Manisa Üniversite Sınavında Başarısız!

Manisa’lı öğrencilerin 2018 yılı üniversite sınavındaki durumunu değerlendiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU Türkiye geneli başarı sıralamasında 48. olduğunu belirterek, maalesef Manisa üniversite sınavlarında başarısız dedi.

Manisa Üniversite Sınavında Başarısız!

YÖK tarafından Milletvekillerine gönderilen bilgi notunda, Yeni YÖK” olarak, benimsenen, şeffaflık ve veri paylaşımı ilkeleri çerçevesinde, son yıllarda geliştirdiğimiz yeni projeler ve dijital platformlar ile yükseköğretimimize dair verilerin kamuoyunun istifadesine sunulduğu belirtildi.

CHP Milletvekili Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada; Bizleri bu konuda bilgilendiren, Manisa’nın ve ülkenin genel durumunu görmemizi sağlayan YÖK’e teşekkür ederim. 

Yüksek Öğretim Kurulunun (YÖK) Milletvekillerine gönderdiği “İl Ve Bölge Bazında 2018 YKS Yerleştirme Raporu”nagöre Manisa’nın üniversite sınavında gösterdiği performansının iyi olmadığı açıkça görülmektedir.

Manisa’daki Tabloya Baktığımızda;

2018 YKS'ye Başvuran Aday Sayısı        33.011                 % 100

Sınava Giren Aday                                   31.481                 % 95,3

Tercih Yapma Hakkı Olan Aday              24.423                 % 74

Yerleşen Aday                                          10.441                 % 31.6

Lisans (Açıköğretim Hariç)                       5.648                  % 17,1

Önlisans (Açıköğretim Hariç)                  4.793                   % 14,5

Yerleşemeyen Aday                                  5.247                   % 15,9

Tercih Yapmayan Aday                            6.864                   % 20,7

 

Türkiye Başarı Sıralamasında Manisa

2003 yılında 32.

2018 yılında 48.

Bu tablo Manisa’daki liselerin durumunu gözler önüne sermektedir.  Ankara’nın 1. olduğu illerin başarı sırlamasında, Manisa’ya komşu olan İzmir, Denizli, Aydın, Kütahya, Uşak, Balıkesir Muğla’nın, gerisindeyiz.

2003 yılında başarı sıralamasında 32. olan Manisa, 15 yılda, 16 sıra gerileyerek 48. sıraya düşmüştür. Üzücü bir tabloyla karşı karşıyayız.

AKP döneminde kadrolaşma hevesi ile göreve getirilen il ve ilçe milli eğitim müdürlerinin, lise müdürlerinin Manisa’da eğitime ne kadar çok zarar verdikleri ortadadır. Hepsi bu kötü tablonun sorumlusudur.

Öğrenciler Manisa’dan Kaçıyor!

Manisa’da ikamet eden ve 2018 yılında üniversiteye yerleşen 10.441 öğrenciden, 8.660’ı başka illerdeki üniversiteleri tercih etmiş.

2018-2019 eğitim öğretim yılında Manisa CBÜ’ne;

4.674 lisans, 4.923 önlisans olmak üzere toplam 9.597 öğrenci kayıt yaptırmış.

Bunlardan sadece 1.781’i Manisa’da ikamet ediyor.

Manisa’da ikamet eden ve bu yıl üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin % 83’ü Manisa’dan kaçarken, sadece % 17’si Manisa’da okumayı tercih etmiş.

Ülkenin en köklü üniversitelerinden birisi olan ve 40 yılı aşkın geçmişi olan Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) gibi önemli eğitim kurumunun tercih edilmediğini görüyoruz. Sadece Akhisar ilçesinde, geçmişte 1.500 olan üniversite öğrenci sayısı 250’ye düşmüştür. 

Bulunduğu şehirdeki öğrencilere hitap edemeyen, onlar için bir vizyon ortaya koyamayan CBÜ, kendi durumunu mutlaka gözden geçirmelidir.

Bu aynı zamanda yoğun bir beyin göçüdür. Bunun mutlaka sorgulanması gerekmektedir. Hem Celal Bayar Üniversitesi, hem de Milli Eğitim Müdürlüğü bunun nedenlerini araştırarak gelecek yıllar için ortaya bir vizyon koyması gerekmektedir.

AKP Politikaları Eğitim Sistemine Büyük Zarar Verdi

4+4+4 sistemi ile kız çocukları okullardan alındı, ihtiyaç değil popülist yaklaşımlarla okullar açıldı. Bazı okullarda 50-60 kişilik sınıflarda öğrenciler öğrenim görürken, meslek liseleri memleket meselesi olmaktan çıkarıldı ve açılan devasa imam hatip okulları öğrenci bulamaz hale geldi ifadelerine yer verdi.

Bu sorunun sadece Manisa’nın değil ve bozulan eğitim sisteminin bir sonucu olarak ülkenin sorunu olduğunu belirten CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU inanıyorum ki gençlerimize sahip çıktığımızda onlar da ülkelerine ve Manisa’ya sahip çıkacaklardır. Sanayi ve tarım kenti Manisa bunu başaracak güce sahiptir dedi.

 

YÖK verileri

İl Ve Bölge Bazında 2018 YKS Yerleştirme Raporu

 

Manisa İli

https://yoksis.yok.gov.tr/websitesiuygulamalari/ilKarnesi/raporlar/il/YKS2018_Manisa.pdf

 

Ege Bölgesi

https://yoksis.yok.gov.tr/websitesiuygulamalari/ilKarnesi/raporlar/bolge/YKS2018_Ege.pdf

 

Türkiye Geneli

https://yoksis.yok.gov.tr/websitesiuygulamalari/ilKarnesi/raporlar/genel/YKS2018_Genel.pdf

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber