedi.