GÜNÜMÜZ SPORCULARINA ÖRNEK BİR YAZI

HABER TÜRK SPOR YAZARI ATİLLA  TÜRKER’İN 26 NİSAN 2018 TERİHLİ  YAZISINI İZİN ALARAK TÜM GÜNÜMÜZ SPORCULARIN  OKUMALARI DİLEĞİYLE AŞAĞIYA AKTARIYORUM.
 Haldun AKYÜZ
 
Orkide ve bataklık!
 
Yıl 1982… Ocak ayının 15’i… Konya 1. Amatör  kümede kader maçı oynanıyor. Derbentspor  ile Çumraspor arasında…Yenilen takım küme düşecek.
 
Maçın 41.dakikası… Derbentspor kalesi önünde bir karambol oluyor. Bayram vuruyor, kaleci İsmet dokunuyor. Top çizgi üstünde dolanıyor. Eller havaya kalkıyor. Çumraspor’lu futbocular “Goooll” diye bağırıyor. Derbentspor’lu futbolcular “Top çizgiyi geçmedi” diye haykırıyor. Saha karışıyor. Hakemin etraf  sarılıyor. Hakem Sabri Demir “Ben görmedim” diyor. Herkes birbirine bakıyor. Hakem formülü buluyor:
 
-“Kaleci İsmet’e soralım… O bize doğruyu söyler”
Hakem soruyor:
-“İsmet gol mü, değil mi?”
İsmet tereddütsüz  cevaplıyor:
-“Hocam, çizgiyi geçti, kurtaramadım”
Demir gol kararı veriyor.
 
Devre oluyor… Derbentsporlu futbolcular “Yaktın bizi” diye İsmet’in etrafını sarıyor. Kulüp başkanı Erol Kişnici “Önemli olan dürüstlüktür. İsmet’i kutluyorum” diyor.
 
Karşılaşma 1-0 sona eriyor. Derbentspor küme düşüyor.
 
                                                *****    
Konya İl Spor Müdürü Bahtiyar Demir bu olayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ne (TMOK) bildiriyor. Komite, İsmet Karababa’yı ödüllendiriyor. Ayrıca UNESCO’ya bir yazı  gönderiliyor. UNESCO da gereğini yapıyor. Modern olimpiyatların kurucusu Baron Pierre de Cobertin adına ilk kez düzenlenen Fair-Play Ödülü İsmet Karababa’ya  veriliyor. Dünyadaki 163 ülkenin adayları arasından sıyrılan Karababa, bu ödülü kazanan ilk insan olmanın onuru ile tarihe geçiyor. Karababa ödülünü Paris’te alıyor.
 
Ve ardından… Karababa futbolculuğu bırakıyor. Zeki,çevik ve ahlaklı sporcular  yetiştirebilmek için  antrenörlüğe başlıyor. Konyaspor alt yapısında çalışıyor. Milli takımlara çok sayıda oyuncu kazandırıyor. Görev yaptığı  5 yıl içinde Konyaspor  genç takımı 4 kez şampiyon oluyor. Daha da önemlisi, Konyaspor genç takımı aralıksız 84 maçta hiç kırmızı kart görmüyor. TMOK, bu pırıl pırıl gençleri “ülkemizin  örnek takımı” ilan ediyor. Ve ardından  yine UNESCO devreye giriyor. UNESCO da “Dünyada örnek takım seçiyor.” Paris’te düzenlenen muhteşem ödül töreninde İsmet Karababa’nın adı anons ediliyor. “Dünyanın en centilmen futbolcusu, dünyanın örnek takımını yarattı deniliyor. Salonda  bulunan herkes ayağa kalkıyor, Karababa alkışlar arasında bu şahane ödülü alıyor.
                                                       ****
Bu ödülden  2 yıl sonra… Karababa’nın Konyaspor’daki görevine son veriliyor. Hiçbir  gerekçe gösterilmiyor. Normal şartlar altında heykeli dikilmesi gerekirken… Konya’daki bazı cambazların uğraşı sonucu işini kaybediyor.
 
Fakat  şu var. Konyaspor kulübünün kadir kıymet  bilmez malum yöneticilerine  karşın, Konya’daki antrenörler gerekli  duyarlılığı gösteriyor. İsmet Karababa’yı Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği’nin Konya şubesi başkanlığına seçiyor. Halen de bu koltukta büyük bir onurla oturuyor.
                                                   ****
Hani, demem o ki… Ülkemizde bir zamanlar böyle futbolcular da vardı… Ve tabii “Önemli olan doğruluktur, dürüstlüktür” diyen  kulüp başkanları vardı.
 
Atilla TÜRKER                                                   
 
YORUM EKLE

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber