Akhisar'da  göreve başladığı günden itibaren uygulamaları ile halka kendini sevdiren Akhisar Kaymakamı Kamil Köten yeni bir uygulamaya daha imza attı.


Kamil Köten şimdi de İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün organizasyonunda Akhisar'da üretim yapan gıda iş yerlerini kurum amirleri ile ziyaret ederek sorunlarını dinledi.


Akhisar Kaymakamı Kamil Köten ile birlikte Emniyet Müdürü Abdurrahman Yolcu, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Akif Şenyürek, Jandarma Komutanı Bnb. Ramazan Yiğit, İlçe Müftüsü Ramazan Orhanlı, Sağlık Grup Başkanı Selin Köksal, Milli Eğitim Müdürü Süleyman Mermer, Malmüdürü Tahsin Ersoy, Vergi Dairesi Müdürü Hasan  Anamas, Özel İdare Müdürü Mehmet Tekin işyerlerini ziyaret ettiler.


Sabah saatlerinde başlanılan ziyarette sırasıyla  Kaanlar Zeytincilik, Üretici Süt Ürünleri , Ataay Tarım Ürünleri, Yeniçağ Gıda Sanayi (Ece Zeytincilik) ve son olarak Keskinoğlu Tavukçuluk'a ait üretim yerleri gezilerek  firma sahipleri ve sorumlu müdürlerinden  firma ile ilgi bilgiler alan Kaymakam Köten Akhisar'da nezih ve hijyenik ortamda üretim yapan işyerlerini görmekten çok memnun olduğunu belirterek firma sahiplerini tebrik ederek hayırlı  kazançlar diledi. Kaymakam Köten ziyaretlerin amacının iş yerlerinin moral ve motivasyonunu arttırmaya yönelik olduğunu belirterek ziyaretlerin çok faydalı geçtiğini söyledi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Akif Şenyürek Akhisar'da üretilen ürünlerin ihracatında işletmelerimizin  önünü açmak için İlçe Müdürlüğü olarak İhracat Sağlık Sertifikası düzenlenmesine yönelik yetki devri aldıklarını ve sertifika düzenlemeye başladıklarını söyleyerek işyerlerine müjde verdi.


Kaanlar Zeytincilik sahibi Hasan Kaan  üretilen zeytin çeşitlerini ve üretimin aşamalarını anlattıktan sonra çay eşliğinde yapılan sohbette firma hakkında bilgiler verdi. Hasan Kaan  konuşmasında "Kaanlar Gıda Grubunun, 1978 yılında kollektif şirket olarak İstanbul/Unkapanı'nda kurulmuştur. Firmanın kurulmasını takip eden yıllarda Tekirdağ-Malkara'daki Çavuşköy Kooperatifine ait günlük 600 litre süt işleyen küçük bir mandıra satın alarak Kaanlarmarkası ile peynir üretimine başlamıştır. 1995 yılında, Kaanlar Süt ve Gıda yeniden yapılanmaya giderek imalat sektöründe atılım faaliyetlerine devam etmiş ve kısmi olarak kurumsallaşarak limited şirket ünvanına kavuşmuştur. Bununla birlikte pazar payını büyüterek ve aynı zamanda özellikle koyun sütü ağırlıklı çalışmak için Çanakkale/Ayvacık'da kurmuş olduğu süt ürünleri tesisi ile birlikte günlük süt işleme kapasitesini 50 ton/gün'e çıkarmıştır. Kaanlar Gıda Grubu, büyüme hedefleri arasına Zeytincilik sektörünü alarak, Akhisar'da kurmuş olduğu modern tesislerinde üretim, paketleme ve pazarlamaya kadar bütün organizasyonu kurarak, Kaanlar markalı ürünler arasına zeytin ürünlerini de dahil etmiştir" dedi.


Kaymakam Köten Kaanlar Zeytinciliğe ait işletmede, böylesine modern bir tesisi Akhisar'a kazandırdıkları için  Hasan Kaan'a  teşekkür ederek memnuniyetini ifade etti. Kaymakam Köten ve kurum amirleri işletmenin üretim bölümünü gezdikten sonra işletmenin çalışır vaziyette arıtma tesisi olması  ve çevreye olan duyarlılığı nedeniyle de Hasan Kaan'ı ayrıca tebrik ettiler. Üretici Süt Ürünleri sahibi İbrahim Tekatan 1984 yılında süt inekçili işletmesi başladıkları süt serüveninde bu ün günlük 5 ton süt işleme kapasitesine ulaştıklarını sütü daha çok yoğurt olarak değerlendirdiklerini, ayran ve kaşar üretiminde de bulunduklarını ve ürünlerini Manisa ve Akhisar çevresinde pazarladıklarını belirtti. Akhisar Kaymakamı Kamil Köten Üretici Süt Ürünlerine yapılan ziyarette, çalıştığı yıllar itibarı ile çok sayıda süt ürünleri  işletmesi gezdiğini buralarda sürekli hissettiği süte münhasır o kokuyu, Üretici Süt Ürünlerine ait bu işletmede hissetmediğini belirterek  böyle temiz bir işletmeye sahip oldukları için  Bülent Tekatan ve İbrahim Tekatan kardeşleri tebrik etti.


Ballıca kasabasında faaliyet gösteren Ataay Tarım Ürünlerine ait İdonya mantar, salamura ve konserve tesislerinde incelemelerini sürdüren Kaymakam Köten ve kurum amirleri iş yeri  sahibi Orhan Yılmaz 'dan bilgi aldılar. Orhan Yılmaz firmanın 50 ton taze istiridye mantar üretimi yaptığını, üretilen istiridye mantarları pazarladıklarını, bunun yanında salamura ve konserve hatları ile  ayrıca zeytin ve zeytinyağı işleme tesisi ile mantar üretimi için gerekli kompost üretim bölümü bulunduğunu ve aylık 500 ton kompost ürettiklerini belirtti.Orhan Yılmaz ayrıca  kalsiyum, fosfor, potasyum, demir ve bakır yönünden zengin olan istiridye mantarının şeker, kalp, damar hastalıkları ve aneminin düşmanı olduğu, insan sağlığını koruyucu B vitaminleri (B1, B2, B3, B5, B7) C ve D vitamini yönünden zengin bir besin kaynağı olduğunu söyledi.


Ece Zeytinciliğe yapılan ziyarette işletme müdürü Ayla Yavaş tarafından Kaymakam Köten'e işletmenin üretim çeşitliliği, ihracat potansiyeli ve üretim alanları hakkında bilgiler verildi. Kaymakam Köten'in İlçemiz'de göreve başladığı günden itibaren Akhisar'da az tuzlu zeytin üretilmesinin sağlanması yönünde verdiği demeçlere değinerek Ece Zeytincilik olarak az tuzlu ve sıfır tuzlu zeytin ürettiklerini  söyleyen sorumlu müdür Ayla Yavaş "Az tuzlu zeytinin pazar payının yurt dışında çok fazla olduğunu  iç piyasada da her geçen gün taleplerin arttığını" söyledi. Az tuzlu ve sıfır tuzlu olarak üretilen zeytinlerin tadına bakan Kaymakam Köten ve kurum amirleri  bu konuda yaptıkları Ar-Ge çalışmaları nedeniyle Ayla Yavaş nezdinde tüm firma çalışanlarını tebrik ettiler.


Keskinoğlu Tavukçuluk sahiplerinden Mehmet Keskinoğlu Kaymakam Köten ve  kurum amirlerini  Tavvuk  Restaurantta karşıladı. Beraber yenilen öğlen yemeğinin ardından Keskinoğlu Tavukçuluğa ait ileri işlem ürünlerin üretildiği mekan gezildi. Mehmet Keskinoğlu firmanın gelişim sürecini fotoğraflar ile anlattıktan sonra ileri işlem ürün diye tabir edilen sosis, sucuk, nugat, döner üretimi, ısıl işlem uygulaması, ambalajlama ve dağıtım bölümlerindeki aşamaları anlattı. Mehmet Keskinoğlu Amerika, Avrupa ülkeleri, Afrika ülkeleri ve Ortadoğu olmak üzere 75 ülkeye tavuk ürünleri ve Ravika zeytinyağını ihraç ettiklerini belirterek, ürettiğimizi satıyoruz. Üretim ve satış sorunumuz yok dedi. Son derece hijyenik ortamlarda yapılan üretimin her aşamasında çok titiz davrandıklarını ve her alanda en son teknolojiye uygun üretim yaptıklarını belirten Keskinoğlu Kaymakam Köten'e  ziyaretinden dolayı çok teşekkür etti.


Kaymakam Kamil Köten ise Keskinoğlu Şirketi gibi bir marka iş yerinin piliç eti yumurta,  zeytinyağı, gübre,viol ve yem üretimi ile Tavvuk restaurantları ile, 3 bin 500 e yakın çalışana Akhisar' da sağladığı istihdam ile Akhisar için çok önemli olduğunu söyleyerek " Keskinoğlu gibi şirketlere Akhisar'ın ihtiyacı vardır. Bizler sizlere moral ve motivasyon için buradayız. Bizler devlet olarak sizlerin yanınızdayız" dedi.