Akhisar Belediyesi tarafından 23-29 Mayıs tarihleri arasında Akhisar Belediyesi Hüsnü Kahraman Kültür Parkı Gölet Alanı’nda yapılacak. Festivalin sürprizleri arasında Akhisarlı arabesk-pop müziğin efsane isimlerinden Kibariye, pop sanatçısı Derya Uluğ, rock müzik grubu Gripin ve Metin Özülkü Orketsrası eşliğinde Eda Özülkü, Jale, Reyhan Karaca, Sibel Alaş ve Ümit Sayın’ın yer aldığı “Şimdi 90’lar” grubu sahne alacak. Birbirinden ünlü sanatçıların sahne alacağı ve çeşitli etkinliklerle kutlanacak festivalde, kurulacak sergilerle Akhisarlıların alışveriş de yaparak keyifli vakit geçirmesi sağlanacak. 

Akhisar Çağlak Festivali’nin detaylarını basın mensupları ile paylaşan Belediye Başkanı Besim Dutlulu, pandemi nedeniyle 2 yıldır yapılamayan festivalin bu yıl oldukça güzel geçeceğini belirterek herkesi davet etti. 

“BU GELENEKLERİ YAŞATMAYI OLDUKÇA ÖNEMSİYORUZ”

Akhisar Belediyesi Encümen Salonunda yapılan tanıtım toplantısında konuşan Başkan Besim Dutlulu, “ Türkiye’nin en köklü festivalleri arasında yer alan ve bu yıl 563’üncüsünü kutlayacağımız Akhisar Çağlak Festivalimiz 23 Mayıs’ta başlıyor. Akhisar’ımız, 5000 yıllık bir tarihe ve köklü miraslara sahip. Biz de bu gelenekleri yaşatmayı oldukça önemsiyoruz. 

Akhisar Belediyesi Kültür Komisyonu’nda görev yapan meclis üyelerimize emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Seçtikleri konser ve etkinlikler oldukça güzel. Tüm Akhisar halkının keyifle vakit geçireceği, gönüllerince eğlenebileceği bir festival olacağına inanıyorum. Ekonomik krizin verdiği yükler ve yaşadığımız sıkıntıların arasında bu festival sayesinde halkımız en azından biraz rahat nefes alabilecek. Şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. 

“DOPDOLU BİR FESTİVAL OLACAK”

Konser hakkında bilgi veren Çağlak Festivali Komisyonu Başkanı ve Belediye Başkan Yardımcısı Ekrem Kayserili, “Bizler Kültür Komisyonu ile birlikte yaklaşık 5 toplantı yaptık ve bugünkü festival programını oluşturduk. Festivalin başlangıcı bir kortej ile oluyor ve bu kortej Şehit Teğmen Tahir Ün Caddesi ile başlıyor, Şeyh İsa Camii’nde son buluyor. Şeyh İsa Camii’nde bir anma töreni yapacağız ve çeşitli ikramlarda bulunacağız. Yine daha sonra klasik olarak Gölet alanımıza geçip burada resmi bir açılış töreni yapıp, stantlarımızı ziyaret edeceğiz. Stantlarımızın satışı da bugün itibari ile başladı. 3 veya 4 kategoride stantlarımız olacak. Bu stantları kiralamak isteyen vatandaşlarımız Zabıta Müdürlüğümüze başvuru yaparak alabilir. Stant fiyatlarını da yine komisyonumuz ile birlikte belirledik çok yüksek fiyatlar yok. Stantlardan gelecek gelir ile de konser sanatçılarımızın giderlerini hemen hemen karşılıyoruz. Kadın ve engelli sivil toplum kuruluşlarına ücretsiz stant vereceğiz. Diğer derneklerden ise ücretlerin yüzde 50’sini alacağız. Yine her festivalde klasikleşen 21 ve 22 Mayıs’ta Çağlak mevkiinde Trap Atışları organizasyonu, yine aynı tarihlerde Cirit Atışları oyunlarını yapmak istiyoruz. Yine 21 ve 22 Mayıs’ta Gölet Büyük Salonda Çağlak Satranç Turnuvasını yapmak istiyoruz. Her festivalde yaptığımız Yağlı Güreş müsabakalarını ise bir çok baş pehlivanın o tarihlerde gelemeyecek olmasından dolayı 20 Ağustos tarihinde Selçikli Mahallesinde yapmak istiyoruz. Dopdolu bir festival olacak. Tüm halkımızı bekliyoruz” dedi.