Psikolog Ecenaz Tuner: Uyuşturucu İle Mücadelede En Değerli Kalkan Aile

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1987 yılında, uyuşturucu kullanılmayan sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmak, uyuşturucu ile mücadele konusunda uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak kabul edildi.

Psikolog Ecenaz Tuner: Uyuşturucu İle Mücadelede En Değerli Kalkan Aile

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1987 yılında, uyuşturucu kullanılmayan sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmak, uyuşturucu ile mücadele konusunda uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak kabul edildi.

Bu amaca yönelik farkındalık oluşturmak ve toplum bilincinin artırmak amacıyla dünyada olduğu gibi ülkemizde de 26 Haziran tarihinde, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Bu bağlamda, KADEM Manisa İl Temsilciliği olarak; sağlıklı yaşam davranışlarının önemi vurgulamak,  uyuşturucu kullanımının zararlarına dikkat çekmek ve Uyuşturucu İle Mücadelede ailenin rolünü anlatmak amacıyla "Uyuşturucu İle Mücadelede En Değerli Kalkan Aile" konulu seminer programını üyelerin, kursiyerlerin ve vatandaşların katılımı ile dernek binasında gerçekleştirildi.

KADEM Manisa İl Temsilcisi Uzm. Dr. Ümit Atman'ın Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Gününün ve Uyuşturucu ile mücadelede ailelerin, kadınların önemini vurgulayan açılış konuşması ile başlayan seminer programı; Psikolog Ecenaz TUNER "Madde Bağımlılığında Ailenin Rolü" başlıklı sunumuyla devam etmiştir. 

Psikolog Ecenaz TUNER tarafından yapılan sunumda ailelere özellikle çocuklarına madde kullanımı konusunda doğru model olma, hayır demeyi öğretme, çocuklarına karşı ön yargı ve etiketlerinde kurtularak duygu ve düşüncelerini paylaşma, madde konusunda gerçeklere değinilmesi vurgulanmış, çocuklarına iyi bir ebeveyn olabilmeleri için doğru sınırlar konulması hakkında bilgiler verilmiş, çocuklarıyla iletişimin önemi ve tehdit içerikli konuşmalardan uzak durarak, emir cümleleri kullanmadan çocuklarının verdikleri sinyallere kulak vermeyi ve çocuklarını dinlemeleri gerektiğinden bahsedilmiştir. Madde bağımlılığı ile mücadelede ailenin önemli rol oynadığı anlatılmış ve  bu aşamada aileninin alabileceği önlemlere dikkat çekilmiştir. Seminer sonunda dernek kursiyeri tarafından katılımcılara def dinletisi yapılmıştır.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de önlenebilir ve öncelikli halk sağlığı sorunlarından biri olan uyuşturucu ile mücadele çalışmaları, ülkemizde en üst düzeyde kararlılıkla ve multidisipliner bir yaklaşımla sürdürülmektedir. 

Toplumda bağımlılık yapıcı maddelerin kullanılmasını ve yayılmasını önleme, bu maddelerin yarattığı bireysel ve toplumsal sorunları en aza indirmek ve toplumda sağlıklı davranışların gelişmesini sağlamak amacıyla paydaş kurum/kuruluşlarla ortaklaşa bağımlılık ile mücadele konusunda ulusal stratejileri göz önünde bulundurarak Manisa ilinin kendine has tarih, kültür ve coğrafi konumlarına göre yerel stratejileri belirlenerek yapılacak uygulamalar çok kıymetlidir. 

Biz de KADEM Manisa İl Temsilciliği olarak; bu alanda üstümüze düşeni yapmaya devam edeceğimizi, kadınlar olarak bu işi dert edinen her kurumla işbirliğine açık olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber