Memur-Sen 'Yüzde 50 Erbakan, Sıra Sende Erdoğan' Dedi

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Eğitim-Bir-Sen, Diyanet-Sen, Bem-Bir-Sen, Toç-Bir-Sen, Sağlık-Sen ,Büro-Memur-Sen ,Birlik-Haber-Sen ,

Memur-Sen 'Yüzde 50 Erbakan, Sıra Sende Erdoğan' Dedi

 

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı  Eğitim-Bir-Sen, Diyanet-Sen, Bem-Bir-Sen, Toç-Bir-Sen, Sağlık-Sen  ,Büro-Memur-Sen ,Birlik-Haber-Sen ,Bayındır-Memur-Sen , Ulaştırma-Memur-Sen , Kültür-Memur-Sen Akhisar  ilçe temsilcileri ,yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda sendika üyelerinin katılımıyla hükümetin memurlara teklif ettiği bu yıl için yüzde 3+3, gelecek yıl için yüzde 2+3’lük teklifi protesto etmek için ,Tahir Ün caddesi Öğretmen Evi önünde  basın açıklaması yaptı.,


Akhisar Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen ilçe Temsilcisi Rıza Bahar’ın okuduğu basın açıklamasında ilk önce Akhisarspor tebrik edildi.


Bahar sözlerine, “ Bank Asya 1.Ligin 2011-2012 sezon şampiyonu olarak Spor Toto Süper Lige Yükselen Akhisar Belediyespor'umuzun başarısından dolayı son derece mutlu olduk. Buradan tüm Akhisarspor yönetimini, teknik heyetini, futbolcularımızı ve takımı her yerde destekleyen taraftarları tebrik ediyor, Süper Ligde başarılar diliyoruz” diyerek başladı.  


Bahar, “Gönlümüz, yaşadığımız bu sevincin yanında hükümet kanadından toplu görüşmelerde de sevindirici bir teklif  gelmesini isterdi.  Ancak dün sunulan bu yıl için, yüzde 3+3, gelecek yıl için yüzde 2+3’lük teklifi kabul edilemez bulduğumuzdan protesto etmek için  81 il ve ilçelerinde alanlardayız.


“Hükümetin Teklifi Alanlara Davettir”

Kamu görevlileri toplu sözleşme görüşmelerinde, kritik bir noktaya gelmiş bulunmaktayız. 30 Nisan’da başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde, 8 ve 9 Mayıs tarihlerinde hizmet kollarının teklifleri üzerinde yoğun bir çalışma yapılmıştır.


Kamu İşveren Heyeti,   hizmet kolunu ilgilendiren birçok teklifi genel toplu sözleşmenin kapsamına alırken, doğrudan kamu görevlilerini etkileyen ve haklı gerekçelerle toplu sözleşme masasına getirilen bazı tekliflerle ilgili olarak, mali ve sosyal hak kapsamında olmadığı yönünde görüş beyan etmiştir.


Bu yaklaşım Kamu İşveren Heyeti’nin yeterince sorun çözme ve kamu görevlilerinin haklarını koruma ve geliştirme endeksli bir yaklaşım içinde olmadığını, aksine teklifleri reddetme anlayışı üzerine politika geliştirdiğini göstermektedir. Memur-Sen olarak, hizmet kollarının sorunlarına yönelik tüm teklifleri 21 Mayıs akşamına kadar masada tutacağımızı, kamu görevlilerine yeni hak ve kazanımlar sağlayıncaya kadar da mücadele edeceğimizi buradan deklare ediyoruz.


Kamu İşveren Heyeti, “benim dediğim olur”  dayatmasından vaz geçmelidir. Hükümetin, Kamu İşveren Heyeti aracılığıyla kamu görevlilerine önerdiği 2012 yılı için yüzde 3+ yüzde 3,  2013 yılı için  yüzde 2+ yüzde 3 zam teklifi komiktir. Komik olduğu kadar da Türkiye’nin ekonomik gerçeklerini yansıtmamaktadır.


Gelişmiş ülkelere ekonomik bakımdan örnek olunduğu iddiasında olan hükümet, kamu görevlilerine gelişmemiş ülkeler düzeyinde maaş zammı teklif etmiştir. Büyük Memur-Sen ailesinin, bırakın bu maaş artışı teklifini kabul etmesini, ciddiye alıp değerlendirmesi bile mümkün değildir. Bu çerçevede, 2.5 milyon kamu görevlisi ve 1.8 milyon kamu görevlisi emeklisi adına, en kısa zamanda Kamu İşveren Heyeti’nden yeni ve gerçekten değerlendirmeye değecek oranda maaş zammı teklifi bekliyoruz. Bu teklif, beklentimizi karşılamazsa, bizi bekleyen alanları ısıtmaya hazırız.


“Yüzde 50 verdi Erbakan, sıra sende Erdoğan.”


Hükümet, Kamu İşveren Heyeti kanalıyla masaya getirdiği zam teklifi ile hedeflenen enflasyonu dikkate aldığını iddia ediyor. Ancak, biz biliyoruz ki, son yıllarda hükümetin enflasyon hedefi ile gerçekleşen enflasyon rakamları arasında yüzde 100’lere varan farklar oluşmaktadır.  2012 yılının ilk çeyreğinde yani ilk dört aylık enflasyon yüzde 3.05’tir. Bu anlamsız ve komik tekliften sonra, iyi ki toplu sözleşme masası gecikmiş diyoruz. İlk dört ayda %3.05’e ulaşan bir enflasyon var. Getirilen teklif dört aylık enflasyonu karşılamaktan bile uzaktır.  2012’nin Nisan ayına göre, yıllık enflasyon ise yüzde 11.14 olarak gerçekleşmiştir. Bütün bu gerçeklere rağmen bize sunulan teklifin anlamı, Kamu İşveren Heyeti’nin gerçekleşen enflasyon rakamlarına gözünü kapatarak kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeye karar vermiş bir iradeyle hareket ettiğidir. 2012 ve 2013 yılı toplamında yüzde 11’lik zam teklifiyle masaya gelinmesi; Hükümetin masayı ciddiye almadığının, kamu görevlilerinin tekliflerine gözlerini kapadığının göstergesidir. Hükümet bu teklifiyle, toplu sözleşmeyi imzalamak için kullanmak istediğimiz kalemleri Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na başvuru yapmak için kullanmamızı istiyor. Uzlaşma yerine kamu görevlilerinden uzaklaşmayı tercih eden siyasi iktidar, bir sonraki oturuma tekliflerini revize ederek gelmelidir.


“Bizi Unutanı Bizde Unuturuz”


Vatandaşına kestiği cezaya, aldığı vergi ve harçlara, pasaport gibi değerli kağıtlara yüzde 15’lere varan zam yapan hükümet, kamu görevlilerinin maaş zammına gelince cimri davranmıştır.


Bir noktayı daha dikkatlerinize sunmak istiyorum. Tarihte ilk kez, kamu görevlileri 5 aydır zamsız maaş almaktadır.  Memur-Sen olarak, gecikmenin sorumlusu olan hükümetin gecikmeden kaynaklanan mağduriyeti giderecek gecikme zammı farkını kamu görevlilerine ödemesi gerektiğine inanıyoruz. Maaş zammı teklifi belirlenirken, bu hususun da dikkate alınması gerekirdi. Ancak, maalesef bu hassasiyeti dahi göremedik.


Buradan çağrıda bulunuyoruz. Hükümet artık kamu görevlilerinin maaş zamları gündeme geldiğinde mali disiplin, bütçe disiplini, ekonomik sınırlılık kavramlarını bir kenara atsın. Üst düzey sivil bürokratlara bir kalemde 772 lira, üst rütbeli askeri personele 336 lira veren, sermayeye tek kalemde 2 milyar liralık teşvik hediye eden hükümetten, kamu görevlilerini motive edecek, teşvik paketi oluşturacak teklifler istiyor ve bekliyoruz. Kamu görevlileri ihsan ya da lütuf beklentisi içerisinde değildir. Kamu görevlileri emeklerinin karşılığı olan ve yedi düvele övünerek anlatılan Türkiye ekonomisinin altından rahatlıkla kalkabileceği bir zam oranı teklifi beklemektedir. Bu teklifler için, dağ fare bile doğurmamıştır diyoruz.


“Ek Ödeme Hakkımız Söke Söke Alırız”


Sözlerime son vermeden önce Memur-Sen’in toplu sözleşme tekliflerini genel hatlarıyla hatırlatmak istiyorum. Kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerine, 2012 yılı için %16, 2013 yılı için %14 oranında artış istiyoruz.

Taban aylığına, 2012 yılı için %16 artı 120 TL seyyanen zam, 2013 yılı için %14 artı 80 TL seyyanen zam yapılmasını teklif ediyoruz.


657 sayılı Kanunun 4/B maddesi, 5393 sayılı Belediye Kanunun 49 uncu maddesi, 399 sayılı KHK, TRT, İl Özel idaresi ve Spor Genel Müdürlüğü kapsam ve bünyesinde istihdam edilen sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz. 4/C statüsünde istihdam edilen geçici personelin 1/1/2013 tarihi itibarıyla kadroya geçirilmesi gerektiğini söylüyoruz.

Bu tekliflerin her birine evet diyecek mali imkan Türkiye bütçesinde mevcuttur. 2012 yılı bütçesinde faiz ödemelerine yaklaşık 50 milyar TL kaynak ayıran bir Hükümetin, emeğiyle, alın teriyle ülkesine hizmet eden kamu görevlilerine 2012 yılı için %16 2013 yılı için %14 veremiyorum demesi anlaşılır ve kabul edilir değildir.


Memur-Sen, bu haklı teklifleri karşılanıncaya kadar mücadelesine devam edecektir. “ diyerek basın açıklamasını sona erdirdi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber