Prim Desteklemeleri İçin Müracaatlar Başladı

Akhisar Havzasında desteklenen 2019 üretim yılın ait Dane Zeytin, Zeytinyağı, Dane Mısır, Pamuk, Buğday, Arpa ve Nohut ürünlerini kapsayan Fark Ödemesi Desteği için üreticilerin müracaatları alınmaya başlandı.

Prim Desteklemeleri İçin Müracaatlar Başladı

2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın (KS:1691) 24/10/2019 tarihli ve 30928 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmasının ardından, Tarım ve Orman Bakanlığı da Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliği 9 Kasım 2019 Cumartesi günü yayımlamıştı.

Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında; Akhisar Havzasında desteklenen 2019 üretim yılın ait Dane Zeytin, Zeytinyağı, Dane Mısır, Pamuk, Buğday, Arpa ve Nohut ürünlerini kapsayan Fark Ödemesi Desteğinden faydalanmak isteyen üreticilerin başvuru belgelerini almaya başladığı belirtiliyor. Bu yıl ilk defa Dane Zeytin için de Fark Ödemesi Desteklemesi yapılacağı vurgulanırken, ağaçlardan hasat edilen ve hiçbir işleme tabi tutulmadan satılan zeytin meyvesinin destekleme kapsamına girdiği ifade ediliyor. Bu nedenle üreticilerin zeytinlerini ağaçtan topladıkları ham haliyle satışını yaptıktan sonra, ürünlere ait Satış Müstahsil Belgesi ve Borsa Tescil Belgesi ile birlikte İlçe Tarım Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekiyor.

AKHİSAR HAVZASINDA DESTEKLENEN ÜRÜNLER

SON MÜRACAAT TARİHLERİ

Buğday, Arpa, Nohut ve Dane Mısır

30 Nisan 2020

Pamuk ve Dane Zeytin

01 Nisan 2020

Zeytinyağı (Tasiriye Faturası ve Satış Müstahsil Makbuzları)

30 Eylül 2020

2019 ÜRÜNÜ HAVZA BAZLI FARK ÖDEMESİ DESTEĞİ

DESTEK MİKTARI

(kuruş/kg)

Yağlık Ayçiçeği

40

Kütlü Pamuk

80

Soya

60

Kanola

50

Aspir

55

Dane Mısır

3

Buğday, Arpa, Yulaf, Çavdar, Tritikale

10

Çeltik

10

Kuru Fasulye, Nohut, Mercimek

50

Zeytinyağı

80

Yaş Çay

13

Dane Zeytin

15

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber