Muhtarlar Büyükşehir Konusunda Bilgilendirildi

Manisa'nın büyükşehir statüsünü kavuşmasıyla ilgili Akhisar'da muhtarlara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Muhtarlar Büyükşehir Konusunda Bilgilendirildi

Akhisarpress.com - Manisa'nın büyükşehir statüsünü kavuşmasıyla ilgili Akhisar'da muhtarlara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Akhisar Belediyesi Hüsnü Kahraman Gölet Tesisleri Büyük Salonda gerçekleşen bilgilendirme toplantısına 14 merkez mahalle, 20 belde ve 86 köy toplam 120 muhtar katıldı.

Toplantıda ilk olarak konuşma yapan Akhisar Kaymakamı Kamil Köten; “Öncelikle Büyükşehir yasasının ilimiz, ilçemize, beldelerimize ve köylerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Yasayı ve çıkış nedenlerini sayın vekilimiz bugün sizlere anlatacak. Ben idareci olarak ifade etmek isterim ki bu yasa büyük illerde planlama bütünlüğünü sağlamak içindeki imkanlarını tek elden daha iyi sağlamak için yapılmış bir yasa olduğu kanaatindeyim.” Dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir; “Akhisar’da muhalefet partileri tarafından bazı beldelerde sandık kurularak beldelerinin kapatılmasını isteyip istemedikleri soruldu. Tabi ki yüzde 95 civarında kapatılmasın şeklinde sonuçlandı. Bu soruyu bu şekilde sorarsanız kimse belediyesinin kapatılmasını istemez. Diğer yandan bu soruyu beldenize daha iyi hizmet gelmesini istiyor musunuz şeklinde sorarsanız, herkes evet istiyoruz diyecektir. O yüzden bizim hedefimiz köylerimize beldelerimize daha iyi hizmetin kaliteni hizmetin ulaştırılmasıdır.

Bu kanunla birlikte hizmetin yakınlaştığını belirten Uğur Aydemir; “Cumartesi Pazar dahi Merkez’den en uzak noktalara bile hizmet gelecek. Hizmet kalitesini yükselttiğimiz bir sistemle karşınızdayız. Sizin cebinizden çıkan ekstra para yok, diğer yandan Manisa’nın kasasına fazladan giren para var.

Beldelerimizde bir tek Belediye başkanlığı vasfı gidecek, ancak beldeler daha kaliteli hizmet alacak. Köydes programıyla birçok beldemizden daha iyi duruma geldi. İşte bu nedenle büyükşehir kapsamında beldelerimizin hepsi daha kaliteli hizmet için kapatılacak.

Türkiye dünyada en büyük 10 ekonomi arasına girmek istiyorsa, radikal kararlar almak zorundadır. Bizde dünyada en büyük 10 ekonomi arasında

Hiçbir köy ve mahalle kapatılmıyor, ancak bundan sonra mahalle olmak isteyen yer varsa nüfus sınırlaması getiriyoruz. Şuan mevcut durumda olan köy ve mahalleler hakkını kaybetmiyor. Bundan sonra da mahalle ve köy yapma yetkisi belediye meclisine ait olacak.” Dedi.

Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı; “Mutlaka her şeyin bir komplikasyonu olacaktır. Örneğin bir hastayı büyük bir ameliyat yaptığınızda, grip olmasın diye bir takım önlemler alınmaktadır. Sayın Kaymakamımızın da ifade ettiği gibi, en iyi sistemi bile insanlar bulabilirler, en kötü sistemi bile insanlar iyi hale getirebilirler. Öncelikle büyükşehir yasası büyük bir amaç için yapılmıştır. Tek elden idareyi getirmiştir. Verimli hizmet verme imkanı sağlayacaktır. Yeter ki biz kurumsal yapıyı oluşturabilelim.” şeklinde konuştu.

Bilgilendirme toplantısında daha sonra soru cevap şeklinde görüşler paylaşıldı.

Bilgilendirme toplantısına AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Akhisar Kaymakamı Kamil Köten, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Belediye Başkan Yardımcıları Ömer İşçi ve Latif Çakmak, İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, İl Genel Meclisi Üyeleri,Akhisar AK Parti İlçe Başkanı İsmail Hakkı Şenyiğit, Akhisar Muhtarlar Derneği Başkanı İhsan Gümüş, bazı idareciler ve muhtarlar katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber