Tarsim Akhisar'da Hasarları Ödedi

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), Manisa'nın Akhisar İlçesi'nde 2011 yılında doğal afetler ve kapsamdaki diğer riskler nedeniyle bitkisel

Tarsim Akhisar'da Hasarları Ödedi

 

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), Manisa'nın Akhisar İlçesi'nde 2011 yılında doğal afetler ve kapsamdaki diğer riskler nedeniyle bitkisel ürünleri ve süt sığırlarının hasar görmesi sonucu tazminatlarını alan üreticiler arasında yer alan 15 çiftçiye sembolik çekler sundu.


Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan Kadak ve A. Bülent Bora Akhisar'daki Hasar Töreni öncesinde, TARSİM Manisa Bölge Müdürlüğü'nün yeni adresindeki açılışına da katıldı.


Celal Bayar Üniversitesi Akhisar Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu'nda, 02 Mart'ta, gerçekleştirilen Hasar Ödeme Töreni'nde açıklamalarda bulunan Dr. Kadak, Tarım Sigortaları'nda başlangıcından bu yana çok ciddi mesafeler alındığının altını çizerek, 2011 yılında poliçe sayısının bir önceki yıla göre %58 artarak, 600 Bin adede yaklaştığını, yine aynı yılın Aralık ayı sonu itibariyle yaklaşık 7 milyar lira değerinde tarımsal ürünün sigortalandığını, 9 Milyon (da) dekarlık alanın sigorta kapsamına alındığını belirtti.


2011 yılında Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortası'nda da çok ciddi artışlar olduğunu belirten Dr. Kadak, sigortalı büyükbaş hayvan sayısının bir önceki yıla göre %92 oranında artarak 361 Bin adedi aştığını, 2011 yılında üreticiye yaklaşık 260 milyon TL'nin üzerinde hasar ödemesi yapıldığını ve 175 Bin adedin üzerinde hasar dosyası sonuçlandırıldığını ifade etti.


Toplantıda Manisa İli ile ilgili verilere de değinen ve tazminatları ağırlıklı olarak don ve dolu risklerine karşı ödediklerini belirten Dr. Kadak, "2011 yılında, Manisa İli genelinde poliçe sayısı yaklaşık 19.046 adede ulaşırken, 185.621 (da) dekarlık alan sigortalanmış ve üreticiye 19 milyon TL'ye yakın hasar ödemesi yapılmıştır. Üreticilerimizin mağduriyetlerini bir miktar da olsa giderebildiğimiz için mutluyuz" dedi.


Toplantıda konuşan Akhisar Kaymakamı Kamil Köten; “Tarsim Sigortası gerçekten çiftçilerimiz için bir veli nimettir. Hepimiz kadere inanırız ancak gerekli tedbirleri öncesinden almak gerekir. Devletimizin çiftçilerimize sunduğu bu imkanı tüm çiftçilerimizin değerlendirmesini umut ediyorum.” Dedi.


Toplantıya Tarsim Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan Kadak, Akhisar Kaymakamı Kamil Köten, Tarsim Manisa Bölge Müdürü Fahri Yıldırım, Tarsim Sigortaları Anonim Genel Müdürü Bülent Bora, Manisa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik ve üreticiler katıldı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber