Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Lokantacı Köfteci ve Tatlıcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası  üyelerine gıda işyerlerinin 5996 sayılı Kanun ile gelen sorumlulukları ve işyeri hijyeni konulu seminer  verildi. 


Akhisar Belediyesi Meclis salonunda düzenlenen seminere Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Akif Şenyürek, Akhisar Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr. İsmail Coşan, Akhisar Lokantacı Köfteci ve Tatlıcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Adem Duman ve yönetim kurulu üyeleri, gıda kontrol görevlileri Ayşe Yalçın, Elveda Atay, Eylem Sönmez, Zabıta Komiseri Mustafa Yıldırım ve esnaflar katıldı.

 

Programda açılış konuşmasını Oda Başkanı Adem Duman yaptı. Başkan Duman, “ Değerli üyelerimiz, bugün burada toplanmış olmamızın nedeni, hepimizin ortak sorunları ile ilgili konuşarak çözüm bulmaktır. Bu konuda ise İlçe Tarım müdürlüğümüz sizleri bilgilendirecektir.” Diyerek sözü İlçe Müdürü Mehmet Akif Şenyürek’ bıraktı. 


Şenyürek, 5996 sayılı Kanun ve mevzuatlar ile işyerlerine getirilen sorumluluklar konusunda esnafın bilgilendirilmesine yönelik olarak bu seminerin düzenlendiğini belirterek “gıda iş yerlerindeki denetim hedeflerinin  insan sağlığının korunması olduğundan, iş yeri hijyenine önem vermekteyiz. İş yerinde sağlıklı personel çalıştırmanın iş yeri sahibinin Kanunla belirlenen sorumluluklarından biridr. Bu yüzden iş yerinde öncelikle hasta personel çalıştırmamalıdır.” Dedi. 

 

Gıda Kontrol Görevlisi Ayşe Yalçın  gıda iş yerlerinin yasal mevzuatlar kapsamındaki sorumlulukları , Gıda Kontrol Görevlileri Eylem Sönmez ve Elveda Atay ise gıda iş yeri hijyeni ve personel hijyeni konularında sunumunu gerçekleştirdiler. 

 

Akhisar Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü İsmail Coşan ise Belediye ruhsatlandırma işlemleri ve portör muayenesi ile ilgili olarak yürütülen uygulamalardan bahsederek artık esnaftan portör muayene kartlarını vize için istemeyeceklerini belirterek, bu uygulamaya son verdiklerini söyledi.

 

Esnafın ilçe müdürlüğü ve belediye görevlilerinin yaptığı denetimlerde karşılaştıkları sorunları iletmesinin ardından İlçe Müdürü Mehmet Akif Şenyürek ve Dr. İsmail Coşan tarafından esnaftan gelen sorular cevaplandırıldı. Anlaşılmayan konulara açıklık getirildi. Seminer Adem Duman’ın dilek ve temennileri ile son buldu.