Yaşlılar Haftasının Hakkını Verdiler

Akhisar Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü tarafından 18-24 Mart tarihleri arası Yaşlılar haftası kutlama programı Akhisar Belediyesi Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonunda yapıldı.

Yaşlılar Haftasının Hakkını Verdiler

Programın açılış konuşmasını Akhisar Huzurevi Müdürü Veli Başoğlu yaptı. Başoğlu; “Değerli misafirler yaşlılık, değişik duyguların yaşam parametrelerini barındıran bir süreçtir. Belki de kaderin kötü bir cilvesi, belki etrafındakilere cennet kazandıracak kadar önemli olan bir değer, belki Firdevs’in dediği gibi arkasından baharın gelmeyeceği bir kış mevsimi, belki ilahi ifadesiyle minnet duyulması gereken bir saltanat, belki de aile mefhumunun duruma uğramaya başladığı korkunç bir yalnızlık. Bütün bu değişkenlikler içerisinde meseleye bütüncül, pozitif ve değerlerimiz bağlamında baktığımızda yaşlılık, insanlığın sırtında asla bir kambur olmayıp saygının, hürmetin en üst seviyede olması gereken dönemdir. Bizler de yaşlılar haftasını fırsat bilip mevcut durumumuzu sizlerle paylaşmak ve yaşlılığın farkındalığının fark edilmesi adına bir algı oluşturulması için böyle bir programla karşınıza geldik.


Akhisar huzurevi yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezi, aile ve sosyal politikalar bakanlığımıza bağlı 45 huzurevi ve 40 rehabilitasyon bölümü olmak üzere toplam 85 kişi kapasitelidir. 60 yaş ve üzeri ekonomik ve sosyal yoksunluk içerisinde olan yaşlılarımıza yatılı hizmet veren bir kuruluştur. Kuruluşumuzda yaşlılarımızın tüm ihtiyaçları karşılanmakta ve yaşanabilir, nezih bir ortam da kendilerine hizmet sunulmaktadır. Hazırlamış olduğumuz bu gecedeki etkinliklere yaşlılarımızın yaşamsal erozyona uğramamaları adına bir nebze katkıda bulunmaya çalışalım istedik, kusurumuz olacaksa şimdiden af ola, bizleri yalnız bırakmayıp yaşlılarımız ile beraber hazırlamış olduğumuz geceye katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür eden saygılar sunarım.” Dedi.


Gecede daha sonra konuşma yapan Akhisar Sosyal Politikalar Müdürü Suudi Arslan; “Ülkemizde her yıl 18 -24 mart tarihleri arası yaşlılara saygı haftası kutlanmaktadır. Bu kutlamalar vesilesi ile bizde huzurevi koordinasyonunda bir takım etkinlikler düzenledik. Bugün burada yaşlılarımız ile vatandaşlarımızı bir araya getirdiğimiz programa hoşgeldiniz. Ayrıca Denizli ilimizden Alzheimer Derneği şuan için aramızda bulunması, bizleri onurlandırmıştır. Kendilerine geldikleri için teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.


Yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir. Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir. Yaşlılık giderek zorlaşan hayat mücadelesinde, daha çok desteğe ihtiyaç duyulan ve hassasiyetler taşıyan bir süreçtir.  Verdikleri bin bir emekle, toplumumuzun bugünlere ulaşmasında önemli rol oynayan yaşlılarımız, bu süreçte toplumsal ilgi, sevgi ve saygıdan güç alır ve hayata bağlanırlar. 


Böyle hassas bir dönemde yaşlılarımıza ihtiyaç duyduğu her türlü desteği vermek, insan onuruna yakışacak koşulları hazırlayıp sunmak, yaşama sevincini kaybetmeden toplumla iç içe bir hayat sürdürmelerini sağlamak bizler için yalnızca bir sorumluluk değil, aynı zamanda vefa borcudur.  Ailelerinden ve çocuklarından bu hizmeti çeşitli nedenlerle alamayanlara bu hizmeti devletimiz tarafından verilmektedir. Bakıma ve yardıma muhtaç yaşlıların tespiti, korunması, bakımı ve rehabilitasyon merkezleri ile bu hizmeti sunmaktadır. 


Hizmetlerin yürütümünde, insanımızın değer yargıları arasında var olan yaşlıya sevgi, dayanışma ve saygı yaklaşımı, değişen toplum yapısı içinde hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalarımız her geçen gün daha iyi bir şekilde devam etmektedir.  Bizleri bugünlere ve geleceğe hazırlayan yaşlılarımız için hayatı kolaylaştırmak ve kimseye ihtiyaç muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak hepimizin öncelikli görevleri arasındadır. Ailelerimizde Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüze bağlı Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimiz bulunmakta olup, bu hizmetlerimiz en iyi şekilde verilmektedir.


Mesai arkadaşlarım ile birlikte sağlıklı yaşlanma, yaşlı refahı, yaşlıların yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, Kuşaklar arası dayanışmanın artırılması, hem yaşlılar hem de yaşlılara bakım veren aile bireyleri için hizmetlerin planlanması ve yenilikçi uygulamalar ile araştırmaların gerçekleştirilmesine odaklanmış bulunmaktayız.


Hizmetlerimizin yürütümünde başta sayın Kaymakamımız olmak üzere emeği geçen herkese ve değerli mesai arkadaşlarıma, çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.


Bu duygular ile tüm büyüklerimizin de yaşlılara saygı haftasını kutluyor, minnet ve şükran duygularımla sağlıklı ve mutlu günler temenni ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”  dedi.


Programın devamında Denizli Alzheimer Derneğinin kısa tiyatro oyunu, Stüdyo Özge’nin hazırladığı 25 dakikalık sinevizyon gösterisi, Huzurevi personelinin hazırladığı “Yol Geçen Hastanesi” adlı oyun sergilendi.


Öte yandan program sonunda Akhisar Çocuk ve Bakımevlerinin açılmasında emekleri geçenlere Akhisar Kaymakamı Kamil Köten, plaket takdiminde bulundu.


Program Huzurevi yaşlıları ve çalışanlarından oluşan koronun seslendirdiği “Nasıl Geçti Habersiz” adlı şarkıyı seslendirmesi ile son buldu.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber