Tahir Ün Caddesine Pazar Kurarız!

Akhisar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Güral, Yönetim kurulu ve üyeleriyle birlikte Manisa Büyükşehir Belediyesi Akhisar 

Tahir Ün Caddesine Pazar Kurarız!

Akhisar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Güral, Yönetim kurulu ve üyeleriyle birlikte Manisa Büyükşehir Belediyesi Akhisar Koordinatörlük binası önünde basın açıklaması yaparak Manisa Büyükşehir Belediyesi Akhisar Koordinatörlüğünü görevini yapmaya davet etti.
 
Güral açıklamasının ardından yaptığı konuşmasında, "Büyükşehir belediyesi, Tahir Ün'ü, 1. Nakliye'yi ve 2. Nakliye'yi güzelleştirsin, seyyarın ne olduğunu o zaman göstereceğim. Tahir Ün'ü 1.,2. Nakliyeyi kapatıp oraya ben pazar yeri kurmasını da biliyorum. Ve bunu yapacağız. Herkes geçecek benim kendi esnafım Tahir Ün caddesinde sebze meyve satacak. Bakalım neler olacak görüşeceğiz" dedi.

Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Güral, MASKİ Akhisar koordinatörlüğü önünde, sözlerine Koordinatör Doğan Ensivri'ye, görevini yap, yapamıyorsan o koltuğu işgal etme istifa et diyerek basın açıklamasıyla tepkisini gösterdi.

Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Güral, Manisa Büyükşehir Belediyesi Akhisar Koordinatörlük binası önünde karpuz yüklü bir araba ile yaptığı açıklamada şunları söyledi. Mustafa Güral;" Şehrimizde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarımızın Akhisar halkına hizmet veren esnaflarımızın en büyük sıkıntısı haline gelen kayıt dışı çalışan seyyar satıcılar kayıtlı esnaf ve sanatkarımızı haksız rekabetle sıkıntıya sokmaktadırlar.

Kayıt dışı çalışan kişiler sokak ve mahalle aralarını adeta bir örümcek ağı gibi şehrimizi sarmış bulunmaktadırlar. Esnaf odalarına kaydı bulunan esnaf ve sanatkarımızı mağdur eden kayıt dışı kişiler devletine milletine yaşadığı memlekete faydası olmayan topluma da zararı olan kişilerdir. Bu kişiler sokak ve mahalle aralarında sattıkları ürünlerle Akhisarımızda yaşayan ve bu kişilerden alış veriş yapan tüketicilerimizin de sağlığını tehlikeye sokmaktadırlar.

Başta sebze ve meyve ürünleri olmak üzere nerede üretildiği belli olmayan gıda ürünleri , giyim, içecek, ekmek, satışı yapan kişiler sokak ve mahalle aralarında adeta her köşe başında kol gezmektedir. Sebze ve Meyvede Aranılan Şartlar( Fatura, Hal denetimi , Hijyen belgesi. Oda kaydı, vergi levhası) Ekmek ve Unlu mamuller (Üretim izin belgesi, Manisa valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İşletme Kayıt Belgesi, belediye ruhsatı)

Tuhafiye ve Mefruşat Ürünleri(Fatura çıkışı, Sevk irsaliyesi, oda kayıt belgesi, vergi levhası,

Yukarıda belirttiğimiz meslek dallarıyla alakalı seyyar satıcılık yapan kayıt dışı kişilerin önlenebilmesi adına odamız olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi Akhisar koordinasyon Merkezine resmi müracaatımızı yaptığımız halde defalarca şifayen her ortamda koordinasyon başkanı Doğan Ensivri'ye şikayetlerimizi bildirdiğimiz halde defalarca telefonda şikayet etmemize rağmen hiçbir sonuç elde edilememiştir.

Akhisar'ımız da merkez ve mahallelerinde seyyar domates, kavun, karpuz, kiraz, şeftali, pirinç, çorap, iç çamaşır, gömlek, ayakkabı, hırdavat, balık, tereyağı, peynir, bağ yaprağı satan kişiler gerek Akhisarlı gerekse Akhisar dışından gelen Afyon, Uşak, Aydın, Antalya vs. illerden gelen kişiler Akhisar’ı potansiyel bir ticarethane olarak görmektedirler. Defalarca oda yönetimi olarak şahit olmuşuzdur ki taksi bagajında ne idüğü belirsiz nerede üretildiği bilinmeyen Ekmeklerin satışına izin veren Büyükşehir Belediyesine ait sokaklarda cirit atan bu tür kişilere dur diyemeyen görevini yerine getiremeyen Manisa Büyükşehir Belediyesi Akhisar Koordinatörü Sayın Doğan Ensivri'yi istifaya davet ediyorum. Büyükşehir Belediye başkanı Sayın Cengiz Ergün'ü de göreve davet ediyorum.

Pazarcı sabahın erken saatlerinde kalkar sebze meyve hallerine gider satacak olduğu sebze meyveyi temin eder hal faturasını alır, hal kayıt sistemine bildirimini yapar, malını arabaya yükler sevk irsaliyesini keser yola çıkar . Yolda Trafik denetiminden geçer , Zabıta kontrolünden geçer, Maliye Denetiminden geçer, Ulaştırma bakanlığının Yük Ağırlık kontrolünden geçer, bu denetimler sonrası satış yapacağı pazaryerine gelir. Pazar yerinde tezgahını açtığı andan itibaren işgaliye ücreti öder, hal rüsumu öder, muhasebeci parası öder, oda aidatı öder, belge parası öder, rüsum parası öder. Öder oğlu öder. Kayıtlı esnaf devletine, milletine, şehrine, yaşamış olduğu mahallesine faydalı olabilmek için bu işlemlerden geçer. Peki ben size buradan soruyorum- Kayıtsız , kaçak seyyar satıcılık yapan kime ne öder? diyerek pazarcı esnafıyla birlikte tepkisini gösterdiler.  


  

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2017, 03:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 4 yıl Önce

ne olduğunu biri bana anlatsın.Hiç bir şey anlamadım nasıl habercilik bu.Pazar yeri mi kapatıldı sorun ne ?

Vatandaş
Vatandaş - 4 yıl Önce

Pazar yerine gelen ürünler çok mu kaliteli, esnafınız çok mu insancıl hadi ordan. Adamlar saglam meyveyi sebzeyi öne koyuyor, çürükler arkada. Eve geliyorum bi bakiyorum poşetin yarısı çürük. Önce kendi gorevini yap bosa aglama.

Vatandaş
Vatandaş - 4 yıl Önce

Yani sen diyorsun ki gel benden al kazık ye çürük ye git işine...

Hadi ordan
Hadi ordan - 4 yıl Önce

PaZar pazarından 2 kg domates alalım dedik. Yarısını çürük koymaya kalktılar. Tepki gösterince o zaman alma diyen esnaf bozuntusuna tedbir al.sonra seyyarlara laf et sayın başkan. Senin pazarcıların esnaf mı mafya mı belli değil.

Vatandaş
Vatandaş - 4 yıl Önce

Zorbalık bu

gereksizsin
gereksizsin - 4 yıl Önce

Şhov yapma işini yap vatandaş iyi sebze meyve tüketsin emir eri.....

esnaf
esnaf - 4 yıl Önce

Kayitli olan vergisini odeyen pazarcilar manavlar hatta tum esnaflar kazandiklari paranin bir kismini devlete vergi olarak geri oderler bunun yanida kayitli olduklari onlarin haklarini koruyup kollayan odayada yillik aidat oderler pazar yerlerinde yada manav onlerinde satisa sunulan urunlerde kaldirim uzerinde oldugundan belediyeye isgaliye oderler vergisiz kacak calisanlar kayitli vergi odeyen esnafin isini bozmaktatir hem devletten vergi hem esnaftan musteri calmaktadir kacak elektirik kullanimi nasil fatura odenen kisilere kesiliyor ise vergide ayni sey burdada bahsedilen bu herkes istedigini satsin ama gidip vergisini yatirsin devletten ve milletten calmasin herkes aksam evine yuvasina bir parca ekmek goturmenin derdinde esnaf bagkur kira vergi iskaliye ödüyor bunlarin parasini alip sattigi urunlerden kazanip odemek zorunda kayit disi calisanlar vergi isgaliye pazar yeri ucreti odemiyor ve o para nanina kar kaliyor

esnaf
esnaf - 4 yıl Önce

Kayitli olan vergisini odeyen pazarcilar manavlar hatta tum esnaflar kazandiklari paranin bir kismini devlete vergi olarak geri oderler bunun yanida kayitli olduklari onlarin haklarini koruyup kollayan odayada yillik aidat oderler pazar yerlerinde yada manav onlerinde satisa sunulan urunlerde kaldirim uzerinde oldugundan belediyeye isgaliye oderler vergisiz kacak calisanlar kayitli vergi odeyen esnafin isini bozmaktatir hem devletten vergi hem esnaftan musteri calmaktadir kacak elektirik kullanimi nasil fatura odenen kisilere kesiliyor ise vergide ayni sey burdada bahsedilen bu herkes istedigini satsin ama gidip vergisini yatirsin devletten ve milletten calmasin herkes aksam evine yuvasina bir parca ekmek goturmenin derdinde esnaf bagkur kira vergi iskaliye ödüyor bunlarin parasini alip sattigi urunlerden kazanip odemek zorunda kayit disi calisanlar vergi isgaliye pazar yeri ucreti odemiyor ve o para yanina kar kaliyor


SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber