Ticaret Borsası İspanya Gezisini Tamamladı

30 Mayıs- 3 Haziran tarihleri arasında Akhisar Ticaret Borsasının organizatörlüğünde İspanya’nın en fazla zeytin varlığına sahip

Ticaret Borsası İspanya Gezisini Tamamladı

 

30 Mayıs- 3 Haziran tarihleri arasında Akhisar Ticaret Borsasının organizatörlüğünde  İspanya’nın en fazla zeytin varlığına sahip Endülüs bölgesine Zeytin ve Zeytinyağ sektöründeki yenilikleri ve yeni teknolojileri takip etmek, , dış pazardaki rakipleri tanımak ,üyelerinin  vizyonlarına yeni değerler katmak ve üyeler arası ilişkileri güçlendirmek amacıyla İş ve inceleme gezisi düzenlendi.


Gezi ile ilgili açıklama yapan Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Emin Demirci, "Hasat Makinası üreten firma Pellenc Iberia ‘da Şemsiyeli ve şemsiyesiz hasat makinaların fabrika içinde tanıtımı yapılırken, fabrika dışında makine çalıştırılarak gösterimde bulunuldu  ve en son firma sahiplerinin sunumlarıyla birlikte toplantı düzenlendi. Zeytin işleme tesislerinde kullanılan makine üreticileri OFM ve Bando Comyser adlı firmalardaki son sistem makinalar görüldü. Ayrıca zeytin çekirdek çıkarma makinası üretim tesisi Enco Makine’de Makinaların tüm üretim aşamaları izlenerek bilgiler alınarak ve firma sahipleri ile birlikte ikili görüşmeler yaptık." dedi.


Zeytin ve zeytinyağ  Araştırma Enstitüsü De la Grasa’da zeytin ve zeytinyağ ile ilgili yapılan araştırma ve deneyler ve  Türkiye'de hiçbir fabrikada olmayan ve ihtiyaç bulunan zeytinde yağ oranını 5 saniye içerisinde tespit edebilen  en son teknoloji makine ve eski teknoloji makinalar gördüklerini dile getiren Başkan Demirci, "Açık havada düzenlenen Hasat Makinaları tanıtım fuarında firmalar ziyaret edilerek pek çok firmanın makinalarının  fiyat ve teknik özelliklerini karşılaştırma fırsatı bulunarak ve firma sahipleri ile ikili görüşmeler yaptık. Zeytin iç dolgusu(pasta) üreten fabrika Manzanilla Pasta’da Gelecek 5-10 yıl içerisinde  Türkiye’de de uygulamalarını göreceğimiz  dolgu malzemesinin(şerit dolgu) üretim aşamaları izlenerek fabrikadan numuneler alındı. 


2000 üyesi olan Tarım Üreticileri  kooperatifi Cooperativa  NTRA.SRA. De Las Virtudes’in   günlük 600 ton/gün  zeytin işleyen zeytinyağ işletmesi ,15 milyon  kilo kapasiteli sofralık zeytin işletmesi tüm birimleri Borsa üyelerine gezdirilerek, sezonda 27 ,sezon dışında 10 kişi ile çalıştıkları, yurtdışındaki kooperatifçilik çalışmaları, üretim ve depolama aşamaları ile ilgili bilgiler alındı. 


Geziye katılan 29 kişi firmalar arası transfer yolculuğunda da İspanya’daki zeytin varlığını ve tarlalarını izleme imkanı bulmuşlardır." dedi.


Geziye katılan Akhisar Ticaret Borsası üyeleri, hergün çok yoğun geçen ziyaretler ve görüşmelerden aldıkları sonuçlar çok olumlu olduğu için yorulmadıklarını belirterek Borsa’ya teşekkürlerini sundular ve Borsa’nın organizasyonuyla yapılacak yeni gezilere katılmak istediklerini belirttiler.


Geziye; Ahmet Kumkapu, Ali Bulanık ,Ali Göke, Ali Karabulut, Bahattin Alkın ,Emin Demirci, Erdoğan Ansal, Fettah Gürmen, Fevzi Ok, Gökben Dikili Altaş, Hüseyin Ak, İbrahim Aslan, İbrahim Ertekin, İhsan Aydar, İsmail Pazı, İsmet Uçar, Levent Eren, Mehmet Üz, Mustafa Cihanger, Mustafa Yıldırım, Mustafa Yıldırım(Bakır Kasabası),Nail Aydar, Semra Kara, Serkan Kurtuluş, Şerafettin Alkın, Tuncay Bilen, Hasan Ceylan, Kemal Çakır, Hüseyin Erol katıldı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber