Soma'daki ölü sayısı 157

Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki Soma Holding'e ait olan kömür madeninde trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün AFAD ve kurtarma ekiplerinden aldığı bilgiye göre saat 24.00 itibarıyla maden faciasında ölen işçi sayısının 157’ye ulaştığını açıkladı. Başkan Ergün, "Resmi olmayan bilgilere göre 157 ölü, 75 yaralımız olduğunu öğrendik" dedi.

Soma'daki ölü sayısı 157

 00:20 - Taner Yıldız'dan Soma açıklaması


Soma'daki maden faciası hakkında son durum bilgisi veren Enerji Bakanı Taner Yıldız, ölü sayısının kesin bilgiler elde edildiğinde açıklanacağını söyledi.

Taner Yıldız, "İçinde bulunduğumuz durum sıkıntılı bir durum. Sukünetle bu çalışmaları yürütmemiz gerekiyor." diyerek ölü sayısının ilerleyen saatlerde açıklanacağını duyurdu.

TEK HEDEFİMİZ İŞÇİLERE SAĞ SAĞLİM ULAŞMAK

Yaklaşık 1,5-2 saat içerisinde yeniden birlikte olacağız ve size resmi rakamları vermeye çalışacağız. Tek hedefimiz işçilerimize sağ sağlim ulaşmak.

HER BİR OLANI ŞEFFAFCA PAYLAŞACAĞIZ

Manisa Belediye Başkanı'nın hayatını kaybedenlerle ilgili verdiği sayı ile ilgili; Rakam doğrudur, yanlıştır demiyorum. Tek amacımız işçi kardeşlerimizi çıkarmak istiyoruz. Her bir olanı sizinle şeffafca paylaşacağız.

KESİN HÜKÜM BELİRTEMEYİZ

Ben bir mühedisim, teknik veriler olmadan kesin hüküm vermem. Bu verilere ulaşmadan kesin hüküm belirtmemek gerekiyor. Şimdi sizlerle rakam paylaşmayacağım ama ilerleyen saatlerde basınla rakamları paylaşacağım.

22:41 AFAD SON RAKAMLARI AÇIKLADI

Daha önce ölü sayısını 5 olarak açıklayan Başbakanlık Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nca yapılan açıklamada 'Daha önce  17 işçi öldü, 11 yaralı ve 200'ün üzerinde işçi mahsur' denildi.

21 işçi böyle kurtarıldı; İşte kurtarılan isimler

21:52 AFAD SON RAKAMLARI AÇIKLADI

Başbakanlık Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nca yapılan açıklamada '5 İşçi hayatını kaybetti, 11 yaralı var 200'ün üzerinde de işçimiz madende mahsur' denildi.

Başbakan Erdoğandan Soma açıklaması

20:59 - Başbakan Erdoğan yakından takip ediyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Soma'daki maden faciasıyla ilgili gelişmeleri ve kurtarma çalışmalarını yakinen takip ettiği açıklandı. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, Ankara'da Resmi Konut'ta bilgi aldığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ı Soma'ya göndermesinin ardından, gelişmeler ve yürütülen çalışmalar hakkında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, AFAD Başkanı Fuat Oktay başka olmak üzere yetkililerden bilgi aldı.

İşte Soma maden ocağının son raporu

20:40 - İşçiler çıkarılmaya başlandı

Soma İtfiye Müdürü Korkmaz: 5 İşçi daha kurtarıldı Soma'da, mahsur kalan işçilerin madenden çıkarılmaya başlandığı bildirildi.

19:33 - Özdağ "Devlet tüm imkanlarıyla Soma'da"

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Manisa'nın Soma ilçesindeki maden yangıyla ilgili, “Ocakta mahsur kalan işçi kardeşlerimizin sayısıyla ilgili verilecek rakamlar yanıltıcı olur. Devletimiz tüm imkanlarıyla oradadır” dedi.

Soma'da özel bir şirkete ait kömür ocağında meydana gelen üzücü hadiseden sonra “Devletimiz tüm imkanları ile seferber olmuş durumdadır” diyen AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Manisa Milletvekilleri olarak durum hakkında dakika dakika gelişmelerle ilgili takibatımızı ve müdahalemizi sürdürüyoruz. Vardiya değişim zamanı olduğu için mahsur kalan işçiler ile ilgili tam sayı bilinemiyor. Patlamadan dolayı, yangın ve göçük oluşmuş. Yangından dolayı işçi kardeşlerimizde zehirlenme vakası yaşanmış ama şu an içeriye zehirlenmeyi önleme amacıyla temiz hava veriliyor. Yangının söndürülmesine çalışıyoruz. Tahminim 1-2 saat içinde yangını söndürmüş olacağız. Yangını söndürebilirsek madende mahsur kalan işçilerimize ulaşabileceğiz. Şu an itibariyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Soma'ya ulaşmak üzere. Soma Kaymakamımız ise bizzat olay yerinde kurtarma çalışmalarına müdahil olmuş durumda. Öncelikli hedefimiz İşçi kardeşlerimize ulaşılarak sağ salim kurtulmaları. Ocakta mahsur kalan işçi kardeşlerimizin sayısıyla ilgili verilecek rakamlar yanıltıcı olur. Devletimiz tüm imkanlarıyla oradadır. Çıkan yangın ve göçükle ilgili İzmir Teftiş Grup Başkanlığından 3 iş müfettiş inceleme yapmak üzere görevlendirilmiş durumda. Trafo nasıl patladı, uzmanlar gelecek tespitlerini yapacak. Müfettişlerin tutanağından sonra ortaya çıkacak. Bugün bir trafo patladı. Tam vardiya dönüşündeyken, henüz net rakamı tespit edemedik. Ne kadar ölü var şu an bunu söylemek yanıltıcı olur. Yaralı olanlar hastaneye götürülüyor. Ölen işçi kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum” şeklinde konuştu.

Orhan Kuralın sözleri kızdırdı

BAKAN YILDIZ'DAN AÇIKLAMA

Taner Yıldız gazetecilere yaptığı açıklamada 'Kamuoyu ile bilgiler paylaşılacaktır. Kimse bu rakamlara itibat etmesin şuanda. Yanlış bilgiler vermeyelim. Şuan tek amacımız hızlıca işçi kardeşlerimize ulaşmak. Oradaki kurtarma ekipleri bu işin üzerinde çok tecrübeli olan bir ekip. Yer altına temiz hava verilmesi önemliydi hamdolsun şuanda tahliye havası temiz hava verme pozisyonuna çevrildi. Şuanda bu konularla ilgili Faruk Çelik bakan arkadaşlarımızla da görüştüm. Denetim teftiş sonradan gelir. Şuan tek amacımız işçi kardeşlerimize ulaşmak. Rakam verirsek kamuoyunu yanıltırız. Ben şuan hemen olay yerine gidiyorum. Sayın Başbakanımızın talimatıyla olay yerine gidiyorum kendisini daha sonra bilgilendireceğim' dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL'DEN TALİMAT

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Manisa'nın Soma İlçesi'nde maden ocağındaki yangınla ilgili Manisa Valisi Abdurrahman Savaş'ı arayarak devletin bütün imkanların seferber edilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Manisa'nın Soma ilçesinde özel bir şirketin işlettiği madende çıkan yangınla ilgili Manisa Valisi Savaş'ı arayarak bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Gül, madende mahsur kalanların kurtarılması için devletin tüm imkanlarının seferber edilmesi talimatını verdi.

Manisa'da seferlerlik başlatıldı

Manisa'nın Soma ilçesindeki özel bir maden ocağında çıkan elektrik trafosu yangını sonucu madende mahsur kalan işçiler için seferberlik başlatıldı.

Merkez ve ilçelerde izinli olan sağlık personeli görev başına çağrılırken, tüm hastanelerde yaşanabilecek yoğunluk için önlemler alındı.Öte yandan Manisa Valiliği'nden henüz resmi bir açıklama yapılmazken, kurulan kriz masası tarafından tüm imkanların seferber edildiği öğrenildi.

TÜRK KIZILAY'I BÖLGEYE GİDİYOR

Türk Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, “Manisa'nın Soma ilçesinde özel bir kuruluşa ait olan maden ocağında meydana gelen trafo patlamasının hemen ardından harekete geçen Türk Kızılayı, bölgeye bir öncü araç ve 5 kişilik uzman personel gönderdi. Kan ihtiyaçları içinde Kızılay Bölge Kan Merkezi alarma geçirildi” denildi.

Patlamaya bağlı olarak işçilerin yaralandığı ve mahsur kaldığı bilgisini alan Türk Kızılayı Ege Bölge Afet Yönetim Merkezi'nin alarm durumuna geçtiğinin bildirildiği açıklamada şunlar kaydedildi:

“Türk Kızılayı Manisa Şubesi yetkilileri de yerel yöneticilerle görüşerek ihtiyaç tespiti yaptı. Kızılay'a bağlı bir öncü araç ve 5 uzman ekip, olayın hemen sonrasında bölgeye hareket etti. Yaralı işçilerin tedavileri için gerekli olabilecek kanın tedariği konusunda ise Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi hazırlıklarını tamamladı. Çalışmalar Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi, Ege Bölge Afet Yönetim Merkezi ve Türk Kızılayı şubeleri tarafından takip ediliyor.”

Edinilen bilgiye göre, Soma Eynez mevkisindeki bir kömür madeninde elektrik trafosunun patlaması sonucu yangın çıktı. İşçiler ve itfaiye ekibinin müdahalesiyle kontrol altına alınan yangın sırasında bazı işçiler dumandan etkilendi. İlk belirleme göre 4 işçi ambulanslarla Soma Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. 200-300 işçinin yerin 2 kilometre altındaki ocakta mahsur kaldığı bildirildi. Soma Kaymakamı Bahattin Aşçı, patlamanın ardından 20 işçinin kurtarıldığını, 1 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi.

- ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI İÇİN ZONGULDAK'TAN 20 KİŞİLİK EKİP YOLA ÇIKACAK

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocağında çıkan yangına, Zonguldak'tan 20 kişilik arama kurtarma ekibi yola çıkacak.  Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, Manisa'daki yangına Zonguldak'tan 20 kişilik arama ve kurtarma ekibinin hazırlık yaptığını bildirdi. Yangında mahsur kalan maden işçilerini kurtarmak ekiplerin hazırlıklarının ardından helikopter ile Manisa'ya hareket edecekleri belirtildi.  TTK Genel Müdürü İnan, "Tahlisiye ekibinde yer alan çeşitli müesseselerdeki 20 kişilik arama kurtarma personelini bölgeye göndereceğiz. Bu personeller özel donanımlı cihazlar ve ekipmanlarıyla birlikte gidecek. Personelin nakliyatını yapacak helikopteri bekliyoruz. En kısa sürede hazırlıkları yapıp gelecek olan helikopterle bölgeye göndereceğiz' dedi.

ÖLÜ SAYISI 20'YE ULAŞTI

Ak Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş: 20 Kişi hayatını kaybetti.

ÖLÜ SAYISI 5'E YÜKSELDİ

Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul ölü sayısının 5'e çıktığını söylerken, kurtarma çalışmalarının 1 ila 2 kilometre derinlikte sürdüğünü söyledi.

BAKAN YILDIZ OLAY YERİNE GİDİYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, patlamanın meydana geldiği Soma'ya hareket etti.

HASTANEDEN YARALI AÇIKLAMASI

Soma Devlet Hastanesi Başkehikimi Rüştü Parlak: Hastanemize 7 yaralı işçimiz getirildi, ancak tüm müdahalelere rağmen 3'ünü kaybettik.

Galeride elektriklerin kesilmesi nedeniyle asansörler çalışmadığı için yukarı çıkamayan yüzlerce kadar işçi mahsur kaldı.

Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, ilçedeki özel bir madende elektrik trafosunda çıkan yangın sonucu madenin içinde bulunan 200-300 kadar işçinin mahsur kaldığını, hastaneye kaldırılan 20 işçiden 1'inin hayatını kaybettiğini söyledi. Gazetecilere açıklama yapan Atçı, Eynez mevkisinde özel bir şirketin işlettiği madenin elektrik trafosunun yanması sonrası duman nedeniyle madenin içindeki 200-300 işçinin mahsur kaldığını söyledi. Atçı, "Şu anda kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bir vardiya işçi, 200-300 civarında içeride, bu işçilerden 20 tanesi çıkarılabildi, hastanelere sevkedildi. Bir tanesinin vefat ettiği bilgisi geldi" dedi.

CHP HEYET GÖNDERİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi, Soma'ya 7 kişilik bir heyet gönderme kararı aldı. 



Soma'da kömür ocağında trafo patladı!

Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki özel bir şirkete ait kömür ocağında trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. Ocakta en az 200-300 işçi mahsur kaldı.

Daha önce 20 ölü rakamını veren AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ise son olarak 3 işçinin hayatını kaybettiğini, 16 işçinin yaralı olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı, mahsur kalan bazı işçilerin saat 20.10 sularında dışarı çıkarılmaya başlandığını duyurdu.

Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki özel bir şirkete ait kömür ocağında bugün saat 15.30'da trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. Galeride elektriklerin kesilmesi nedeniyle asansörler çalışmadığı için onlarca işçi aşağıda mahsur kaldı.
 
200-300 İŞÇİ MAHSUR

 
Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, yerin 2 bin metre altındaki madende patlama sonrası yangın çıktığını söyledi. 20 kişinin ocaktan kurtarıldığını belirten Atçı, "En az 200-300 kişi mahsur kaldı" diye konuştu.  Olay sonrası bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Madende yoğun duman var, ekipler yangına müdahale etti.
 
Madenden işçiler çıkarılmaya başlandı

Soma'da maden ocağındaki yangın sonrası mahsur kalan bazı işçiler,  madenden çıkarılmaya başlandı
 
AK PARTİLİ YURTTAŞ:  ÖLÜ SAYISI 3
 
AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, ilk etapta kendisine 20  kişinin vefat ettiği bilgisinin geldiğini ancak bu bilginin yanlış olduğunu ve  ölü sayısının 3 olduğunu bildirdi. Yurttaş, yangının  ardından ilk etapta 20 kişiden 3'ünün vefat ettiğini, diğer 17 kişinin de yaralı  olduğunu söyledi. Kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Yurttaş, 7  kişinin daha madenden çıkarıldığını sözlerine ekledi. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise olayla ilgili görüştükleri  uzmanların eğer bir göçük ya da panik nedeniyle bir olumsuzluk yoksa bu seviyede  kalacağını ifade ettiğini anlattı. Özel, CHP'den 8 milletvekilinin olay yerine gittiğini, alınan ilk  bilgilere göre hastaneye kaldırılanlardan ölenlerin olduğunu anlattı.
Yangının madenin girişinde çıktığını, mahsur kalan işçilerin ise 2  kilometre aşağıda olduğuna işaret eden Özel, "İnşallah verilen oksijen  arkadaşlarımızı rahatlatır ve sağ salim çıkmalarını sağlar" dedi.
 
BAŞHEKİMİ: 3 KİŞİ ÖLDÜ, 4 KİŞİNİN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

 
Soma Devlet Hastanesi Başhekimi Rüştü Parlak madendeki patlama sonrası hastaneye kaldırılan üç kişinin öldüğünü söyledi. Hastaneye gelenlerin dumandan zehirlenerek hayatlarını kaybettiğini belirten Parlak, dört işçinin de tedavisinin sürdüğünü açıkladı. Rüştü Parlak tedavi altına alınan 4 kişinin durumlarının iyi olduğunu bildirdi.
  
KURTARMA EKİBİ OCAĞA İNDİ
 
Soma İtfaiye Müdürü Temel Korkmaz, NTV'ye yaptığı açıklamada, kurtarma ekiplerinden ilk grubun madene girdiğini söyledi.
Korkmaz, "Çalışmalar devam ediyor. Tahliyelere başlanacak" diye konuştu.
 
Sendika başkanından korkutan sözler
 
OKSİJEN POMPALANIYOR
 

Yangın nedeniyle madende elektriklerin kesilirken, müdahalede güçlük çekiliyor. Azalan oksijen seviyesini dengelemek için ocağa oksijen de pompalanıyor.
 
CUMHURBAŞKANI GÜL DE DEVREDE

 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Manisa Valisi Abdurrahman  Savaş ile görüştü.
Savaş'a, mahsur kalanların kurtarılması için devletin tüm imkanlarının  seferber edilmesi talimatını veren Cumhurbaşkanı Gül, gelişmeleri yakından takip  ettiğini söyledi.
 
KAZANIN NASIL GERÇEKLEŞTİĞİNE DAİR İNCELEME VE ARAŞTIRMALAR BAŞLATILDI


Manisa Soma'da gerçekleşen elim kazayla ilgili Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, patlamaya ilişkin inceleme ve araştırma yapıldığı belirtilerek, "Manisa Soma'da bulunan kömür ocağımızda trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonucu elim bir kaza yaşanmıştır. Alınan en yüksek ve sürekli denetim altında olan tedbirlere rağmen yaşanan kaza sonrasında anında müdahale gerçekleştirilmiştir. Kazanın nasıl gerçekleştiğine dair inceleme ve araştırmalar başlatılmıştır ama birinci önceliğimiz içerideki çalışanlarımızın bir an önce sağ salim kurtarılması; sevenlerine, ailelerine ve bizlere kavuşturulması yönündedir. Yaşanan tüm gelişmeler an be an kamuoyu ile tarafımızdan paylaşılacaktır. Bu elim kazada ne yazık ki hayatını kaybeden çalışanlarımız olmuştur. Vefat eden çalışanlarımıza Allah'tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı ve sabırlar dileriz" ifadelerine yer verildi.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2014, 01:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber